Izolacja dachu: dlaczego rodzaj i sposób ocieplenia dachu ma znaczenie?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Izolacja dachu: dlaczego rodzaj i sposób ocieplenia dachu ma znaczenie?
Izolacja dachu to kluczowy zakres prac nad najważniejszą przegrodą w całym domu. Dach chroni przed czynnikami fizycznymi, przed opadami, hałasem oraz dba o komfort termiczny. Wybór niewłaściwego materiału albo nieprofesjonalne wykonanie mogą przełożyć się na nieznośne temperatury wewnątrz budynku. Dlatego izolacja termiczna dachu jest tak ważnym zagadnieniem.

  1. Sprawdziliśmy, jakie materiały do izolacji na dachu są dostępne na rynku.
  2. Przeanalizowaliśmy dokładnie właściwości każdego z nich.
  3. Stworzyliśmy również listę najważniejszych cech dobrej izolacji dachu.
  4. Niektóre materiały uważane za skuteczne okazały się mitem budowlanym.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Do czego służy izolacja dachu?

Najważniejsza przegroda całego domu wymaga starannego wykonania i równie dobrej izolacji. Można rozpatrywać wiele jej aspektów, w tym ochronę przed wilgocią oraz przed hałasem. Obok tych oczywistych jest jeszcze jeden: termiczna izolacja dachu. Jej zadaniem jest skuteczna ochrona przed dużymi wahaniami temperatur bezpośrednio pod dachem, jak i wszystkimi pomieszczeniami w domu. Możliwe jest ocieplenie dachu od zewnątrz i od środka.

Odpowiednia i dobrze wykonana izolacja dachu pianką PUR albo innym materiałem ma jedno zadanie: utrzymywać względnie stałą temperaturę w domu przez całą dobę i w całym roku. Oznacza to, że:

  • chroni przed nagrzewaniem się powietrza w lecie,
  • blokuje uciekanie ciepła podczas zimy.

W tym celu nakłada się na połacie dachu materiał do ociepleń. Od jego właściwości będzie zależeć komfort mieszkańców. Kluczowy wpływ na jakość izolacji na dachu mają:

Oznacza to, że nie każdy materiał warto brać pod uwagę, gdy w grę wchodzi termiczna izolacja na dachu.

Jak wygląda skuteczna izolacja dachu?

Jak wspomniano, dla skutecznej izolacji dachu duże znaczenie ma rodzaj użytego materiału. Wśród stosowanych obecnie należy wymienić:

  • pianę PUR (izolacja natryskowa dachu),
  • płyty z rdzeniem PIR,
  • płyty z rdzeniem z wełny mineralnej,
  • wełnę mineralną (szklaną i skalną),
  • polistyren ekspandowany (styropian),
  • polistyren ekstrudowany (styropian grafitowy),
  • celulozę,
  • płyty rezolowe.

Warto także wskazać te materiały, które nie stanowią izolacji cieplnej, a czasami stosowane są w tym celu. Należą do nich:

  • płyty fenolowe,
  • dowolne płyty z materiału drzewnego,
  • papa.

Wyroby z tej listy nie wykazują odpowiednich parametrów wymaganych od termoizolacji, a często są również nietrwałe.

 

Przeczytaj również:

Konstrukcja dachu – rodzaje więźby dachowej

Jakie właściwości mają poszczególne materiały do ociepleń?

Płyty z rdzeniem PIR – należą do grupy sandwich paneli, a więc wyrobów składających się z kilku warstw. Tutaj pomiędzy warstwami okleiny metalowej, syntetycznej lub ceramicznej umieszcza się pianę poliizocyjanuranową. Całość stanowi wytrzymały materiał o bardzo dobrej izolacyjności, dzięki któremu możliwa jest izolacja dachu z blachy. Wadą tego rozwiązania jest forma płyt – w miejscu ich łączeń może uciekać ciepło.

Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej – to także materiał warstwowy, wewnątrz którego jest wełna skalna. Wymaga to grubszej warstwy do zapewnienia odpowiednich temperatur, dlatego ten rodzaj płyt nie zyskał popularności.

Płyty rezolowe – wykonuje się je z innego rodzaju pianki niż wcześniej wymienione płyty PIR. Materiał ten ma również bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, choć jest mniej wytrzymały i droższy. Gwarancja udzielana na nie (zazwyczaj 10 lat) sugeruje przeciętną odporność.

