Ocieplenie stropu pianką PUR – prostota i skuteczność na lata

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ocieplenie stropu pianką poliuretanową
To najwydajniejsze rozwiązanie w zakresie ocieplenia stropu. Certyfikowany specjalista jest w stanie nanieść nawet 220 m2 piany o odpowiedniej grubości w ciągu jednego dnia roboczego. Po 48 godzinach wietrzenia można przystąpić do dalszych prac. Żaden inny materiał izolacyjny nie jest tak skuteczny, szczelny i szybki w nakładaniu. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego ocieplić strop pianką PUR jest tak korzystne.

Ocieplenie stropu pianą PUR, czyli maksymalny komfort na lata

Piana poliuretanowa to jedyna metoda idealnie szczelnej termoizolacji. Wyróżnia się dwa rodzaje ocieplenia natryskowego: 

 • otwartokomórkowa, 
 • zamkniętokomórkowa. 

Rodzaj komórek występujących w pianie pociąga za sobą liczne różnice we właściwościach materiałów, który tylko na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Z tego powodu stosowane są na różnych przegrodach w domach. 

Do ocieplania stropu najczęściej używa się pianki o komórkach otwartych, dlatego w niniejszym tekście najwięcej miejsca zostanie poświęcone właśnie jej. O zaletach i zastosowaniach systemu zamkniętokomórkowego można przeczytać w tym miejscu

Piana PUR na stropie - różne potrzeby i jedno rozwiązanie

Ocieplenie stropu pianką

Właściwości piany PUR otwartokomórkowej sprawiają, że idealnie nadaje się do ocieplenia stropu. Warto wymienić jej najmocniejsze strony, które jednocześnie są najbardziej pożądane przy termoizolacji sufitu albo podłogi poddasza: 

 • bardzo skuteczna izolacja termiczna, 
 • brak mostków termicznych, 
 • otwartość dyfuzyjna, 
 • niezmienność parametrów. 

Skuteczna termoizolacja stropu pianą PUR 

Pierwsza zaleta wynika z budowy wewnętrznej tego materiału. Piana otwartokomórkowa (nazywana również półsztywną) zbudowana jest ze spienionego poliuretanu, którego pęcherze wypełnione powietrzem łączą się ze sobą. Należy przypomnieć, że powietrze wyjątkowo skutecznie zatrzymuje ciepło. Gaz zamknięty w komórkach i poliuretan pomiędzy nimi tworzą razem bardzo skuteczną barierę, która zatrzymuje uciekanie ciepła. 

Szczelność bez mostków termicznych 

Za tę właściwość odpowiada unikalny sposób nanoszenia piany. Natryskiwane składniki systemu Purios pozwalają zarówno na sprawne pokrywanie dużych powierzchni, jak i na wypełnienie szczelin, otworów i kątów. Powstająca po kilku sekundach piana rozpręża się, zajmując całą przestrzeń. W ten sposób powstaje jednolita warstwa wolna od spoin, szczelin i otworów. Właśnie w takich miejscach uciekające ciepło tworzy mostki cieplne. Warstwa piany poliuretanowej zapobiega ich powstawaniu. 

Materiał izolacyjny otwarty dyfuzyjnie 

Dyfuzja to zjawisko przenikania gazów przez pory w materiale. W przypadku piany otwartokomórkowej porami są jej pęcherzyki, a gazem – para wodna. Oznacza to, że woda w postaci gazowej może swobodnie wnikać w izolację, a dzięki odpowiedniej budowie ścian jest odprowadzana na zewnątrz. Jest to zjawisko wyjątkowo pożądane w przypadku ocieplenia stropu. 

Właściwości, które pozostają niezmienne 

Są w Polsce budynki ocieplone pianą ponad 40 lat temu. Doświadczenie potwierdza więc, że ten rodzaj izolacji spełnia pokładane w nim oczekiwania bardzo długo. Niezależne badania i atesty potwierdzają, że przez co najmniej 25 lat pianka poliuretanowa zachowuje tak samo skuteczną przewodność cieplną, czyli najważniejszą właściwość termoizolacji. 

