Izolacje natryskowe pianą poliuretanową – co warto wiedzieć?

2017-10-20
izolacje natryskowe pianą puliuretanową
Izolacje natryskowe pianą poliuretanową są powszechne na niemal całym świecie od wielu lat. Nic w tym dziwnego, bo uważa się, że jest to dotychczas najskuteczniejsza technologia ocieplania. Dowiedz się, czym różni się piana zamkniętokomórkowa od otwartokomórkowej, jak wygląda technika natrysku oraz ile całe przedsięwzięcie może Cię kosztować.

Piana poliuretanowa

Pianka poliuretanowa znana jest w budownictwie od wielu lat. Doskonałe właściwości izolacyjne wynikają bezpośrednio z budowy i struktury piany jako materiału porowatego zawierającego system komórek otwartych i zamkniętych. Z racji na bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego, świetnie nadaje się jako termoizolacja do różnorodnych aplikacji. Pianka charakteryzuje się też bardzo niskim współczynnikiem absorpcji wody. Dzięki temu znajduje zastosowanie między innymi w hydroizolacjach fundamentów, tarasów i wielu innych powierzchni.

Wyróżnia się dwa rodzaje piany poliuretanowej:

 1. Pianki otwartokomórkowe

  Jak wskazuje sama nazwa – pianka poliuretanowa otwartokomórkowa –w większości składa się z komórek, które są otwarte, dzięki czemu oddycha. To z kolei przyczynia się do utrzymania prawidłowego środowiska w pomieszczeniu. Znajdująca się w nim para wodna, która może powstawać na skutek niewłaściwej wentylacji, nie kondensuje się – nie powstaje wówczas grzyb.

  Gdzie się stosuje tego typu pianki? Ze względu na swoje właściwości, pianki otwartokomórkowe wykorzystuje się do wewnętrznej izolacji termicznej budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Godne polecenia jest użycie lekkich pianek otwartokomórkowych nanoszonych metodą natrysku do izolowania nowych obiektów budowlanych. Można je też stosować w obiektach już istniejących, poddawanych termorenowacji.

  Warto pamiętać, że piana poliuretanowa otwartokomórkowa nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ocieplanie fundamentów. Dzieje się tak, ponieważ chłonie wodę z gruntu i nie jest zbyt wytrzymała na ściskanie. .

 2. Pianki zamkniętokomórkowe

  Tego typu pianki zawierają minimum 90% komórek zamkniętych, a ich gęstość waha się od 30 – 60kg/m³. Wśród opinii przeważa ta, że jest to jeden z surowców, które przynoszą lepsze efekty izolacji. Pianka zamkniętokomórkowa we wnętrzu której znajdują się pęcherzyki gazu, jest dużo bardziej gęsta – i to właśnie tej strukturze zawdzięcza małą paroprzepuszczalność i zadawalającą odporność na ściskanie, a co za tym idzie, właściwości termoizolacyjne i hydroizolacyjne. Dlatego często wykorzystuje się ją do ocieplania dachów o płaskiej powierzchni, ścian czy fundamentów zarówno obiektów mieszkalnych, jak i przemysłowych takich jak np. chłodnie.

Izolacja natryskowa pianą poliuretanową – opinie

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową aplikowane ciśnieniowo uważa się za, jak dotąd, najskuteczniejszą i najszybciej rozwijającą się technologię ocieplania i docieplania. Jak zauważa użytkownik jednego z forów o budownictwie:

Pianki poliuretanowe zyskują coraz więcej, ponieważ skutecznie izolują i zdecydowanie wyprzedzają styropian i wełnę pod względem wartości współczynnika lambda = 0,024 W/mK, a natrysk pianki na stropodach, to świetne rozwiązanie, szybki montaż, bez spoin, nie trzeba usuwać starego poszycia, nie wpływa na dodatkowe obciążenie dachu, wada to tylko to, że nie należy natryskiwać zimą i w wietrzne dni.

Błażej, 12.04.2016, forum o budownictwie

Te optymistyczne uwagi wynikają wprost z korzyści jakie oferuje izolacja natryskowa pianką. Poniżej znajdziesz najczęściej przytaczane zalety tego termoizolatora:


 • duża energooszczędność, ze względu na dokładne pokrycie wszystkich elementów wymagających ocieplenia,
 • posiada najlepsze parametry izolujące i daje gwarancję szczelności,
 • jednorodna warstwa bez spoin i połączeń technologicznych,
 • trwałość powłoki,
 • przyczepność do różnych podłoży,
 • nie ulega osuwaniu ani filcowaniu,
 • nie chłonie wilgoci,
 • jest bezzapachowa, odporna na pleśń, grzyby i bakterie,
 • wzmacnia i wygłusza konstrukcję budowlaną.

Jak wygląda technika natrysku?

Izolacja natryskowa pianką poliuretanową to nowoczesna technologia ocieplania i uszczelniania budynków. Wysoka skuteczność i łatwość aplikacji izolacji natryskowej sprawia, że jest to popularny sposób na docieplenie domu czy poddasza.

Jak to wygląda w praktyce? Dwa aktywne składniki piany poliuretanowej – poliol i izocyjanian – zaciągane są przez pompy do węży, natomiast mieszanie pod wysokim ciśnieniem ma miejsce w pistolecie natryskowym.

Następnie piana wyrzucana jest przez pistolet wprost na powierzchnię izolowaną. W kilka sekund po aplikacji piana zwiększa kilkukrotnie swoją objętość tworząc jednorodną, trwałą warstwę izolacji o znakomitych właściwościach termo i hydroizolacyjnych.

Warto pamiętać, by natrysk pianki został wykonany przez profesjonalną firmę. Obsługa niskociśnieniowych agregatów do natrysku hydrodynamicznego powinna odbywać się tylko przez kompleksowo przeszkolonych pracowników.

Izolacje natryskowe – cena

Choć ceny izolacji natryskowych są nieznacznie wyższe niż w przypadku najpopularniejszych obecnie form ocieplania, to korzyści z natrysku rekompensują wielokrotnie wydatki. Najważniejsza to oczywiście oszczędność związana z ogrzewaniem. Warto też wspomnieć o korzyściach zdrowotnych i ekologicznych.

Ile może kosztować izolacja natryskowa? Przykładowo, na poddasze o powierzchni 100 m2, przy grubości izolacji wynoszącej 20 cm, zapłacisz ok. 50 zł netto za m2.  Podana cena natrysku zawiera materiał i robociznę.

Piana poliuretanowa PUR i jej cena zależą przede wszystkim od rodzaju pianki i jej gęstości/m3. Na rynku istnieje duży wybór pianek, dlatego cena ocieplenia pianką zależy ostatecznie od tego jaką pianę wybierzesz.