Polistyren ekspandowany – to właściwa nazwa styropianu. Ten powszechnie stosowany materiał ma najgorsze właściwości izolujące ze wszystkich wymienionych, tym samym różnice temperatur w domu w ciągu roku są największe, rozciągając się od nieznośnych upałów latem do dojmującego zimna w drugiej części roku.

Polistyren ekstrudowany – to także materiał w postaci płyt. Tak zwany styropian grafitowy albo styrodur to rozwiązanie nowsze i lepsze względem białego, ponadto wytrzymałe. Mimo wysokiej ceny nie ma aż tak wysokich parametrów izolacyjnych jak piany PUR i PIR.

Wełna mineralna – dzieli się ją na skalną i szklaną. Nakładana jest w postaci rozwijanych mat, rzadziej jako sprasowane płyty. Duża wrażliwość na działanie wilgoci oraz na odkształcanie pod wpływem własnej masy sprawiają, że nie jest to rozwiązanie na lata.

Celulozamateriał wdmuchiwany powstały ze specjalnie przygotowanych wiórów papierowych. Niestety zarówno technika wtłaczania do pustych przestrzeni albo na poziomą płaszczyznę, jak i właściwości materiału nie pozwalają mu konkurować z rozwiązaniami o wiele skuteczniejszymi.

Piana PUR – izolacja dachu pianką PUR to rozwiązanie korzystające z materiału o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła, który zapewnia najwięcej dodatkowych korzyści, a przy tym jest oferowany w bardzo dobrej cenie. Izolacja natryskowa pianą poliuretanową to bardzo niskie przewodnictwo cieplne, nawet 14 razy krótszy czas aplikacji w porównaniu do innych materiałów, doskonała szczelność bez mostków termicznych i świadectwo potwierdzające niezmienność kluczowych parametrów przez co najmniej 25 lat.

Czym powinna być wykonana izolacja dachu?

Właściwa izolacja na dachu wpływa na standard życia wszystkich mieszkańców przez cały rok, a właściwie: przez wiele lat. Nikt nie wymienia materiału do ociepleń tak często jak sprzętu domowego, dlatego zazwyczaj pozostaje on na dachu przez dekady, zapewniając przyjemne warunki do życia albo – w zależności od wybranego rozwiązania – uprzykrzając mieszkanie na poddaszu użytkowym, jak i na niższych kondygnacjach. Dotacje z programu „Czyste Powietrze” sprawiają, że całość albo większa część inwestycji pokrywana jest z funduszy unijnych, dlatego należy poświęcić uwagę przede wszystkim właściwościom materiałów do izolacji.

Najważniejsze cechy skutecznej termoizolacji to:

  • przewodnictwo cieplne – parametr wskazujący na skuteczność materiału w zatrzymywaniu ciepła,
  • jednolita warstwa – każde łączenie, otwór albo cieńsza warstwa to mostek termiczny, przez który tracone jest ciepło,
  • trwałość – zachowanie się materiału po upływie lat,
  • bezpieczeństwo – wpływ na zdrowie i na środowisko przez cały czas i pod wpływem zmiennych warunków temperaturowych,
  • klasa reakcji na ogień – teoretyczne i praktyczne zachowanie się materiału względem ognia,
  • reakcja na wilgoć – sposób, w jaki materiał reaguje na parę wodną, a także na rozwijające się dzięki niej mikroorganizmy,
  • czas aplikacji – ile czasu potrzeba na nałożenie materiału izolacyjnego.

Izolacja natryskowa dachu w postaci otwartokomórkowej piany poliuretanowej spełnia wszystkie powyższe założenia w bardzo wysokim stopniu. Jej właściwości sprawiają, że izolacja dachu z blachy na budynkach przemysłowych i gospodarskich jest skuteczna i trwała. O właściwościach pianki PUR pisaliśmy w osobnym artykule na ten temat.

Czy możliwe jest ocieplenie dachu od zewnątrz?

Czy możliwe jest ocieplenie dachu od zewnątrz?

Izolacja dachu od zewnątrz to jedna z możliwości zapewnienia mieszkańcom komfortowych temperatur przez cały rok. W zależności od rodzaju dachu oraz od materiału do ociepleń istnieje kilka możliwości.

