Czym wykonać ocieplenie fundamentów? Izolacja fundamentów pianką PUR

Data publikacji:
Data aktualizacji:
izolacja fundamentów pianką poliuretanową
Ocieplenie fundamentów to podstawa podczas termoizolacji całego budynku. Izolacja termiczna fundamentów pianką PUR świetnie się do tego nadaje. Dowiedz się też, jakie rodzaje izolacji termicznej i przeciwwilgociowej fundamentów można wyróżnić, jak się wykonuje izolację poziomą oraz jaki może być jej szacunkowy koszt.

Izolacja natryskowa fundamentów – najczęściej popełniane błędy

O tym jak ważne jest prawidłowe ocieplenie fundamentów każdego budynku, nie trzeba nikogo przekonywać. Wilgoć, która może przedostać się przez niedbale wykonaną lub zbyt cienką hydroizolację może wyrządzić ogromne szkody w Twoim domu. Jakie konkretnie? Zwiększone rachunki za ogrzewanie, powstawanie mostków termicznych, degradację ścian, osłabienie konstrukcji, pleśń oraz grzyb.

Czym ocieplić fundamenty domu?

W związku z tym warto przemyśleć wybór materiału izolacyjnego, tak by spełniał on najwyższe standardy. W przeciwnym wypadku, nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu warstw posadzkowych, ewentualnych podpiwniczeń, ław i ścian fundamentowych, nadal będą występowały straty ciepła. Izolacja fundamentów pianką poliuretanową stanowi skuteczny sposób na termomodernizację.

Ocieplanie fundamentów pianką PUR – zalety

Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych korzyści wykonania izolacji ścian fundamentowych pianką poliuretanową:

 1. Najcieplejsza wśród materiałów izolacyjnych

  Nadaje się do stosowania w nowych budynkach, ale też tam, gdzie już występują problemy z przemarzaniem fundamentów. Już cienka jej warstwa zapewnia oczekiwany efekt.

 2. Nie nasiąka wodą

  Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa posiada nasiąkliwość na poziomie zaledwie 2%. Materiał do izolacji termicznej, który nie nasiąka wodą, nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych w środowisku wilgotnym. Dzieje się tak, gdyż woda nie przenika do środka komórek. Dlatego materiały nienasiąkliwe są polecane do ocieplania fundamentów. A w przypadku opadów deszczu występujących w trakcie prac, schnie w kilkanaście minut.

 3. Twarda i wytrzymała

  Ta metoda izolacji charakteryzuje się twardością i wytrzymałością na zgniecenia i mechaniczne zniszczenia. Siła przylegania do ścian uniemożliwia jej przemieszczenie czy też usunięcie. Parametry pianki pozostaną niezmienne na przestrzeni wielu lat i to bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

 4. Krótki czas nanoszenia

  Wystarczy jeden suchy dzień, aby zaizolować nawet 250 m2 fundamentów. Pianka schnie w kilka sekund więc nie ma znaczenia, że pogoda może się szybko zepsuć.

 5. Brak mostków termicznych

  Nanoszona metodą hydrodynamiczną pianka zwiększa stukrotnie swoją objętość. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa pominięcia jakiejkolwiek luki, która w przyszłości może stać się mostkiem termicznym, czyli ośrodkiem upływu ciepła z domu. Dlatego najlepiej wszelkie powłoki na piance nanosić poprzez malowanie lub natrysk.

  Wiadomo, że najniżej położone obszary budynku są najbardziej narażone na działanie wilgoci. Właśnie dlatego wykorzystanie pianki natryskowej doskonale sprawdza się przy izolacji fundamentów. Warto też wspomnieć, że w przeciwieństwie do ocieplania fundamentów płytami styropianu czy polistyrenu, nakładanie pianki poliuretanowej jest natryskowe, czyli szybsze i bardziej szczelne. Znacznie lepiej chroni budynek, nie wymaga kołków montażowych, nie wchodzi w reakcję z lepikiem. Znakomicie przylega do różnych powierzchni, łatwo się je aplikuje na skomplikowanych kształtach.  

