Co to jest izolacja natryskowa?
To jedna z technik nakładania materiału termoizolacyjnego na powierzchnię. Stosuje się ją wyłącznie dla substancji płynnych. Dwa ciekłe składniki systemu natryskiwane są przez dedykowane urządzenie. W wyniku ich wymieszania się następuje spienienie mieszaniny, która w ciągu kilku sekund tworzy sztywną lub półsztywną pianę poliuretanową.
To jednocześnie najnowszy, a także najdokładniejszy sposób na to, aby zatrzymać przenikanie ciepła przez ściany, dach i inne przegrody budowlane.
Przeczytaj także:
Materiały izolacyjne - rodzaje materiałów termoizolacyjnych w budownictwie - zastosowanie i właściwości
Zalety izolacji natryskowej
Ten szczególny sposób izolacji natryskowej poliuretanową pianą niesie ze sobą kilka unikalnych zalet. Wiedza na temat różnic w sposobach ocieplenia natryskowego przydaje się na etapie budowy domu, a także podczas jego termomodernizacji.
Najpierw wymienimy zalety wynikające z tego sposobu ocieplenia budynku:
- dokładne wypełnienie każdej wolnej przestrzeni – to jedna z najważniejszych zalet izolacji natryskowej. Materiał rozpylany podobnie jak dezodorant lub lakier w spreju dociera do każdego obszaru, wliczając kąty, szczeliny, otwory i inne przestrzenie trudno dostępne,
- jednakowa warstwa – natryskiwany materiał pozwala na dokładne ustalanie grubości jego warstwy. Dzięki temu można utworzyć jednolitą warstwę, ale także otoczyć przewody lub elementy konstrukcyjne, regulując według uznania ilość materiału izolującego,
- szybka aplikacja – rozpylanie materiału izolacyjnego jest bezdyskusyjnie najszybszym sposobem jego nanoszenia. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży ociepleń natryskowych pokazuje, że w ten sposób można w ciągu 1 dnia zaizolować powierzchnię, nad którą trzeba by pracować około 2 tygodnie w przypadku materiałów płytowych.
Teraz warto wskazać przewagę wynikającą z zastosowania natryskowej piany PUR:
- bardzo dobre właściwości izolujące – zarówno spieniony poliuretan, jak i gaz zamknięty w pęcherzach piany skutecznie zatrzymują ciepło, wydajniej niż inne materiały,
- spienianie w ciągu kilku sekund – tyle czasu potrzebują dwa płynne składniki, aby w wyniku reakcji zmienić się w piankę, która całkowicie wypełni luki i szczeliny,
- przyleganie do natryśniętej powierzchni – piana poliuretanowa trwale przykleja się do podłoża, dzięki czemu jakikolwiek system jej montażu jest zbędny,
- niezmienność parametrów – upływ czasu, działanie wilgoci i inne czynniki nie zmieniają najważniejszych cech materiału, czyli przewodności cieplnej, klasy reakcji na ogień i objętości,
- brak mostków termicznych – są to niedoskonałości w warstwie izolującej, przez które ucieka ciepło; na ogół powstają na łączeniach, klejeniach, otworach i w szczelinach,
- bezpieczeństwo – należy je rozumieć w każdy sposób, ponieważ piana jest neutralna dla zdrowia, dla środowiska, jest materiałem niezapalnym, nie powoduje rozprzestrzeniania się pożaru i przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów (np. pleśni).
Wady izolacji natryskowej
Ze wszystkich powszechnie stosowanych materiałów izolujących przed utratą ciepła pianka jest najnowsza i najnowocześniejsza. Do jej powstania używa się kilkunastu składników, które są regularnie testowane, a część z nich wymieniana jest na lepsze. Ta optymalizacja sprawia, że trudno znaleźć wady rozwiązania, jak i piany. Warto jednak wskazać kilka informacji, które należy wziąć pod uwagę podczas ocieplania domu.
Sposób aplikowania – izolacje natryskowe wymuszają stosowanie profesjonalnych urządzeń do natrysków obsługiwanych przez profesjonalnych aplikatorów. Ocieplenie natryskowe budynku metodą gospodarczą nie wchodzi w rachubę.
