Ocieplenie natryskowe pianką poliuretanową – co warto wiedzieć?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
izolacje natryskowe pianą puliuretanową
Izolacje natryskowe pianą poliuretanową są powszechne na niemal całym świecie od wielu lat. Nic w tym dziwnego, bo uważa się, że jest to dotychczas najskuteczniejsza technologia ocieplania. Dowiedz się, czym różni się piana zamkniętokomórkowa od otwartokomórkowej, jak wygląda technika natrysku oraz ile całe przedsięwzięcie może Cię kosztować.

Pianka poliuretanowa do ocieplania jako izolacja natryskowa

Pianka poliuretanowa znana jest w budownictwie od wielu lat. Doskonałe właściwości izolacyjne wynikają bezpośrednio z budowy i struktury piany jako materiału porowatego zawierającego system komórek otwartych i zamkniętych. Z racji na bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego, świetnie nadaje się jako termoizolacja do różnorodnych aplikacji. Pianka charakteryzuje się też bardzo niskim współczynnikiem absorpcji wody. Dzięki temu znajduje zastosowanie między innymi w hydroizolacjach fundamentów, tarasów i wielu innych powierzchni.

Wyróżnia się dwa rodzaje piany poliuretanowej:

 1. Pianki otwartokomórkowe

  Jak wskazuje sama nazwa – pianka poliuretanowa otwartokomórkowa –w większości składa się z komórek, które są otwarte, dzięki czemu oddycha. To z kolei przyczynia się do utrzymania prawidłowego środowiska w pomieszczeniu. Znajdująca się w nim para wodna, która może powstawać na skutek niewłaściwej wentylacji, nie kondensuje się – nie powstaje wówczas grzyb.

  Gdzie się stosuje tego typu pianki? Ze względu na swoje właściwości, pianki otwartokomórkowe wykorzystuje się do wewnętrznej izolacji termicznej budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Godne polecenia jest użycie lekkich pianek otwartokomórkowych nanoszonych metodą natrysku do izolowania nowych obiektów budowlanych. Można je też stosować w obiektach już istniejących, poddawanych termorenowacji.

  Warto pamiętać, że piana poliuretanowa otwartokomórkowa nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ocieplanie fundamentów. Dzieje się tak, ponieważ chłonie wodę z gruntu i nie jest zbyt wytrzymała na ściskanie. .

 2. Pianki zamkniętokomórkowe

  Tego typu pianki zawierają minimum 90% komórek zamkniętych, a ich gęstość waha się od 30 – 60kg/m³. Wśród opinii przeważa ta, że jest to jeden z surowców, które przynoszą lepsze efekty izolacji. Pianka zamkniętokomórkowa we wnętrzu której znajdują się pęcherzyki gazu, jest dużo bardziej gęsta – i to właśnie tej strukturze zawdzięcza małą paroprzepuszczalność i zadawalającą odporność na ściskanie, a co za tym idzie, właściwości termoizolacyjne i hydroizolacyjne. Dlatego często wykorzystuje się ją do ocieplania dachów o płaskiej powierzchni, ścian czy fundamentów zarówno obiektów mieszkalnych, jak i przemysłowych takich jak np. chłodnie.

Ocieplenie natryskowe pianką PUR - opinie

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową aplikowane ciśnieniowo uważa się za, jak dotąd, najskuteczniejszą i najszybciej rozwijającą się technologię ocieplania i docieplania. Jak zauważa użytkownik jednego z forów o budownictwie:

Pianki poliuretanowe zyskują coraz więcej, ponieważ skutecznie izolują i zdecydowanie wyprzedzają styropian i wełnę pod względem wartości współczynnika lambda = 0,024 W/mK, a natrysk pianki na stropodach, to świetne rozwiązanie, szybki montaż, bez spoin, nie trzeba usuwać starego poszycia, nie wpływa na dodatkowe obciążenie dachu, wada to tylko to, że nie należy natryskiwać zimą i w wietrzne dni.