Jakie wyróżniamy rodzaje izolacji fundamentów?

Dom ocieplony pianą Purios Izolację przeciwwilgociową fundamentów można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to hydroizolacja pozioma. Ma ona za zadanie zabezpieczyć konstrukcję budowli przed wodą niewywierającą ciśnienia. Mowa tu o wodzie opadowej, czy np. o tzw. podciąganiu kapilarnym (czyli wciąganiu wilgoci przez mury i przenoszeniem jej w górę na ściany budynku).

Drugim rodzajem jest hydroizolacja pionowa. Odpowiada ona za osłonę fundamentów od strony gruntu. W tym wypadku warstwę izolacji układa się na ścianie fundamentowej i dodatkowo osłania materiałem termoizolacyjnym. W zależności od podłoża w jakim będzie znajdował się fundament, wykorzystuje się jedną z metod izolacji pionowych – lekką izolację przeciwwilgociową, średnią izolację przeciwwodną oraz ciężką izolację przeciwwodną.

Pamiętaj! Aby proces ocieplania fundamentów przebiegł pomyślnie, temperatura otoczenia nie powinna być wyższa niż 16°C, a wilgotność oraz wiatr nie mogą dawać się we znaki. Ściany należy zagruntować, aby wyeliminować negatywne oddziaływanie wilgoci na nanoszoną warstwę izolacyjną pianki poliuretanowej.

Izolacja pozioma fundamentów w szczegółach

Prawidłowe położenie hydroizolacji powinno zastosować się w dwóch miejscach, które obejmują ławę i ścianę fundamentową oraz w miejscu połączenia ściany fundamentowej i ścian znajdujących się na zewnątrz obiektu. Jeżeli chodzi o drugi przypadek, powinna ona zostać położona od15 do 30 cm ponad wysokością gruntu. 

Należy pamiętać, że izolacja pozioma ścian fundamentów musi stykać się z izolacją, która została położona na powierzchni gruntu, nawet w przypadku, gdy nie wypadają one w tej samej płaszczyźnie. Warto pamiętać, że izolacja nie może się znaleźć poniżej poziomu hydroizolacji podłogi.

Izolacja pozioma fundamentów – cena

Izolacja pozioma chroni budynek przed wodą gruntową. Musi być ona tak wykonana, by była zachowana ciągłość izolacji fundamentów z izolacją najniżej położonej posadzki, a także izolacją ściany fundamentowej. Najlepiej izolację wykonać tradycyjnie z dwóch warstw papy na lepiku. Koszt ułożenia takiej izolacji wyniesie ok. 8-12 zł/m2.

Izolacja pionowa nie jest konieczna, jeśli np. budynek nie posiada piwnic. Można ją wykonać z gotowej masy hydroizolacyjnej. Wcześniej jednak należy wyrównać powierzchnię ściany zaprawą cementową. Za wykonanie tych prac wraz z materiałem zapłacisz ok. 5-10 zł/m2.

Podsumowując – czym ocieplić fundamenty? Postaw na piankę PUR

Ocieplanie ścian fundamentowych pianką PUR pozwala wyeliminować ucieczkę ciepła z budynku na poziomie około 10%. Pozornie to niewiele, ale izolacja fundamentu chroni też przed przenikaniem wilgoci. Dobra termoizolacja to również odpowiednie rozwiązanie odporne na wilgoć, czyli zapewniające właściwą hydroizolacją.

Zastosowanie izolacji pianką PUR do ścian zewnętrznych fundamentów przynosi znacznie więcej korzyści niż wykorzystanie jednego z tradycyjnych materiałów izolacyjnych jak np. styropian EPS 100 lub EPS, styrodur XPS, płyty z wełny czy płyt styropianowych.

