Ocieplenie stropu drewnianego – czy zimą możemy wykonać izolację pianą PUR?

2020-12-30
Czym ocieplić strop drewniany
Nieocieplony dach i poddasze to jedne ze źródeł ucieczki ciepła z wnętrza domu. Warto więc zabezpieczyć każdy element, który może narazić domownika na spadek jakości życia. Czym i jak ocieplić strop drewniany? O czym należy pamiętać, decydując się na izolację stropu szkieletowego?

Czym najlepiej ocieplić strop drewniany?

Ocieplenie stropu drewnianego można wykonać różnymi metodami. Popularnym rozwiązaniem jest montaż wełny mineralnej, jednak materiał ten ma skłonności do pochłaniania wilgoci. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Obecnie na popularności zyskuje piana poliuretanowa, doskonała do ocieplania powierzchni drewnianych.

Izolacja stropu drewnianego pianą to rozwiązanie doskonałe dla osób, które cenią trwałość i efektywność rozwiązania. Termoizolator nie traci właściwości na przestrzeni lat i w niezmienionym stanie zabezpiecza wnętrze przed utratą ciepła. Tworzy jednolitą warstwę ochronną o wysokiej skuteczności.

Jakie są korzyści ocieplania stropu drewnianego pianą PUR?

Ocieplenie drewnianego stropu to rozwiązanie trwałe, którego parametry nie zmienią się na przestrzeni lat. Piana PUR szczelnie wypełnia przestrzenie, tworząc dodatkową warstwę izolacji akustycznej. Blokuje docieranie niepożądanych dźwięków, np. intensywnych opadów deszczu czy hałasów z ulicy.

Przez dach i poddasze uciekać może mnóstwo ciepła. Wpływa to nie tylko na wzrost rachunków, ponoszonych za ogrzewanie domu, ale także na komfort życia domowników. Ocieplanie stropu drewnianego pianą PUR to rozwiązanie doskonałe. Pianka pokrywa powierzchnię jednolitą warstwą, eliminując ryzyko powstania mostków termicznych. Jest całkowicie bezpieczna nawet dla alergików, co więcej – doskonale chroni przed rozwojem pleśni i grzybów.

Czy drewno pokryte pianą PUR butwieje?

Izolacja stropu drewnianego metodą natryskową to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku, a wybór może wiązać się z pewnymi wątpliwościami. Jedną z nich jest zjawisko butwienia drewna, którego obawiają się właściciele domów ze stropem szkieletowym. Obawy te szybko można rozwiać, analizując właściwości pian, stosowanych do izolacji stropów drewnianych.

Jeśli chcesz zabezpieczyć strop drewniany, ocieplenie musi być wykonane przy użyciu piany otwartokomórkowej, paroprzepuszczalnej, np. Purios E. Ten rodzaj piany umożliwia drewnu oddychanie, uniemożliwiając butwienie krokwi. Paroprzepuszczalność piany otwartokomórkowej jest równa paroprzepuszczalności drewna, w związku z tym zjawisko butwienia na dobrze osuszonej powierzchni nie jest możliwe.

O czym należy pamiętać aplikując pianę PUR na strop z drewna?

Decydując się na ocieplenie drewnianego stropu pianką należy pamiętać o zbadaniu poziomu wilgotności drewna. Prac termomodernizacyjnych nie można wykonać wówczas, gdy poziom wilgotność więźby jest wyższa niż 12%. Doświadczony pracownik aplikujący pianę PUR wie, że przed rozpoczęciem prac należy dokładnie sprawdzić stan podłoża. Jeśli elementy drewniane są dobrze osuszone – pianka poliuretanowa wzmocni odporność materiału na powstawanie grzybów i pleśni. Jeśli nie – drewno można osuszyć nagrzewnicą budowlaną lub osuszaczem aż do uzyskania właściwych parametrów.

Ocieplenie stropu drewnianego można wykonać w okresie zimowym, należy jednak mieć na uwadze, że chłodne okresy w roku mogą wiązać się z wysoką wilgotnością. Zwracaj uwagę na temperaturę otoczenia, która nie powinna być niższa niż 10 stopni Celcjusza. W zimniejsze dni niezbędne mogą okazać się nagrzewnice.

Izolacja stropu pianką pozwala na zatrzymanie we wnętrzu domu optymalnej ilości ciepła. Wybierając ocieplenie stropu drewnianego poddasza nieużytkowego, warto zdecydować się na zastosowanie folii paroprzepuszczalnej, która zwiększa efektywność działania piany PUR i wpływa na spadek zapotrzebowania na energię cieplną.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z udziałem Dominika Strzelca - prowadzącego z telewizji HGTV, który przeprowadza badanie krokwi na poddaszu, po 2 latach od aplikacji piany PUR.