Którą piankę PUR wybrać do izolacji stropu?

Różnice między dwoma rodzajami piany poliuretanowej tkwią przede wszystkim w ich budowie wewnętrznej, a także w zastosowaniu. 

Czy ocieplenie stropu pianką PUR zamkniętokomórkową to dobry pomysł? 

Piana zamkniętokomórkowa idealnie nadaje się do termoizolacji stropu betonowego. Jako produkt o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła tworzy szczelną i bardzo skuteczną warstwę chroniącą zarówno przed wychładzaniem poddasza w czasie zimy, jak i przegrzewaniem się podczas lata. 

Gęsta i cięższa piana o zamkniętych komórkach bardzo dobrze współpracuje z wytrzymałą konstrukcją betonową. Strop żelbetowy jest zamknięty dyfuzyjnie podobnie jak pianka zamkniętokomórkowa, co stanowi kolejny argument za tym, że betonowa konstrukcja i sztywna piana to bardzo udane połączenie. 

W Polsce znacznie rzadziej inwestor decyduje się na strop wykonany z betonu – częściej są to stropy drewniane. Dlatego w tym przypadku piana o strukturze komórek zamkniętych ustępuje pola otwartej dyfuzyjnie pianie otwartokomórkowej. 

Czy można stosować piankę PUR otwartokomórkową do ocieplenia stropu drewnianego? 

Termoizolacyjna piana otwartokomórkowa została stworzona właśnie z myślą o ocieplaniu stropów drewnianych. Jest lekka, dzięki czemu nie obciąża drewnianych elementów konstrukcyjnych. Jest również otwarta dyfuzyjnie, a tym sposobem pozwala “oddychać” drewnu, odprowadzając z niego wilgoć. 

Szczelnie przylegająca do drewnianej więźby piana o otwartych komórkach stanowi bardzo dobrą izolację termiczną przy minimalnym oddziaływaniu na konstrukcję domu. 

Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania stropu pianką PUR?

Odpowiednie przygotowanie powierzchni stropu do nakładania piany jest tak samo konieczne jak w przypadku każdego innego izolatora. 

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie stropu: 

 • osusz dokładnie nie tylko miejsca natrysku, ale strop, zabezpiecz przed dostawaniem się wody, upewnij się, że również w przyszłości woda nie napłynie na drewno lub beton, 
 • sprzątnij powierzchnię, pozbądź się kurzu i pyłu, 
 • zabezpiecz odpowiednio powierzchnie tłuste lub w inny sposób trwale pobrudzone. 

Zabezpiecz pozostałe elementy: 


 • zasłoń folią okna, otwory wentylacyjne i inne miejsca wymagające ochrony, 
 • upewnij się, że przewody i elementy innych instalacji są rozmieszczone właściwie (po natryśnięciu piany trudno będzie zmienić ich ułożenie). 

Sprawdź prognozę pogody: 


 • zadbaj o to, żeby natryski pianą odbywały się w sprzyjających warunkach pogodowych (przeczytaj o temperaturze i wilgotności w naszej bazie wiedzy), 
 • upewnij się, że podobna aura będzie panować przez co najmniej 48 godzin od ukończenia prac termoizolacyjnych. 

Natrysk pianki poliuretanowej

Jak przeprowadzić ocenę kosztów związanych z ociepleniem stropu pianką PUR?

Podczas ocieplania domu tradycyjnymi metodami należy brać pod uwagę przede wszystkim: 

 • rodzaj materiału izolującego, 
 • liczba warstw (czyli grubość), 
 • wielkość powierzchni, 
 • koszt roboczogodziny przypadający na jednego pracownika, 
 • zakup dodatkowych materiałów: stelaż, kołki, sznurki, kleje. 

W przypadku systemów izolacji Purios bierze się pod uwagę tylko pierwszy punkt. 

Ocieplenie stropu pianą PUR można wycenić bardzo dokładnie. Po zapoznaniu się z kilkoma informacjami aplikator będzie w stanie od razy podać wycenę, która średnio wynosi 110-120 złotych za 1 m2 (w roku 2024). 

