Izolacja stropu drewnianego - jak i czym ocieplić strop drewniany?

2022-03-25
Czym ocieplić strop drewniany
Nieocieplony dach i poddasze to jedne ze źródeł ucieczki ciepła z wnętrza domu. Warto więc zabezpieczyć każdy element, który może narazić domownika na spadek jakości życia. Czym i jak ocieplić strop drewniany? O czym należy pamiętać, decydując się na izolację stropu szkieletowego?

Czym najlepiej ocieplić strop drewniany?

Ocieplenie stropu drewnianego można wykonać różnymi metodami. Popularnym rozwiązaniem jest montaż wełny mineralnej, jednak materiał ten ma skłonności do pochłaniania wilgoci. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Obecnie na popularności zyskuje piana poliuretanowa, doskonała do ocieplania powierzchni drewnianych.

Izolacja stropu drewnianego pianą to rozwiązanie doskonałe dla osób, które cenią trwałość i efektywność rozwiązania. Termoizolator nie traci właściwości na przestrzeni lat i w niezmienionym stanie zabezpiecza wnętrze przed utratą ciepła. Tworzy jednolitą warstwę ochronną o wysokiej skuteczności.

Jakie są korzyści ocieplania stropu drewnianego pianą PUR?

Drewniany sufit ma swoje zalety, jednak zdecydowanie się na taki materiał wiąże się również z kilkoma poważnymi problemami. Na szczęście, wszystkie te kłopotliwe kwestie związane z użyciem drewna skutecznie niweluje piana PUR.

 • Niezrównana pod względem izolacji cieplnejpiana PUR to dobry izolator ciepła i likwidator mostków termicznych, a więc straty ciepła, co gwarantuje najlepszą szczelność termiczną pomieszczeń.
 • Wyjątkowa lekkość bytu – sufit zaizolowany pianą poliuretanową jest o wiele lżejszy i stanowi mniejsze obciążenie dla całej konstrukcji budynku niż ma to miejsce w przypadku innych dostępnych na rynku metod izolacji (piana nie wypycha konstrukcji do dołu).
 • Wzmocniona kondygnacja – warstwa piany zabezpiecza konstrukcję, zapewniając jej solidne wsparcie.
 • Świetna izolacyjność akustyczna – drewnianego sufit, będący przegrodą pomiędzy poddaszem a parterem, często przenosi hałas z góry na dół. Izolacja akustyczna drewna jest niższa niż żelbetu - piana skutecznie absorbuje wszelkie niechciane dźwięki.
 • Niweluje skrzypienie konstrukcji stropu drewnianego – drewno jest wyjątkowo wrażliwe na wahania temperatur i nieustannie pracuje, co generuje zjawisko skrzypienia.
 • Skuteczna ochrona przed grzybami i insektami – poważnym mankamentem zastosowania drewna jest problem erozji biologicznej. Nieprawidłowe zaimpregnowanie belek drewnianych sprawia, że stają się one siedliskiem grzybów lub/i owadów. Piana PUR eliminuje ten problem.
 • Szybkość montażu – poddasze o standardowych wymiarach (100-200 metrów kwadratowych) można pokryć izolacja natryskową w zaledwie jeden dzień. Co ważne, ocieplenie strychu tą metodą można wykonać o każdej porze roku, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
 • Piana PUR tworzy korzystny, optymalny mikroklimat dla pomieszczeń użytkowych.

Ocieplenie stropu to rozwiązanie trwałe, którego parametry nie zmienią się na przestrzeni lat. Piana PUR szczelnie wypełnia przestrzenie, tworząc dodatkową warstwę izolacji akustycznej. Blokuje docieranie niepożądanych dźwięków, np. intensywnych opadów deszczu czy hałasów z ulicy.

Przez dach i poddasze uciekać może mnóstwo ciepła. Wpływa to nie tylko na wzrost rachunków, ponoszonych za ogrzewanie domu, ale także na komfort życia domowników. Ocieplanie stropu drewnianego pianą PUR to rozwiązanie doskonałe. Pianka pokrywa powierzchnię jednolitą warstwą, eliminując ryzyko powstania mostków termicznych. Jest całkowicie bezpieczna nawet dla alergików, co więcej – doskonale chroni przed rozwojem pleśni i grzybów.