Cieńsza warstwa – wysoka skuteczność piany poliuretanowej sprawia, że stosuje się cieńszą jej warstwę niż w przypadku innych materiałów. Dlatego architekt musi uwzględnić inny materiał w projekcie domu.
Akustyka – piana ma odczuwalnie podobne właściwości izolujące dźwięki co wełna. Opinie o gorszej izolacji akustycznej piany wynikają z faktu, że stanowi ona cieńszą warstwę niż inne materiały.
Cena: ile kosztują izolacje natryskowe pianą PUR?
Informacjom dotyczącym ceny izolacji natryskowej pianą PUR poświęciliśmy osobny artykuł. Warto się z nim zapoznać, ponieważ porusza najważniejsze kwestie związane z wydatkami:
- koszt natryśnięcia piany poliuretanowej w zależności od kilku czynników,
- koszty wynikające z wykończenia ścian,
- ceny zakupu materiałów stosowanych przy innych materiałach do ociepleń,
- wartość robocizny przy nakładaniu innych materiałów,
- oszczędności w opłatach za energię wynikające z użycia izolacji pianką natryskową.
Jak wygląda natryskiwanie materiału izolacyjnego?
Natryskiwanie izolacji można rozpatrywać wyłącznie na podstawie piany PUR – to jedyny skuteczny materiał termoizolacyjny aplikowany tym sposobem. Warto podzielić proces termoizolacji budynku na 3 etapy: przed natryskami, w trakcie natrysków i po natryśnięciu piany.
Przed wykonaniem natryśnięcia termoizolacji
Inwestor lub firma wynajęta do ocieplenia pianką natryskową sprawdza i przygotowuje środowisko do pracy. Oznacza to między innymi:
- sprawdzenie stanu elementów drewnianych (jeśli są),
- ocena wilgotności nawierzchni,
- uprzątnięcie powierzchni, na której znajdzie się piana,
- zabezpieczenie elementów wymagających ochrony przed pianą (okna, otwory wentylacyjne),
- nałożenie odzieży ochronnej przez ekipę specjalistów.
W trakcie ocieplania natryskowego
Dwuosobowa ekipa przygotowuje i kalibruje urządzenie do ocieplenia pianką natryskową, a także pojemniki z dwoma składnikami:
- wykonują próbny natrysk, sprawdzając, czy piana na właściwe parametry,
- zaczynają natryskiwanie płynnych składników w kątach i szczelinach – po kilku sekundach następuje spienienie do kilkucentymetrowej warstwy,
- na bieżąco eliminują niedokładności,
- po natryśnięciu pierwszej warstwy przystępują do nałożenia kolejnej warstwy (jeśli jest wymagana).
Po wykonaniu natrysków
- aplikatorzy sprzątają miejsce pracy,
- przedkładają inwestorowi pisemne potwierdzenie parametrów natryśniętego materiału,
- przekazują najważniejsze informacje (m.in. o tym, aby nie wchodzić do pomieszczenia ze świeżo natryśniętą pianą przez 48 godzin i tylko po uprzednim dokładnym przewietrzeniu).
Gdzie mogą być stosowane izolacje natryskowe pianą PUR?
Izolacja natryskowa poliuretanową pianką kojarzy się najczęściej z ociepleniem natryskowym domów. Jednak z powodzeniem można ją stosować wszędzie tam, gdzie ważna jest skuteczna bariera hamująca mieszanie się temperatur. Z tego powodu jednolita izolacja natryskowa pianą poliuretanową stosowana jest między innymi:
- w budynkach inwentarskich: w kurnikach, oborach, chlewniach i stajniach,
- w budynkach gospodarczych: w szopach, warsztatach przydomowych, narzędziowniach, magazynkach,
- jako ocieplenie garaży murowanych i blaszanych,
- w domkach letniskowych i działkowych,
- do termoizolacji hal magazynowych i produkcyjnych,
- w chłodniach,
- w środkach transportu: chłodnie, łodzie, campery,
- w urządzeniach chłodzących: lodówki, zamrażarki, klimatyzatory.
