Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – prostota i skuteczność w jednym

2017-10-15
Ocieplenie stropu pianką poliuretanową
Popularne materiały do izolacji stropów, takie jak wełna mineralna, włókna celulozowe lub styropian mogą okazać się niewystarczające w dłuższym okresie ze względu na swoje właściwości. W takim przypadku najwłaściwsza wydaje się nanoszona metodą natrysku pianka poliuretanowa.

Kiedy i czym ocieplić strop?

Strop pełni w domu ważną funkcję. Z jednej strony jest on zamknięciem jednej kondygnacji, a zarazem podłogą dla kondygnacji wyższej.

Czy zastanawiałeś się kiedy powinieneś ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją, tak by zimny strych nie stanowił słabego ogniwa w termoizolacji całego budynku? Odpowiedź brzmi – w sytuacji, gdy Twoje poddasze nie jest użytkowane, bo służy np. jako składzik dla niepotrzebnych rzeczy. Istnieją też poddasza o mało skośnych i niskich dachach, które już na etapie projektu oznaczane są jako nieużytkowe.

Popularna wełna mineralna ma skłonność do chłonięcia wilgoci, dlatego położona na świeży strop zassie resztki wilgoci z betonowej płyty i w efekcie obniży swoje właściwości termoizolacyjne. Dodatkową wadą materiału układanego w płytach  jest to, że trudno je idealnie dopasować i docisnąć do kształtów powierzchni izolowanej.

Z pomocą przychodzi pianka poliuretanowa, która wręcz idealnie nadaje się do ocieplenia stropu. Co istotne, w odróżnieniu od wełny, pianka nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych i przeciwwilgociowych na przestrzeni wielu lat. Pianę nanosi się równomiernie, tworząc jednolitą warstwę, która skutecznie zatrzymuje ciepło budynku.

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – korzyści ekonomiczne

Ocieplenie stropu pianką Ocieplenie stropu jest podyktowane oszczędnościami – brak izolacji spowoduje duże straty ciepła i kolosalne rachunki za ogrzewanie. Jeśli mieszkasz w starszym budynku, powinieneś sprawdzić, czy strop został wystarczająco docieplony. Jeśli masz co do tego wątpliwości, dokładnych danych na ten temat może dostarczyć badanie termowizyjne.


W przypadku domów nowo wybudowanych, musisz uwzględnić aktualne przepisy prawa budowlanego i rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Pamiętaj, że od 1 stycznia 2017 roku podniesiono wymagania izolacji przegród budowlanych, w tym ocieplenia stropu pod nieogrzewanym poddaszem. W efekcie współczynnik przenikania ciepła wynosi maksymalnie 0,18 W/(m²K).

Czy wiesz, że stropy znajdujące się nad piwnicą mają duży wpływ na sprawność energetyczną zamieszkiwanego budynku? Podobnie jak w przypadku poddaszy, ich niewłaściwe docieplenie może doprowadzić do dużych strat ciepła.

We wszystkich przypadkach ocieplenie stropu pianką wydaje się bardzo dobrą decyzją. Pianka zapewnia nie tylko komfort termiczny, ale też doskonale wycisza poszczególne kondygnacje. Co więcej, eliminuje ona mostki cieplne, idealnie pokrywa całą powierzchnię izolowaną, a przy tym nie chłonie wilgoci. Nie jest atrakcyjna dla zwierząt, dlatego aplikując ją, możesz być pewien, że żaden nieproszony gość nie zamieszka u Ciebie. I co najważniejsze dla Twojej rodziny – pianka tworzy przyjazne środowisko, pozbawione alergenów, pyłów oraz wszelkiego rodzaju pleśni i grzybów.

Pomimo niewiele wyższej ceny izolacji wykonanej za pomocą pianki PUR, korzyści płynące z tego rodzaju ocieplenia przewyższają poniesione koszty. Trwałość i niezmienność parametrów izolacyjnych tego materiału z biegiem lat zwróci się pod postacią oszczędności w energię. Pamiętaj – izolacji nie zmienia się co roku!

Ocieplenie stropu pianką różni się w zależności od jego rodzaju, konstrukcji oraz materiału z jakiego strop jest wykonany. Dopiero po uwzględnieniu poszczególnych kryteriów, dobiera się jej odpowiedni rodzaj. Jak więc wygląda izolacja metodą natryskową stropu betonowego, a jak szkieletowego?

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – betonowy

Na stropy betonowe z reguły stosuje się pianki poliuretanowe zamknięto–komórkowe o różnych gęstościach, w zależności od wymogów dotyczących twardości izolacji (czyli odporności mechanicznej). 

Gdy strop betonowy ma być ocieplony od góry, to stosuje się pianki twardsze i bardziej wytrzymałe. Wynika to z faktu, że są one obciążone warstwą betonu posadzkowego, a później też elementami wyposażenia budynku oraz codzienną eksploatacją.

Można też zaaplikować piankę na strop betonowy od spodu, na przykład w piwnicy i w ten sposób docieplić powierzchnię mieszkalną od strony nieogrzewanych pomieszczeń. W takim przypadku również stosuje się pianki zamknięto–komórkowe, zwykle o nieco niższych gęstościach, ponieważ izolacja na suficie nie jest niczym obciążana.

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – szkieletowy

Stropy szkieletowe (inaczej belkowe) można spotkać między innymi w budynkach drewnianych, domach budowanych metodą „kanadyjską” lub starych kamienicach. Widuje się je też w tradycyjnych domach z dachem drewnianym, w których mieszkalna część poddasza jest oddzielona od nieużytkowej rzędem belek, zwanych jętkami.

Ocieplenie stropu pianką polega w takiej sytuacji na wypełnieniu pustych przestrzeni między elementami konstrukcji  materiałem izolacyjnym, a w dalszej kolejności jej zabudowanie. W tym przypadku bardzo często stosuje się pianki otwarto–komórkowe. Są lekkie, a poza dobrą termiką, bardzo skutecznie pełnią funkcję izolacji akustycznej.

Natrysk pianki poliuretanowej