Policzymy parametr U dla: ściany zewnętrznej wykonanej z betonu komórkowego o średniej gęstości i grubości 42 cm. Dla takiej przegrody współczynnik U równa się 0,25 W/m2K.
Jeżeli policzymy parametr U dla surowej ściany zewnętrznej wykonanej z tego samego materiału, ale o grubości 24 cm, to otrzymamy wynik 0,425 W/m2K.
W obu przypadkach są to bardzo wysokie wyniki, a więc wyjątkowo niekorzystne z punktu widzenia komfortu i ekonomii mieszkania. Oczywiste jednak jest to, że ściana zbudowana jest z licznych warstw i należy je wziąć pod uwagę. W tym celu dodaliśmy jeszcze jeden element.
Policzmy ponownie parametr U dla ściany zewnętrznej wykonanej z betonu komórkowego o średniej gęstości i grubej na 42 cm, ale z warstwą termoizolacyjną w postaci systemu do piany PUR zamkniętokomórkowej i o grubości 25 cm. Uzyskany wynik to 0,071 W/m2K.
W drugim przypadku, czyli przy cieńszej ścianie, rezultat obliczeń to 0,081 W/m2K.
Jak widać, dzięki izolacji termicznej z użyciem pianki poliuretanowej o komórkach zamkniętych otrzymane parametry są kilkukrotnie lepsze. Jednak wciąż niewystarczające.
Współczynnik przenikania ciepła U w świetle prawa
W roku 2010 dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE wprowadziła regulacje dla państw członkowskich dotyczące charakterystyki energetycznej budynków. Ważność tych postanowień potwierdza rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 5 lipca 2013 roku.
Zgodnie z rozporządzeniem wszystkim nowym budynkom stawia się określone wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej ich przegród. Dokument wprowadza trzy daty, a każda wiąże się z bardziej restrykcyjnymi wytycznymi. Ponadto ustalono odrębne wartości dla poszczególnych przegród. Dla przykładu: dla ściany zewnętrznej i w przypadku temperatury w pomieszczeniu wyższej niż 16 stopni Celsjusza:
- U ≤ 0,25 W/m2K dla domów budowanych od 2014 roku,
- U ≤ 0,23 W/m2K dla domów budowanych od 2017 roku,
- U ≤ 0,20 W/m2K dla domów budowanych od 2021 roku.
Współczynnik przenikanie ciepła – norma PN-EN ISO 6946:2017 oraz PN-EN ISO 13370:2017 pozwalają na dokładne obliczenia powyższych limitów.
Ciekawostką niech będzie to, że zgodnie ze starymi przepisami do 1997 roku parametr U mógł wynosić 0,55 W/m2K, a 5 lat wcześniej było to 0,75 W/m2K. Jak widać, przepisy stały się o wiele bardziej restrykcyjne. Żeby osiągnąć współczesne normy, należy sięgnąć po naprawdę nowoczesne materiały izolacyjne, ponieważ wiele starszych rozwiązań nie jest w stanie sprostać regulacjom prawnym. Tylko dla materiałów o wyśrubowanych warunkach technicznych współczynnik U pozwoli sprostać wymaganiom formalnym.
Dlaczego współczynnik przenikania ciepła U jest ważny?
- Komfort – życie w zimnym domu jest nieprzyjemne i niezdrowe.
- Finanse – żeby ogrzać budynek o wysokim przewodnictwie cieplnym, trzeba zużyć o wiele więcej energii, a to oznacza znacznie wyższe opłaty za ogrzewanie.
- Ślad węglowy – zużywanie energii do ogrzewania domu (bez względu na jej rodzaj) ma niekorzystny wpływ na środowisko. O ile na razie nie ma kar za niespełnianie wyżej wymienionych progów, o tyle pomiary emisji zanieczyszczeń są istotną częścią polityki zrównoważonego rozwoju. Warto dbać o stan środowiska naturalnego ze względu na przyszłe pokolenia.