Ocieplenie stropu pianką - cena. Czy natryskowa izolacja opłaca się? 

Jeżeli w obliczeniach uwzględni się wszystkie składowe wyceny, to okaże się, że izolacja pianą jest jednocześnie najlepsza i najtańsza. 

O opłacalności inwestycji decyduje również jej rentowność w perspektywie czasu. W tym miejscu warto zatrzymać się i policzyć koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem domu. Ceny paliw stale rosną, przez co grzanie staje się największym zmartwieniem. Jak dużym? Wyliczyliśmy to w tekście na temat ogrzewania domu. Lepsza izolacja stropu może ograniczyć utratę ciepła nawet o 20-30%, a tym samym już po kilku latach piana PUR zwraca się całkowicie. 

Piana poliuretanowa na strop zapewnia wiele korzyści

Przypomnijmy, dlaczego pianka jest najszybciej zdobywającym rynek materiałem termoizolacyjnym: 

 • skutecznie zatrzymuje uciekanie ciepła, 
 • jest bezpieczna dla zdrowia, 
 • nie stanowi obciążenia dla konstrukcji domu, 
 • jest otwarta dyfuzyjnie, 
 • nie wpływa na stan środowiska, 
 • jest materiałem samogasnącym, 
 • będzie tak samo skuteczna za 25 lat (a prawdopodobnie o wiele dłużej). 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak ocieplić strop?

Ocieplenie stropu może być wykonywane różnymi metodami, zależnie od jego charakteru i położenia. Szczególnie ważne jest izolowanie poddasza, zwłaszcza nieużytkowego, jak też stropu bezpośrednio nad piwnicą. Z zasady do stropów betonowych stosuje się piankę zamkniętokomórkową w przypadku ocieplenia od dołu, a także pianki o dużej gęstości, gdy ocieplenie nakładane jest od góry. Stropy szkieletowe ociepla się z użyciem pianki otwartokomórkowej, która jest lżejsza i pozwala drewnu pracować.

Czym ocieplić strop?

Do ocieplenia stropu można wykorzystać wełnę mineralną, styropian oraz piankę PUR. Jednym z korzystniejszych rozwiązań jest zastosowanie pianki poliuretanowej, która wykazuje mniejszą nasiąkliwość niż wełna i większą wytrzymałość niż styropian. Jest świetnym materiałem termoizolacyjnym, ale chroni również przed wilgocią i nadmiernym hałasem. W zależności od rodzaju stropu stosuje się piankę otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową.

Jakie są korzyści ocieplenia stropu pianką poliuretanową?

Pianka poliuretanowa nanoszona metodą natryskową gwarantuje szczelność konstrukcji izolacyjnej. W ten sposób unika się tworzenia mostków cieplnych, przez które może uciekać ciepło z domu. Pianka nie chłonie wilgoci i ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, co pozwala zmniejszyć rachunki. Niezaprzeczalną zaletą jest też prostota jej aplikacji za pomocą pistoletu natryskowego oraz fakt, że w krótkim czasie zyskuje ona wysokie właściwości izolacyjne.

Jaka jest preferowana grubość ocieplenia stropu pianką PUR?

Grubość warstwy pianki PUR na stropie jest zależna od kilku aspektów, między innymi strefy geograficznej, w której stoi dom, a także przestrzeni wokół niego. Pod uwagę należy wziąć również oczekiwany współczynnik przenikania ciepła, materiał, na który nakładana jest pianka, a w końcu także typ wykorzystanej pianki. W przypadku produktu otwartokomórkowego grubość ta jest większa niż przy typie zamkniętokomórkowym. Za optymalną i wyjściową uznaje się grubość około 20 centymetrów.

Jeden krok dzieli Cię od otulenia swojego domu. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

Potrzebujesz więcej informacji o ocieplaniu natryskowym lub szukasz autoryzowanego wykonawcy
info@purios.com +48 52 56 16 727

CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.