Najczęściej stosowana jest jako ocieplenie domu mieszkalnego i całych osiedli. Z jej pomocą można wykonać skuteczną termoizolację każdej przegrody budowlanej: podłogi, ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych, stropów i poddasza.
Jakie są inne rodzaje izolacji?
Materiały budowlane stosowane do termoizolacji budynków dzieli się ze względu na sposób ich montowania lub aplikowania. Wyróżnia się izolację:
- nakładaną,
- wdmuchiwaną,
- natryskową.
Sposób nanoszenia materiału wynika oczywiście z jego charakterystyki, a przekłada się na jakość ocieplenia budynku.
Izolacja nakładana – płyty i maty, które nakłada się na ścianę, podłogę czy dach. Materiał ten bywa przyklejany, przywiercany, podtrzymywany sznurkami albo leży na płaszczyźnie, ale zawsze nakłada się go w postaci płyt lub mat.
Izolacja wdmuchiwana – czasami nazywana nadmuchiwaną ze względu na to, że granulat materiału izolacyjnego jest nadmuchiwany na poziomą płaszczyznę lub wdmuchiwany pomiędzy warstwy (np. ściany lub dachu).
Izolacja natryskowa – początkowo płynna mieszanina jest natryskiwana na powierzchnię z użyciem specjalistycznych urządzeń i przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów.
Jakie są rodzaje materiałów izolacyjnych?
Jak już wspomniano, wyróżnia się trzy grupy materiałów izolacyjnych pod względem ich formy. Każda z grup – oprócz jednej – zawiera w sobie kilka rodzajów materiałów.
Izolacja nakładana – tutaj wymienia się przede wszystkim:
- płyty PIR w okładzinie (okładziną mogą być między innymi blacha, folia, mata z włókna szklanego, papier),
- wełnę skalną w płytach,
- wełnę skalną w matach rozwijanych,
- wełnę szklaną w matach,
- polistyren ekspandowany (styropian),
- polistyren ekstrudowany XPS (styropian grafitowy).
Izolacja wdmuchiwana – stosuje się każdy dostępny materiał:
- celuloza – drobno zmielony materiał uzyskiwany ze specjalnie spreparowanego papieru z recyklingu,
- wełna mineralna – wełna skalna lub szklana w postaci rozdrobnionej,
- granulat styropianowy – pojedyncze komórki polistyrenu ekstrudowanego,
- pianka poliuretanowa – w postaci zmielonej, sypkiej.
Izolacja natryskowa – tutaj wymienia się wyłącznie pianę poliuretanową: zamkniętokomórkową i otwartokomórkową.
Czy izolacja natryskowa jest lepsza od innych materiałów?
Ocieplenie pianką natryskową to dwa kluczowe aspekty: rodzaj materiału i sposób jego nanoszenia. W obu przypadkach widać wyraźnie różnice względem tradycyjnych materiałów.
Sposób nanoszenia – materiał nanoszony natryskowo umożliwia dotarcie do każdej szczeliny, a wytwarzająca się po chwili piana dokładnie ją wypełnia. Izolacja w postaci płyt lub mat tworzy wiele pustych przestrzeni, które stanowią drogę ucieczki dla ciepła – obliczono, że w ten sposób temperatura może obniżyć się aż o 4 stopnie Celsjusza.
Skuteczność – pianka to połączenie poliuretanu i gazu. Te stosowane przy wytwarzaniu termoizolacji doskonale zatrzymują przenikanie ciepła. Jest to więc produkt idealny pod względem skuteczności.
Trwałość – materiały tradycyjne są bardzo podatne na działanie wilgoci, ulegają również degradacji wraz z upływem lat i pod wpływem grawitacji. Oznacza to utratę ich najważniejszych właściwości.
Izolacja pianką poliuretanową to nowatorska technika termoizolacji – nie tylko według osób stosujących jedynie tradycyjne metody ocieplenia domu. Warto sprawdzić zalety izolacji natryskowej pianą PUR i przekonać się o jej przewadze. To komfort, który poczujesz od pierwszego dnia.