Czy drewno pokryte pianą PUR butwieje?

Izolacja stropu drewnianego metodą natryskową to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku, a wybór może wiązać się z pewnymi wątpliwościami. Jedną z nich jest zjawisko butwienia drewna, którego obawiają się właściciele domów ze stropem szkieletowym. Obawy te szybko można rozwiać, analizując właściwości pian, stosowanych do izolacji stropów drewnianych.

Jeśli chcesz zabezpieczyć strop drewniany, ocieplenie musi być wykonane przy użyciu piany otwartokomórkowej, paroprzepuszczalnej, np. Purios E. Ten rodzaj izolacji umożliwia drewnu oddychanie, uniemożliwiając butwienie krokwi. Paroprzepuszczalność piany otwartokomórkowej jest równa paroprzepuszczalności drewna, w związku z tym zjawisko butwienia na dobrze osuszonej powierzchni nie jest możliwe.

O czym należy pamiętać, aplikując pianę PUR na strop z drewna?

Decydując się na ocieplenie drewnianego stropu pianką, należy pamiętać o zbadaniu poziomu wilgotności drewna. Prac termomodernizacyjnych nie można wykonać wówczas, gdy poziom wilgotność więźby jest wyższa niż 15-18%. Doświadczony pracownik aplikujący pianę PUR wie, że przed rozpoczęciem prac należy dokładnie sprawdzić stan podłoża. Jeśli elementy drewniane są dobrze osuszone – pianka poliuretanowa wzmocni odporność materiału na powstawanie grzybów i pleśni. Jeśli nie – drewno można osuszyć nagrzewnicą budowlaną lub osuszaczem aż do uzyskania właściwych parametrów.

Ocieplenie stropu drewnianego można wykonać w okresie zimowym, należy jednak mieć na uwadze, że chłodne okresy w roku mogą wiązać się z wysoką wilgotnością. Zwracaj uwagę na temperaturę otoczenia, która nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza. W zimniejsze dni niezbędne mogą okazać się nagrzewnice.

Zabezpieczenie stropu pianką pozwala na zatrzymanie we wnętrzu domu optymalnej ilości ciepła. Wybierając ocieplenie stropu drewnianego poddasza nieużytkowego, warto zdecydować się na zastosowanie folii paroprzepuszczalnej, która zwiększa efektywność działania piany PUR i wpływa na spadek zapotrzebowania na energię cieplną.

Najważniejsze atuty przemawiające za użyciem pianki PUR do zabezpieczenia stropu drewnianego:

 • izolacja termiczna wykonana przy pomocy pianki poliuretanowej skutecznie zabezpiecza powierzchnie użytkowe przed utratą ciepła zimą, ale i przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem
 • warstwa ocieplenia pianką to trwałość na poziomie co najmniej 25 lat
 • bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych (nie pyli, nie wydziela żadnych zapachów ani substancji toksycznych, po aplikacji jest obojętna fizjologicznie)
 • pozwala zaizolować nawet najbardziej niedostępne miejsca pomiędzy poszczególnymi legarami czy krokwiami
 • pianka bardzo szybko się utwardza
 • zapewnia doskonałą przyczepność do praktycznie każdego podłoża
 • jest materiałem o jednolitej paroprzepuszczalności (brak gromadzącej się pary wodnej w pomieszczeniach)
 • jest materiałem bezspoinowym (brak mostków powietrznych)
 • bezkonkurencyjna szybkość aplikacji
 • chroni konstrukcje metalowe belek stropowych przed korozją, drewniane deski przed grzybami oraz pleśnią
 • strych, sufit czy dach zyskują skuteczną ochronę przed bakteriami, owadami i gryzoniami (pianka tworzy nieprzyjazne wszelkim drobnoustrojom środowisko)
 • zatrzymuje kurz i pył (przyjazna alergikom i astmatykom - hamuje rozwój grzybów i pleśni)
 • pianka PUR nie ulega gniciu ani butwieniu
 • jest odporna na niskie i wysokie temperatury

Zapraszamy do obejrzenia filmu z udziałem Dominika Strzelca - prowadzącego z telewizji HGTV, który przeprowadza badanie krokwi na poddaszu, po 2 latach od aplikacji piany PUR.