Błażej, 12.04.2016, forum o budownictwie

Te optymistyczne uwagi wynikają wprost z korzyści jakie oferuje izolacja natryskowa pianką. Poniżej znajdziesz najczęściej przytaczane zalety tego termoizolatora:


 • duża energooszczędność, ze względu na dokładne pokrycie wszystkich elementów wymagających ocieplenia,
 • posiada najlepsze parametry izolujące i daje gwarancję szczelności,
 • jednorodna warstwa bez spoin i połączeń technologicznych,
 • trwałość powłoki,
 • przyczepność do różnych podłoży,
 • nie ulega osuwaniu ani filcowaniu,
 • nie chłonie wilgoci,
 • jest bezzapachowa, odporna na pleśń, grzyby i bakterie,
 • wzmacnia i wygłusza konstrukcję budowlaną.

Jak wygląda technika natrysku pianki poliuretanowej?

Izolacja natryskowa pianką poliuretanową to nowoczesna technologia ocieplania i uszczelniania budynków. Wysoka skuteczność i łatwość aplikacji izolacji natryskowej sprawia, że jest to popularny sposób na docieplenie domu czy poddasza.

Jak to wygląda w praktyce? Dwa aktywne składniki piany poliuretanowej – poliol i izocyjanian – zaciągane są przez pompy do węży, natomiast mieszanie pod wysokim ciśnieniem ma miejsce w pistolecie natryskowym.

Następnie piana wyrzucana jest przez pistolet wprost na powierzchnię izolowaną. W kilka sekund po aplikacji piana zwiększa kilkukrotnie swoją objętość tworząc jednorodną, trwałą warstwę izolacji o znakomitych właściwościach termo i hydroizolacyjnych.

Warto pamiętać, by natrysk pianki został wykonany przez profesjonalną firmę. Obsługa niskociśnieniowych agregatów do natrysku hydrodynamicznego powinna odbywać się tylko przez kompleksowo przeszkolonych pracowników.

Izolacja natryskowa – cena

Choć ceny izolacji natryskowych są nieznacznie wyższe niż w przypadku najpopularniejszych obecnie form ocieplania, to korzyści z natrysku rekompensują wielokrotnie wydatki. Najważniejsza to oczywiście oszczędność związana z ogrzewaniem. Warto też wspomnieć o korzyściach zdrowotnych i ekologicznych.

Ile może kosztować izolacja natryskowa? Przykładowo, na poddasze o powierzchni 100 m2, przy grubości izolacji wynoszącej 20 cm, zapłacisz ok. 50 zł netto za m2.  Podana cena natrysku zawiera materiał i robociznę.Piana poliuretanowa PUR i jej cena zależą przede wszystkim od rodzaju pianki i jej gęstości/m3. Na rynku istnieje duży wybór pianek, dlatego cena ocieplenia pianką zależy ostatecznie od tego jaką pianę wybierzesz.

Izolacje natryskowe pianą PUR – właściwości fizyczne i mechaniczne materiału

Ocieplenia natryskowe pianą PUR są wysoce skuteczne m.in. dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła, wyrażonemu w jednostce W/(mK). Współczynnik ów zależny jest od konkretnego rodzaju pianki. W przypadku produktu otwartokomórkowego marki Purios wynosi od 0,033-0,039 W/(mK), dla pian zamkniętokomórkowych wartości oscylują w granicach 0,020 – 0,022 W/(mK).

W porównaniu z konkurencyjnymi materiałami ociepleniowymi, izolacje natryskowe pianą PUR są o wiele lżejsze – nie obciążają konstrukcji budynku. Gęstość piany wyrażona jest w postaci gęstości pozornej produktu gotowego, która także zależy od rodzaju piany poliuretanowej. Gęstość piany otwartokomórkowej marki Purios wynosi od 7-14 kg/m3, dla pian zamkniętokomórkowych – 33-min.50 kg/m3. W zestawieniu z ciężarem wełny mineralnej, który wynosi 10-80 kg/m3 – wartości ciężaru piany są o wiele niższe.

Ocieplanie natryskowe pianą PUR jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod termoizolacji. Kolejną istotną właściwością piany jest jej paroprzepuszczalność, wyrażana bezwymiarowym współczynnikiem dyfuzji pary wodnej. Współczynnik ten wyznacza opór przepływu pary wodnej przez materiał w stosunku do oporu powietrza. W przypadku piany otwartokomórkowej jego wartość wynosi 0,11019 mg/(m∙h∙Pa) do 0,2258 mg/(m∙h∙Pa), dla piany zamkniętokomórkowej – 0,00882 mg/(m∙h∙Pa) do 0,01006 mg/(m∙h∙Pa).

