Sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie – sprawdź jak obniżyć rachunki

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie – sprawdź jak obniżyć rachunki
Wczesna jesień to najlepszy moment na to, aby rozpocząć przygotowania do zbliżającego się sezonu grzewczego. Odpowiednie oszczędzanie energii cieplnej wpływa korzystnie nie tylko na środowisko naturalne, ale również na domowy budżet. Co zrobić, aby płacić niższe rachunki za ogrzewanie? Niekiedy wystarczy jedynie zmienić swoje nawyki. Innym razem konieczne będzie zainwestowanie w rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie energochłonności budynku. Oto kilka prostych sposobów na obniżenie kosztów eksploatacyjnych za dom w okresie grzewczym.

Szczelna stolarka okienna

Zazwyczaj jakość stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach mieszkalnych, szczególnie tych starszych, nie jest najlepsza. Słaba szczelność okien i drzwi sprawia, że do środka z łatwością przenika zimne powietrze. Aby to zmienić, wystarczy zainwestować niewielkie pieniądze w odpowiednie uszczelki i wkleić je w miejsca, w których występują największe straty ciepła. Jeżeli stolarka okienna jest naprawdę w złym stanie technicznym, wówczas jedynym sposobem na właściwe uszczelnienie pomieszczeń mieszkalnych będzie wymiana okien na nowe. Aby mieć całkowitą pewność, że okna i drzwi w domu „trzymają” ciepło, warto poprosić specjalistę o badanie powierzchni mieszkalnych pod kątem nieszczelności za pomocą kamery termowizyjnej. Urządzenie tego rodzaju wskaże ponad wszelką wątpliwość, w jakich miejscach naszego domu dochodzi do największych strat ciepła.

Grzejniki i kaloryfery, czyli jak oszczędzić na ogrzewaniu

Oszczędności na ogrzewaniu warto zacząć od wyrobienia w sobie nawyku do zakręcania kaloryferów. Nie ma żadnych uzasadnionych powodów do tego, aby grzejniki dostarczały ciepło pustym pomieszczeniom. Dlatego też przed wyjściem z domu warto je zakręcić lub przynajmniej skręcić do absolutnego minimum.

Aby mieć stałą kontrolę nad temperaturą w każdym pomieszczeniu użytkowym, można zdecydować się na montaż na grzejnikach specjalnych bezprzewodowych siłowników elektrycznych, które pozwolą na zdalne sterowanie temperaturą otoczenia.

Dobrym rozwiązaniem będzie również termostat, pozwalający regulować lub odpowiednio programować temperaturę w pomieszczeniach. Niektóre termostaty umożliwiają precyzyjną regulację temperatury w mieszkaniu, w zależności od rodzaju wnętrza, pory dnia, z uwzględnieniem panującej w czasie rzeczywistym temperatury zewnętrznej.

Najczęściej duża ilość emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której się on znajduje. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w specjalną, magnetyczną folię izolacyjną odbijającą ciepło i zainstalować ją za grzejnikiem.

Eksperci zalecają, aby kluczową wytyczną braną pod uwagę podczas ustawiania temperatury były pory dnia. W dzień temperatura powinna być wyższa, natomiast nocą nieco niższa. Optymalna temperatura powietrza w ciągu dnia w pomieszczeniach zamkniętych to 20-21°C. W nocy zaleca się obniżyć ją do 17-18°C. Chłodniejszy mikroklimat sprzyja regeneracji organizmu. Niewłaściwe dostosowanie temperatury może wpłynąć nie tylko na wyższy koszt ogrzewania, ale również może być przyczyną wielu dolegliwości (m.in. ból głowy, problemy z koncentracją, złe samopoczucie). Pamiętajmy również, że ciepło sprzyja rozwojowi wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów.

Ocieplenie budynku szansą na niższe rachunki za ogrzewanie

Najbardziej kompleksowym, choć jednocześnie znacznie kosztowniejszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest bez wątpienia termomodernizacja budynku. Ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu oraz stropów daje gwarancję zatrzymania ucieczki ciepła z pomieszczeń mieszkalnych, czyniąc dom energooszczędnym. Tego rodzaju inwestycja wymaga skorzystania z pomocy fachowców oraz znacznych nakładów finansowych, jednak w dłuższej perspektywie wydatek ten zwróci się z nawiązką.

Należy jednak pamiętać, że przeprowadzenie nawet gruntownej termoizolacji nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli dom nie zostanie wyposażony w odpowiednią stolarkę otworową. W tym przypadku jedno i drugie musi iść ze sobą w parze. Tylko wtedy cała inwestycja ma sens.

Naturalne źródła ciepła w sezonie grzewczym

Zawsze warto wykorzystywać naturalne źródło ciepła, jakim jest słońce. Jeżeli zimą słońce mocniej operuje, należy odsłonić zasłony, rolety czy żaluzje, i pozwolić promieniom słonecznym dostać się do wnętrz mieszkania. Z kolei wieczorem warto odgrodzić pomieszczenia od okien, zaciągając zasłony czy opuszczając rolety.

W komfortowej sytuacji są na pewno właściciele mieszkań, które są lokalami środkowymi. Siłą rzeczy takie powierzchnie są ogrzewane przez sąsiadów, dzięki czemu nie ma konieczności intensywnego grzania takich wnętrz. Jednak każdy kij ma dwa końce. Jeżeli mieszkanie znajdujące się obok jest niezamieszkane, a więc zapewne jest wyziębione, wówczas ogrzanie mieszkania będzie pochłaniało większe niż zazwyczaj koszty, ponieważ część ciepła będzie uciekać przez ściany do wyziębionego, nieużytkowanego lokalu.