Zabezpieczenie fundamentów jest niezbędne do ochrony budynku przed wodą, wilgocią oraz wyziębianiem całego domu. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał charakteryzujący się właściwym współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz wysoką hydroizolacyjnością. Należy pamiętać, że największym wrogiem fundamentów jest wilgoć. Jeżeli ściany fundamentowe nie są niczym zabezpieczone, z gruntu zacznie przenikać do nich wilgoć, a nawet woda, powodując stałe zawilgocenie. Mokre fundamenty ulegają korozji i szybko niszczeją, co pociągnie za sobą o wiele wyższe koszty remontowe niż położenie kompleksowej termoizolacji całego obiektu.

Wykonanie izolacji fundamentowych od strony zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej zaleca się wszystkim właścicielom budynków mieszkalnych, w tym przede wszystkim domów jednorodzinnych, a także tym użytkownikom, którzy posiadają ogrzewaną piwnicę lub gdy fundament obiektu mieszkalnego wykonany został z pustaków z wkładką styropianową czy też bloczków keramzybetonowych. Szczególnie ważne jest ocieplenie fundamentów starego domu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jaka jest cena izolacji fundamentów pianką PUR?

Wycena izolacji fundamentów z pomocą pianki PUR zależy od kilku składowych. Należą do nich: geolokalizacja budynku, powierzchnia inwestycji, stopień jej skomplikowania, a w końcu również rodzaj wybranej pianki oraz jej gęstość. Jeżeli budynek będzie znajdował się w niekorzystnych warunkach wodno-gruntowych konieczne będzie zrobienie dodatkowej hydroizolacji np. z mas KMB. Koszt ułożenia izolacji termicznej pianą PUR na gotowo wyniesie ok. 11 zł/m2/1cm grubości nie licząc prac dodatkowych (stan na rok 2020). Finalną cenę zawsze ustala zleceniobiorca. Ze względu na bardzo dobre parametry cieplne piany Pur, grubość izolacji na fundamencie kształtuje się na poziomie 5-6 cm. Taka izolacja plus brak mostków termicznych dają duży komfort użytkowy klientowi. Zaleca się zabezpieczyć izolowany fundament folią kubełkową, co uchroni przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas zasypywania.

Dlaczego warto ocieplić fundamenty pianką PUR?

Pianka PUR wykazuje właściwości hydroizolacyjne, co stanowi zabezpieczenie przed wilgocią. Ponadto, nawet jej cienka warstwa gwarantuje najlepsze na rynku właściwości izolacyjne. Po uzyskaniu funkcjonalności pianka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie odpada od ścian nawet po latach. Sposób jej aplikacji chroni przed powstawaniem mostków termicznych, a przy okazji gwarantuje szybkie ukończenie prac.

Jak głęboko izolować fundament?

Głębokość izolacji fundamentów jest zależna od tego, jaka jest konstrukcja domu. Zazwyczaj stosuje się wyliczenie, według którego izolacja powinna sięgać do pół metra poniżej poziomu surowej podłogi, zwłaszcza w przypadku podpiwniczenia. Ważne jest, aby izolacja pozioma stykała się z pionową dla zapewnienia najlepszego efektu. Poziom termoizolacji pionowej nie może być niższy niż ten, na którym ułożono hydroizolację podłogi.

Jak ocieplić fundamenty?

Ocieplenie fundamentów chroni je przed wilgocią oraz zapobiega ucieczce ciepła. Jedną z prostych, szybkich i sprawdzonych metod ocieplenia fundamentów jest pokrycie ich pianką poliuretanową nakładaną techniką natryskową. Podczas tworzenia izolacji termicznej ważne jest, aby warstwa materiału izolującego była szczelna, odporna na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne, a przy tym nienasiąkliwa, co chroni przed wciąganiem wilgoci.

Tagi:

dom fundamenty
Jeden krok dzieli Cię od otulenia swojego domu. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

Potrzebujesz więcej informacji o ocieplaniu natryskowym lub szukasz autoryzowanego wykonawcy
info@purios.com +48 52 56 16 727

CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.