W przypadku dachu płaskiego bardzo skutecznym rozwiązaniem jest natryśnięcie piany zamkniętokomórkowej. Na etapie budowy zadaszenia może być ona jedną z warstw konstrukcji. Jednak tak samo skutecznie sprawdzi się jako zewnętrzna powłoka dachu.

Piana zamkniętokomórkowa ze względu na sposób jej nanoszenia nie tylko bardzo dobrze chroni przed zmianami temperatur, ale też bardzo dokładnie zabezpiecza szczeliny, kąty czy połączenia z innymi elementami dachu, a więc znika problem mostków termicznych. Razem z odpowiednią hydroizolacją zapewnia ciepły dom i spokojną głowę na wiele lat.

Inną możliwość stwarza wytrzymały i jednolity materiał w postaci sandwich paneli z rdzeniem PIR. Piana PIR jest wytwarzana z tych samych składników co izolacja dachu pianą PUR, ale w innych proporcjach.

Dzięki sztywnej i wytrzymałej budowie płyt warstwowych przekrycie dachu montowane jest właśnie na nich. Tym samym możliwa jest izolacja dachu z blachy oraz z wielu innych materiałów.

Zalewowa piana PIR jest materiałem najbardziej odpowiednim jako izolacja dachu od zewnątrz. Do ocieplenia dachu od środka, a także do innych przegród domu warto wybrać natryskową pianę PUR.

Możliwe jest również wykorzystanie piany zamkniętokomórkowej jako izolacji natryskowej dachu skośnego. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku należy zadbać o odpowiednią jego wentylację.

Jest to sposób bardzo rzadko spotykany, jednak w dalszym ciągu oferujący bardzo dobrą i trwałą termoizolację.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Co daje ocieplenie dachu?

Jak wskazuje wiele badań, od stanu dachu zależy w dużej mierze efektywność energetyczna budynku. Przez nieodpowiednie ocieplenie tej powierzchni może dochodzić do znacznych strat energii, sięgających nawet do 35%. Właściwe ocieplenie dachu pozwala zmniejszyć rachunki za energię, bo ciepło zostaje wewnątrz budynku. Izolacja chroni też dach przed nagrzewaniem wnętrza oraz zabezpiecza przed wilgocią i niszczeniem.

W jakim okresie zdecydować się na ocieplenie dachu?

Ocieplenie dachu może być wykonywane w każdej chwili, niezależnie od warunków pogodowych. Ważny jest także stan dachu. Na jego powierzchni przed ociepleniem należy wykonać prace porządkowe. Polegają one na usunięciu resztek połaci, wyrzuceniu zawilgoconych podłoży i wykonaniu niezbędnych prac przy wentylacjach lub kominach.

Jaki materiał wybrać do ocieplenia dachu?

Do ocieplenia dachu można stosować kilka rodzajów materiałów, najkorzystniej jednak sprawdza się pianka poliuretanowa. Zapobiega ona tworzeniu mostków termicznych i dokładnie pokrywa powierzchnię dachu. Jest trwała i utrzymuje swoje właściwości przez długi czas. Przylega do dachu i nie przesuwa się na nim, dlatego nie wymaga wykonywania poprawek z powodu obsuniętego materiału. Jest odporna na wilgoć, przez co chroni niższe warstwy konstrukcji.

Ile kosztuje ocieplenie dachu pianką poliuretanową?

Całkowita cena jest zależna od kilku czynników, między innymi powierzchni inwestycji i jej skomplikowania. Zazwyczaj ceny za metr kwadratowy ocieplenia pianką poliuretanową otwartokomórkową kosztuje w przybliżeniu około 50-75 złotych. W przypadku pianki zamkniętokomórkowej cena ocieplenia wynosi 11 zł za 1m2, grubości piany 1 cm dla wykonania od wewnątrz lub 15 zł za m2, grubości piany 1 cm w przypadku prac od zewnątrz budynku. Finalną cenę zawsze ustala zleceniobiorca. Podane ceny są na stan 2020 roku. Wszystkie te stawki zawierają już prace wykonawcze. Dzięki doskonałym właściwościom pianki PUR, poniesione koszty mogą zwrócić się już w kilka lat, za sprawą niższych rachunków za ogrzewanie.

Tagi:

dach
Jeden krok dzieli Cię od otulenia swojego domu. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

Potrzebujesz więcej informacji o ocieplaniu natryskowym lub szukasz autoryzowanego wykonawcy
info@purios.com +48 52 56 16 727

CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.