Czym są mostki termiczne i jak sobie z nimi poradzić z wykorzystaniem piany PUR?

2020-12-10
czym są mostki termiczne
Jednym z większych problemów, powstających przy termoizolacji domu są mostki termiczne. Choć niosą za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji – łatwo zaradzić ich powstaniu. Czym są mostki cieplne i jak im zapobiegać?

Co to jest mostek termiczny i jak go zlokalizować?

Mostek termiczny (in. mostek cieplny), to obszar w przegrodzie zewnętrznej budynku o gorszej izolacyjności termicznej w stosunku do powierzchni sąsiadującej. Ciepło ucieka wówczas z wnętrza na zewnątrz, powodując spadek temperatury i wzrost wydatków na ogrzewanie. W miejscach występowania mostków termicznych temperatura jest znacznie obniżona, co przyczynia się m.in. do tworzenia niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Efektywnym sposobem zlokalizowania mostków termicznych jest badanie kamerą termowizyjną i wykonanie odpowiednich zdjęć. Termogramy wskazują miejsca o zróżnicowanych temperaturach. Są oznaczone kolorami: miejsca najchłodniejsze – odcieniami niebieskimi, ciepłe – odcieniami czerwieni, aż do miejsc najgorętszych, określonych jako białe. Mostek termiczny oznaczony jest właśnie kolorem białym, jako miejsce o podwyższonej temperaturze zewnętrznej.

Rodzaje mostków termicznych

Są dwa rodzaje mostków termicznych – punktowe i liniowe. Mostki punktowe to elementy w postaci przewierceń w ścianie czy w dachu. Najczęściej są to miejsca na rury, śruby lub obszary przeznaczone na instalacje o charakterze punktowym. Nie stanowią dużego zagrożenia, gdyż przez takie mostki termiczne ucieka stosunkowo mało ciepła.

Mostki liniowe są już dużo większym zmartwieniem dla domowników. Przyczyniają się do znaczącej ucieczki ciepła z wnętrza i powstają w wielu miejscach. Najczęściej występują jako:

  • mostki termiczne przy oknach i drzwiach,
  • mostki termiczne na poddaszu i stropie,
  • mostek termiczny w narożniku ścian,
  • mostki termiczne na elewacji, w piwnicy i przy fundamentach.

Ponieważ stanowią duże zagrożenie dla mieszkańców i konstrukcji, należy zadbać o ich jak najszybszą eliminację.

Dlaczego mostki termiczne są niepożądane?

Mostek cieplny wiąże się w wieloma niepożądanymi skutkami i konsekwencjami dla mieszkańców. Największym problemem jest ucieczka ciepła, odczuwalna zwłaszcza w zimie. Komfort życia spada, rosną natomiast koszty ponoszone na ogrzewanie. Kolejnym problemem, wynikającym z istnienia mostków termicznych, jest zawilgocenie ścian. W połączeniu z niską temperaturą tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Ta sytuacja staje się niebezpieczna zwłaszcza dla alergików i dzieci.

Nieprawidłowo docieplone miejsca przepuszczają wilgoć i niszczą pozostałą część izolacji, co sprawia, że traci ona swoje właściwości. To z kolei przyczynia się do zwiększenia ucieczki ciepła. Najbardziej narażonym na wilgoć elementem domu są fundamenty. Rozwój grzyba w tej okolicy negatywnie wpływa nie tylko na klimat wewnątrz, ale i stabilność konstrukcji domu.

Jak usunąć mostki termiczne?

Mostek cieplny to duże zagrożenie dla mieszkańców – warto więc nie dopuścić do jego powstania. Jeśli decydujesz się na ocieplenie domu – wybierz odpowiedni materiał termoizolujący. Największą skutecznością wykazuje się piana poliuretanowa, która, dzięki swojej elastyczności, szczelnie wypełnia nawet najdrobniejsze szczeliny i trudno dostępne miejsca.

Gdzie może pojawić się mostek termiczny? Balkon i okolice okien to miejsca szczególnie narażone na utratę ciepła. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ścian, fundamentów i dachu. Piana poliuretanowa, np. Purios H, doskonale zabezpieczy każdy element i pomieszczenie. To najlepsza z dostępnych na rynku budowlanym metod termoizolacji.