Ocieplenie dachu pianką poliuretanową – sprawdź jej skuteczność!

2018-03-01
Ocieplenie dachu pianką poliuretanową – sprawdź jej skuteczność!
Właściwa izolacja termiczna dachu jest bardzo ważna, bo właśnie tą drogą straty energii mogą sięgać nawet 35 procent! Pianka poliuretanowa, jak żaden inny materiał, świetnie się do tego nadaje. Dowiedz się, jak i kiedy wykonać ocieplenie dachu pianką oraz ile cała inwestycja może Cię kosztować.

Ocieplenie dachu pianką PUR

Którą z pianek wybrać do izolacji termicznej dachu – otwarto -  czy zamkniętokomórkową? Zdecydowanie tę drugą. Izolację dachu wykonuje się pianą o zamkniętej strukturze komórek. Taki materiał posiada niski współczynnik przenikania ciepła, jest sztywny i odporny na ściskanie. Gęstość pianki zapewnia wysoką odporność mechaniczną powłoki, dzięki czemu możesz swobodnie po niej spacerować. Materiał jest też odporny na wodę i stanowi skuteczną barierę hydroizolacyjną.

Na izolację natryskową dachu od góry składają się dwa rodzaje powłok. Pierwsza to pianka poliuretanowa. Druga to powłoka, która zabezpiecza piankę przed działaniem promieni UV i warunkami atmosferycznymi.

Piankę dachową można zabezpieczyć powłoką malarską lub powłoką polimocznikową. Pianę aplikuje się warstwowo. Jest to konieczne ze względu na ciepło, które wydziela się podczas zachodzącego podczas aplikacji procesu spieniania oraz aby uzyskać oczekiwane parametry fizyko–mechaniczne.

Kiedy wykonać ocieplenie dachu?

Nie każdy moment jest właściwy na ocieplenie połaci dachowej. Wybierz na izolację dzień o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Właściwą temperaturę i wilgotność musi mieć też sam dach.

Dobrze wiedzieć, co powinieneś zrobić, zanim ekipa przystąpi do działania.  Powierzchnia do natrysku musi być sucha, dlatego przed przystąpieniem do prac należy dach oczyścić i usunąć luźne elementy starych podłoży, w tym zawilgocone warstwy. Warto też sprawdzić, czy nie są potrzebne obróbki blacharskie lub instalacyjne (np. wentylacje, kominy). Te także trzeba wykonać wcześniej.

Spełniłeś powyższe warunki? Czy można już zacząć aplikację piany? Tak, o ile warunki atmosferyczne na to pozwalają. Ocieplenie dachu należy wykonywać w dni letnie. Przeciwskazaniem dla robót jest wysoka wilgotność powietrza i silny wiatr. Dlatego, jeśli na zewnątrz pada, lepiej poczekać kilka dni na lepszą pogodę.

Ocieplanie dachu pianką PUR – zatrudniaj fachowców i podpisuj umowę

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego to jedynie 50 procent sukcesu. Resztę stanowi jakość pracy fachowców. Pamiętaj! Nie pomoże nawet najwyższej klasy materiał, jeśli zostanie on niewłaściwie położony.

Czym powinieneś się kierować wybierając ekipę do ocieplania dachu? Przede wszystkim zwróć uwagę na referencje pracowników, które mogą potwierdzić ich kwalifikacje. Po drugie, zawsze spisuj umowę. Dogadywanie się na słowo, choć pozornie może sprzyjać oszczędnościom, w rzeczywistości może Cię wiele kosztować. W takiej umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące obowiązków firmy ociepleniowej i praw usługobiorcy, okres trwania gwarancji i jej warunki. Dzięki takim informacjom będziesz mógł spać spokojnie.

Jak w każdej branży, również i w budownictwie ogłasza się wiele firm, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat wykonywanej pracy. Dlatego zanim wybierzesz, zrób na lokalnym rynku dobry research.

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową – cena

Ile może Cię kosztować pokrycie połaci dachowej pianką? Na forach internetowych panuje w tej kwestii zamieszanie, dlatego nie kieruj się głosami internautów. Wiarygodne informacje można znaleźć na stronach wykonawców. I tak za ocieplenie dachu pianką otwartokomórkową (materiał + robocizna) trzeba zapłacić  52-54 zł/m2 . W przypadku piany zamkniętokomórkowej ceny są wyższe i sięgają 140-160 zł/m2.

Jak widać, pianka jest nieco droższa od tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Ale ocieplając dach, warto od razu postawić na rozwiązania długowieczne, wśród których pianka nie ma sobie równych.  Pamiętaj, że jej znikoma absorbcja wody pozwala zatrzymać ciepło w domu również w kłopotliwym sezonie jesienno–zimowym. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź ile kosztuje ocieplanie domu pianką PUR.

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową – nie tylko cena ma znaczenie!

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową – nie tylko cena ma znaczenie!

Alternatywne wobec pianki metody termoizolacji dachu, choć generują niższe koszty, to już na etapie montażu mogą sprawić kłopoty. Zwróć też uwagę na właściwości termoizolacyjne innych materiałów, które w trakcie eksploatacji ulegają obniżeniu. Pianka PUR utrzymuje swoje walory izolacyjne przez wiele lat.

Przy założeniu 20 procent kosztów oszczędności, inwestycja w alternatywne metody izolacji zwróci się po ok. 6,5 roku. Ocieplenie dachu pianką zwróci się po ok. 8 latach, ale dzięki wyższej izolacyjności termicznej, pianka pozwala zaoszczędzić od 30 do nawet 50% kosztów ogrzewania.

Do zalet ocieplania połaci dachowej pianką PUR warto jeszcze dodać jedną jej właściwość. W przeciwieństwie do innych materiałów, piana nie obwiesza się, nie wysuwa i nie wymaga żadnych poprawek, nawet po kilkudziesięciu latach od montażu. Również sprawdź nasz artykuł „ocieplanie pianką poddasza” w którym poruszyliśmy wszystkie kwestie związane z ociepleniem poddasza.

Jaki z tego wniosek? Widać jak na dłoni, że podczas wieloletniego użytkowania budynku, inwestycja w piankę poliuretanową okazuje się opłacalna.