Ocieplenie i izolacja obory – warto to wiedzieć, żeby nie stracić

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Autor:
rolnicy w oborze
Skuteczna termoizolacja ma za zadanie utrzymywać optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń przez cały rok. Dzięki temu znacznie poprawia się komfort życia mieszkańców. Dokładnie te same potrzeby i identyczne powody pojawiają się w przypadku budynków gospodarskich. Czy warto stosować ocieplenie obory? Dlaczego należy to zrobić? Jakie korzyści zapewnia odpowiednia izolacja obory? Odpowiedzi na te pytania pomogą wznieść hodowlę bydła na wyższy poziom.

Izolacja obory to dobry standard w nowoczesnym budownictwie gospodarczym

Ocieplenie stodoły i innych budynków gospodarczych wykonuje się w bardzo konkretnym celu. Termoizolacja pozwala na to, żeby amplitudy roczne temperatur kształtowały się o wiele bliżej średniej. Innymi słowy: 

zaizolowanie budynku sprawia, że energia cieplna zatrzymuje się na takiej barierze jak piana PUR. 

Dzięki temu zimą nie ucieka ciepło, a latem powietrze o wiele mniej się nagrzewa. A jakie ma to znaczenie dla hodowców bydła?

Powszechnie wiadomo, że dobrobyt zwierząt hodowlanych ma ogromne znaczenie dla opłacalności hodowli. Dotyczy to w równej mierze bydła mlecznego i mięsnego. Zbyt wysoka lub za niska temperatura może wpłynąć na produkcję mleka, a szczególnie niepożądany jest stres cieplny, w wyniku którego ilość wyprodukowanego mleka może spadać nawet o 35%. 



Jeden rodzaj izolacji zdecydowanie się wyróżnia

Obora bez izolacji termicznej oznacza kapiącą z sufitu wodę, a to szybko pociąga za sobą konsekwencje. Na pytanie: „czy warto ocieplić oborę albo stodołę” prawidłowa odpowiedź brzmi: tak. A jaki materiał najlepiej się sprawdzi? W przypadku termoizolacji albo termomodernizacji obory piana PUR nie ma konkurencji.  

Do ocieplenia dachu i ścian stodoły albo obory stosuje się zamkniętokomórkową piankę natryskową. Wyłączność tego izolatora w budynkach gospodarczych wynika z kilku najważniejszych rzeczy: 

  • piana zapewnia świetną izolację termiczną dzięki strukturze zamkniętych komórek, 
  • skutecznie chroni przed niszczącym wpływem wilgoci, 
  • doskonale przywiera do suchego i czystego podłoża (bez sznurków, stelaży lub płyt), 
  • proces nanoszenia trwa naprawdę krótko, 
  • nie wymaga zabudowy – po natryśnięciu nie przykrywa się jej żadnymi płytami, 
  • jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, 
  • wykazuje cały czas takie same właściwości przez co najmniej 25 lat. 

Jak przebiega ocieplenie obory nowoczesnej i termomodernizacja starej?

Niewiele budynków zmieniło swój wygląd w ciągu kilkudziesięciu lat w takim stopniu jak zabudowania gospodarskie, a zwłaszcza obora. Budowana kilka dekad temu charakteryzowała się niskim stropem, grubymi ścianami, przyleganiem do innych budynków (włącznie z mieszkalnymi) oraz bardzo dużą wilgotnością. Ocieplenie stropu i ścian pianą PUR (po uprzednim wentylowaniu i osuszaniu) jest posunięciem właściwym, bo dzięki temu punkt rosy znajduje się poza oborą. To jeden z najważniejszych aspektów w hodowli zwierząt gospodarczych. 

Do termoizolacji starej obory najlepiej nadaje się natryskiwana piana poliuretanowa. Pozwala to między innymi dotrzeć do każdej szczeliny i nierówności. Piana szybko powiększa swoją objętość dziesiątki razy, uzupełniając wszystkie braki i szczeliny, tym samym lepiej chroni przed stratami ciepła, ale i przed letnimi upałami. Zazwyczaj już po 48 godzinach można kontynuować prace, a szczególne znaczenie w przypadku budynków do hodowli zwierząt ma prawidłowa wentylacja. 

