Ocieplenie stropu wełną - wełna mineralna na strop betonowy?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Autor:
baner główny
Dach, podłoga, ściana czy strop - to kluczowe elementy konstrukcyjne domu. Ich parametry termoizolacyjne są jednak mocno ograniczone. Dlatego stosuje się materiały do izolacji. Ocieplenie stropu wełną jest często spotykanym sposobem izolacji poddasza. Jakie są jej właściwości? Jak wpływa na komfort mieszkańców? I jak wypada na tle piany poliuretanowej?

Dlaczego robi się ocieplenie stropu wełną?

W domu musi być przyjemnie i komfortowo – to podstawa każdej inwestycji budowlanej. Oznacza to między innymi utrzymanie względnie stałej temperatury 21°C. W naszym klimacie uzyskuje się ją dzięki ogrzewaniu i termoizolacji. Do tej ostatniej można użyć wełny mineralnej, którą stosuje się także na stropie.

Na czym polega ocieplenie stropu wełną?

Strop to szczególny rodzaj przegrody budowlanej, który może oznaczać dwie różne rzeczy. Dla mieszkańców poddasza jest to zazwyczaj wąski sufit pod kalenicą, a dla właściciela domu ze strychem jest to sufit najwyższej mieszkalnej kondygnacji. Bez względu na umiejscowienie stropu ocieplenie wykonuje się w tym samym celu: żeby ograniczyć straty ciepła. Do tego celu można użyć wełnę.

Nie każdy wie, że “wełna” to termin o szerokim znaczeniu. W branży budowlanej do ocieplenia stosuje się nawet wełnę owczą. W tym artykule skupiamy się na produktach mineralnych. Liczba mnoga wynika stąd, że wyróżnia się:

  • wełnę skalną,
  • wełnę szklaną.

Obie znajdują zastosowanie w termoizolacji, dlatego będziemy je traktować jako jeden rodzaj materiału.

Ocieplenie stropu betonowego wełną - jak to się robi?

Strop betonowy jest jak dodatkowy filar domu. Dzięki temu, że stanowi tak solidną przegrodę, inwestor nie musi się obawiać o wpływ wilgoci na jego konstrukcję, jak to ma miejsce w przypadku stropu drewnianego. Z tego powodu wełnę można nakładać zarówno od dołu, jak i od góry, a w przypadku stropu na poddaszu użytkowym: od zewnątrz. Nie ma również znaczenia, czy mowa o stropie monolitycznym z lanego betonu, czy o wykonanym z płyt żelbetowych.

Powszechnie przyjętą praktyką jest ocieplanie stropu poddasza od zewnątrz. Wynika to z rozsądnego założenia, że termoizolacja jest tym lepsza, im bardziej jest szczelna. A ponieważ ściany elewacyjne także się ociepla, to naturalną kontynuacją jest nałożenie wełny od zewnątrz na strop i ściany skośne. Płyty wykonane z wełny przykleja się do powierzchni betonowej, a na nich umieszcza się membranę paroprzepuszczalną.

Jakie są zalety i wady ocieplenia wełną mineralną stropu betonowego?

Przez kilkadziesiąt lat istnienia w świadomości inwestorów wełna wyrobiła sobie obiektywną opinię. To, czego nie widać na pierwszy rzut oka, dopowiadają badania i dokumentacja. Warto przyjrzeć się najistotniejszym zaletom i wadom tego materiału przez pryzmat faktów.

Zalety wełny mineralnej:

  • ma dobry współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) - pod tym względem wypada przeciętnie na tle rozwiązań konkurencyjnych, choć bardzo droga wełna ma nieco lepsze właściwości,
  • dobrze izoluje akustycznie – ta cecha bywa traktowana jako miły dodatek do wełny,
  • jest łatwo dostępna - dzięki ogromnemu wyborowi zawsze możliwe jest znalezienie tańszego i gorszego materiału,
  • można ją nakładać samodzielnie – tak zwana metoda gospodarcza pozwala teoretycznie zaoszczędzić pieniądze na usłudze montażu.

Wady wełny mineralnej:

  • jest wyraźnie gorszym materiałem izolującym niż piana PUR zamkniętokomórkowa,
  • osiada, zagęszcza się, tym samym zmniejsza swoją objętość i skuteczność,
  • zawsze tworzy mostki termiczne – miejsca ucieczki ciepła,
  • traci swoje właściwości termiczne pod wpływem wilgoci,
  • jest droga, jeżeli policzy się dobrej jakości wełnę i pracę wykwalifikowanych specjalistów,
  • metoda gospodarcza częściej przynosi długofalowe straty w wyniku błędów przy nakładaniu izolacji.

Ocieplenie stropu wełną - cena za m2

Cena ocieplenia stropu betonowego wełną zależy od wielu czynników:

  • od powierzchni (koszt materiału),
  • od jakości wełny,
  • od ilości warstw,
  • od firmy wykonawczej,
  • od liczby roboczogodzin,
  • od ceny dodatkowych materiałów niezbędnych do wykonania wszystkich prac.

Niskiej klasy produkt (o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej (a więc słabo izolujący) można kupić w cenie 10 złotych za metr kwadratowy. Jest to zarazem najcieńsza warstwa, bo licząca tylko 5 centymetrów. Należy wiedzieć, że do uzyskania dobrej izolacji grubość wełny powinna wynosić 20-30 centymetrów. Produkt wyższej klasy może kosztować 60 złotych i więcej za metr kwadratowy. I są to już grubsze maty, bo mające 15-20 centymetrów.

Dla przypomnienia: są to ceny samej waty mineralnej. Nie uwzględniają kosztów wynagrodzenia dla ekipy montażowej i dodatkowych materiałów, których nie wymaga pianka PUR.

W roku 2024 średnia cena ocieplenia stropu betonowego wełną wynosi 140 złotych za 1 m2 i więcej (dla porównania: cena termoizolacji pianą to koszt 110-120 zł).

Czy po przeczytaniu tego artykułu masz jakieś pytania? Jeżeli tak, to napisz lub zadzwoń do nas - chętnie na wszystkie odpowiemy.