Izolacje natryskowe – zasady aplikacji piany PUR

Jakość izolacji natryskowej zależy od kilku czynników. Są nimi m.in. jakość komponentów, odpowiednie przygotowanie powierzchni, wysokiej klasy sprzęt aplikujący i jego parametry pracy. Aby izolacja natryskowa służyła mieszkańcom długie lata, operator sprzętu musi przygotować podłoże w wyznaczonej kolejności, stosując poszczególne etapy pracy.

 • Pierwszy etap polega na przygotowaniu podłoża, kontroli przegrody oraz zabezpieczeniu powierzchni, które nie mają być pokryte pianą. Należy sprawdzić poziom wilgotności podłoża oraz jego czystość – na tłustej lub zakurzonej powierzchni izolacje natryskowe nie osiągają najwyższego poziomu przyczepności.
 • Etap drugi polega na dokładnym sprawdzeniu urządzenia oraz ustawieniu parametrów działania – temperatury i ciśnienia. Następnie należy podgrzać i wymieszać składniki piany PUR zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez producenta.
 • Etap trzeci to właściwa izolacja natryskowa, przy użyciu pistoletów i agregatów. Materiał termoizolacyjny aplikowany jest na wybraną powierzchnię warstwą o określonej wcześniej grubości, której nie należy przekraczać. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nanoszona jest kolejna, do momentu osiągnięcia warstwy docelowej grubości. Zobacz jaka grubość pianki PUR będzie odpowiednia.

Każdy pracownik, wykonujący ocieplanie natryskowe pianką, powinien być odpowiednio przeszkolony, aby móc bezpiecznie i skutecznie pracować na swoim stanowisku. Musi bezwzględnie przestrzegać wszelkich zasad BHP. Każdy, kto znajduje się na terenie prac termomodernizacyjnych, ubrany jest w kombinezon ochronny, pełną maskę z dopływem powietrza oraz rękawice ochronne. Pełny ubiór całkowicie chroni pracowników przed kontaktem z pianą PUR. Po wyschnięciu piana jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia mieszkańców.

Izolacje natryskowe – zalety tej metody ocieplania

Izolacje natryskowe pianą cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność i wysoką efektywność. Piana doskonale chroni wnętrze przed ucieczką ciepła, wpływając na komfort życia i minimalizację kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Elastyczna struktura piany dociera w każde trudnodostępne miejsce, co pozwala wyeliminować mostki termiczne.

Izolacja natryskowa jest lekka, wzmacnia konstrukcję budynku nie obciążając jej. Ponadto, do optymalnego ocieplenia wnętrza wystarczająca jest cienka warstwa piany, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Materiał termoizolacyjny nie traci swoich właściwości z biegiem czasu i zachowuje pierwotną formę.

Dzięki odpowiednim narzędziom i umiejętnościom pracowników, izolacje natryskowe uchodzą za najszybszą metodę ocieplenia budynku. W krótkim czasie doświadczony fachowiec zaaplikuje pianę nawet na dużą powierzchnię. Ocieplanie natryskowe pianą to także doskonała opcja dla osób zmagających się z alergiami. Materiał termoizolacyjny nie pyli się i nie wydziela zapachów. Doskonale chroni powierzchnię przed powstawaniem pleśni i grzybów. Co więcej, tworzy nieatrakcyjne dla gryzoni i owadów środowisko.

Izolacje natryskowe pianą – co można ocieplić tą metodą?

Ocieplanie natryskowe to rozwiązanie wszechstronne – właściwości fizykochemiczne piany PUR pozwalają stosować tę metodę termoizolacji w wielu dziedzinach. Pianka poliuretanowa wykorzystywana jest przede wszystkim w budownictwie i nadaje się do ocieplenia niemal każdego elementu konstrukcyjnego.

Izolacja natryskowa to doskonałe rozwiązanie do domów jednorodzinnych, szeregowych lub mieszkań. Na rynku budowlanym dostępne są dwa rodzaje piany – zamknięto- i otwartokomórkowa, które różnią się między sobą właściwościami. Wykorzystywane mogą być w różnych częściach domu, w zależności od wskazań i potrzeb. Piana sprawdzi się więc do ocieplenia stropu, poddasza i dachu, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także piwnic i fundamentów.