Nowoczesne obory to wielkopowierzchniowe i lekkie konstrukcje metalowe zazwyczaj o wysokim dachu i z wydajną wentylacją. Prawie każdy hodowca i rolnik decydują się na zastosowanie termoizolacji, co jest bardzo mądrą praktyką. Oprócz utrzymania optymalnej temperatury przez cały rok piana poliuretanowa chroni zaizolowane powierzchnie przed dostawaniem się wody. Trzeba jednak podkreślić, że pianka nie jest hydroizolacją.

Natrysk z pomocą specjalnych urządzeń wykonuje certyfikowana ekipa specjalistów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac sprawdzane są warunki otoczenia zgodnie z listą wytycznych dostarczaną przez producenta piany. Najpierw zabezpieczane są kąty i szczeliny. Po chwili można nanosić kilkucentymetrową warstwę piany. 

Czy izolacja obory pianą PUR zapewnia jeszcze inne korzyści?

Lista korzyści dla hodowcy i rolnika zawiera bardzo mocne argumenty przemawiające za tym, że należy stosować pianę PUR do ocieplenia dachu i ścian obory. 

  • Doskonała termoizolacja i najniższy parametr lambda – dzięki tak dużej skuteczności punkt rosy wypada poza budynkiem, czyli dach i ściany pozostają suche. 
  • Rzeczywista ochrona przez stresem cieplnym – w przypadku zbyt wysokich temperatur w oborze spadek produkcji mleka może osiągnąć nawet 35%. Izolacja pianą PUR chroni przed zjawiskiem stresu cieplnego. 
  • Wpływ na ograniczenie spożycia paszy – zbyt niskie temperatury w oborze sprawiają, że bydło je więcej, by wyprodukować więcej ciepła. Termoizolacja pianą pomaga uniknąć tego problemu. 
  • Można czyścić myjką wysokociśnieniową – twarda, jednolita struktura piany jest wolna od spoin i mostków termicznych, a jednolita „skórka” na zewnątrz pozwala bardzo łatwo pozbyć się nieczystości. 
  • Nie nasiąka wilgocią – charakterystyczną cechą zamkniętych pęcherzyków w pianie jest to, że nie przyjmują one wilgoci, dlatego nie wchłaniają i nie przepuszczają wody. 
  • Certyfikat niezmienności parametrów przez 25 lat – piana zachowuje wszystkie swoje właściwości mimo działania wilgoci i mrozu, przylega do podłoża, nie zmienia objętości ani kształtu. 
  • Nie wymaga żadnego przykrywania – jako produkt bezpieczny dla zdrowia i środowiska, jednolity i mocny nie wymaga, żeby go przykrywać płytami lub innymi materiałami. 
  • Wystarczy warstwa o grubości 4 centymetrów – gdyby wełna albo styropian nadawały się do izolowania obory, to stanowiłyby grubszą warstwę, a więc wyraźnie obciążyłyby konstrukcję hali. Naszym zdaniem 4 centymetry wystarczą, aby zapewnić właściwą ochronę przed skraplaniem, które przyczynia się do chorowania bydła. 
  • Szczelna warstwa bez mostków termicznych – piana PUR to jedyny izolator, który tak dokładnie przylega do każdego podłoża. Dzięki temu metalowa konstrukcja obory jest w pełni chroniona przed niszczącym działaniem wilgoci. 
  • Bezkonkurencyjna izolacja – jedynym materiałem, który czasami uzupełnia pianę PUR, jest piana PIR w postaci płyt, a więc materiał powstały z dokładnie tych samych składników co poliuretan. W warstwie płyt PIR mogą powstawać mostki termiczne, dlatego często natryskuje się na nią piankę PUR. 
  • Sprawna aplikacja z pomocą certyfikowanych aplikatorów – rekomendowana przez nas firma natryskująca pianę jest w stanie nanieść nawet 500 m2 izolacją w ciągu jednego dnia. 

Budynki inwentarskie to miejsce styku nowoczesnych technik budownictwa i najlepszych materiałów. Niewielki koszt zastosowania stale ulepszanej piany PUR zwróci się wielokrotnie nawet w kilka miesięcy. Natomiast przez kolejne 25 lat pianka będzie chronić zwierzęta i konstrukcję obory.