Szybko zyskującym popularność na rynku budowlanym materiałem izolacyjnym jest pianka poliuretanowa (PUR). Obecnie wykorzystywane są dwa rodzaje pianek poliuretanowych – PIR (poliizocyjanuran) i PUR (poliuretan). Pianka posiada dodatkowy atut, który wyróżnia ją spośród stosowanych dotychczas materiałów, a mianowicie jest to możliwość zastosowania jej w dwóch formach – jako twardej płyty lub jako materiału natryskiwanego bezpośrednio na izolowaną powierzchnię. Ta druga opcja zyskuje obecnie coraz większe uznanie na rynku termoizolacyjnych materiałów budowlanych.
Nazwa „PUR” oznacza poliuretan, otrzymywany ze zmieszania dwóch surowców – poliolu i izocyjanianu. W wyniku wymieszania tych składników, przy użyciu specjalistycznych maszyn natryskowych, otrzymujemy pianę poliuretanową. Tego typu materiał izolacyjny ma obecnie szerokie zastosowanie w budownictwie, jako alternatywny materiał do izolacji i ocieplania budynków, począwszy od fundamentów, aż po dach. Piana PUR doskonale sprawdza się ze względu na bezpieczeństwo użytkowania oraz funkcjonalność.
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa pozwala na osiągnięcie bardzo korzystnych właściwości termoizolacyjnych docieplanych warstw, dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła, mogącemu wynosić nawet λ = 0,020 W/mK.
Mocnym atutem pianki poliuretanowej jest jej szybkość o raz łatwość aplikacji. Nakłada się ją metodą natryskową, dzięki czemu w kilka sekund zwiększa ona kilkudziesięciokrotnie swoją objętość, utwardzając się w błyskawicznym tempie. Pianka PUR doskonale dopasowuje się do skośnych, trudnych powierzchni, wnikając w najdrobniejsze szczeliny.
Termoizolacja pianą jest również ekonomiczniejsza niż w przypadku metod tradycyjnych, ponieważ przy jej aplikacji nie tworzą się szczeliny, a dokładniej mostki termiczne, przez które dochodzi do utraty ciepła w budynku. Piana ściśle przylega do krokwi, nie tworząc dziur i przerw w termoizolacji.
Materiałem izolacyjnym, jakim jest pianka PUR, dzieli się na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Ta pierwsza ma strukturę przypominającą gąbkę. Nie przepuszcza wody i ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ale pozwala na przepuszczanie pary, że pod nią nie powstaje grzyb i pleśń. Jest lekka, więc można, przy wcześniejszym zastosowaniu membrany, rozprowadzić ją na deskowaniu pod dachem. Z kolei pianka zamkniętokomórkowa jest nieco bardziej twarda i lepiej nadaje się do zastosowania na zewnątrz obiektów budowlanych. Struktura wewnętrzna zamkniętokomórkowej piany PUR zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków, dzięki czemu ma dobrą izolacyjność termiczną oraz dużą sztywność i odpowiednią twardość.
Natryskowe izolacje termiczne w postaci pian poliuretanowych stosowane są głównie do ocieplania przegród budowlanych przed utratą ciepła z wnętrza budynku. Stosuje się je zarówno w infrastrukturze przemysłowej (rurociągi), jak i podczas izolacji fundamentów oraz dachów, a także jako termiczne zabezpieczenie ścian szkieletowych budynków.
Właściwości izolacyjne pian PUR pozwalają do stosowania ich m.in. do ocieplania:
- fundamentów, ścian fundamentowych oraz płyt fundamentowych
- dachów od zewnątrz oraz podłóg na gruncie
- poddaszy użytkowych od wewnątrz
- ścian w budynkach szkieletowych
- ścian w obiektach przemysłowych, halach magazynowych
- rur ciepłowniczych, komór chłodniczych
- wszelkiego rodzaju izolacji technicznych (rurociągi, zbiorniki)
Piany poliuretanowe wg normy PN-EN 13501-1 najczęściej posiadają klasę reakcji na ogień E, która oznacza materiał palny, samogasnący. Tę samą klasę posiada np. styropian. Za jedną z wad tego rozwiązania uznaje się niekiedy również koszt inwestycji w ocieplenie budynku pianką poliuretanową. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w cenę za metr kwadratowy wliczony jest nie tylko materiał, ale także prace wykonawcze, ostateczny koszt okazuje się porównywalny z montażem innych materiałów izolacyjnych.