Oprócz branży budowlanej izolacje natryskowe znajdują zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Są wysoce skuteczne w obszarze rolnictwa, gdzie służą jako ocieplenie chłodni, obiektów inwentarskich, przechowalni owoców i warzyw. Pianka natryskowa, np. Purios H, wykorzystywana jest także w branży przemysłowej, np. jako zabezpieczenie zbiorników, jak również w branżach transportowej (ochrona kontenerów) czy w rolnictwie – np. izolacja termiczna chłodni, przechowalni warzyw i owoców czy obiektów inwentarskich.

Czy izolacja natryskowa się starzeje?

Efektywność warstwy termoizolacyjnej i długotrwałość piany poliuretanowej zależą w dużej mierze od jakości wykonania. Izolacje natryskowe powinien wykonywać pracownik doświadczony, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne. Poprawna aplikacja piany PUR przyczynia się do uzyskania trwałego, zadowalającego efektu. Ponadto, właściwości użytkowe piany poliuretanowej wykazują, że ów materiał termoizolacyjny nie starzeje się i nie zmienia swojej objętości. Możemy taki test użytkowania piany PUR po dwóch latach zobaczyć na naszym kanale Youtube:


Izolacje natryskowe pianą przeprowadza się w krótkim czasie dzięki nowoczesnej technologii wykonywania procesu ocieplania. W łatwy sposób można uniknąć błędów wykonawczych, a doświadczony pracownik zapewnia gwarancję jakości na co najmniej kilkadziesiąt lat. Trwałość, odporność na uszkodzenia i szerokie możliwości zastosowania czynią pianę poliuretanową jednym z najskuteczniejszych rozwiązań na rynku materiałów termoizolacyjnych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czym jest izolacja natryskowa?

Izolacja natryskowa to rodzaj nowoczesnej metody nanoszenia materiału izolacyjnego na dowolną powierzchnię. Powinna być ona wykonywana przez specjalistów z odpowiednim wyposażeniem, wiedzą oraz zabezpieczeniem w postaci kombinezonów i masek. Podczas izolacji natryskowej z dwóch składników aktywnych wytwarzana jest piana, która następnie pod ciśnieniem zostaje wyrzucona z pistoletu na docelową powierzchnię. Tam w krótkim czasie osiąga swoje właściwości, zwiększając objętość nawet stukrotnie.

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe?

Ocieplanie metodą natryskową z wykorzystaniem pianki poliuretanowej może mieć różny koszt. Jest to zależne przede wszystkim od rozmiaru ocieplanej powierzchni, jej skomplikowana, a także rodzaju pianki, który trzeba wykorzystać, i jej gęstości. Za podstawę przyjmuje się przelicznik, w którym metr kwadratowy ocieplenia pianką o grubości 20 cm kosztuje w przybliżeniu około 50-75 złotych (stan na rok 2020). Finalną cenę zawsze ustala zleceniobiorca.

Izolacja natryskowa jaka grubość?

Grubość warstwy nakładanej podczas izolacji natryskowej jest zależna od wielu parametrów. Istotne jest przede wszystkim miejsce aplikacji pianki, a także jej rodzaj, gęstość, a nawet geolokalizacja budynku, w którym ma być ona zastosowana. Standardowo dąży się do uzyskania grubości ok. 15 cm. W domach pasywnych lub położonych w chłodniejszych strefach stosuje się grubsze warstwy. Co istotne, jeden centymetr izolacji wykonany za pomocą pianki ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż inne materiały oferowane na rynku budowlanym.

Jakie są rodzaje izolacji natryskowej?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje izolacji natryskowej. Pierwszą jest piana poliuretanowa otwartokomórkowa. Jest to materiał oddychający, stosowany w nowych i już stojących budynkach, idealny na przykład do pokrywania drewna. Stosuje się go zwłaszcza na poddaszach. Drugim rodzajem jest pianka zamkniętokomórkowa, idealna do ocieplania fundamentów czy płaskich dachów. Jest trwalsza, ma wyższą gęstość i wykazuje dobre właściwości hydroizolacyjne.

Tagi:

natrysk
Jeden krok dzieli Cię od otulenia swojego domu. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

Potrzebujesz więcej informacji o ocieplaniu natryskowym lub szukasz autoryzowanego wykonawcy
info@purios.com +48 52 56 16 727

CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.