Ocieplenie stropu pianą PUR, czyli maksymalny komfort na lata
Piana poliuretanowa to jedyna metoda idealnie szczelnej termoizolacji. Wyróżnia się dwa rodzaje ocieplenia natryskowego:
- otwartokomórkowa,
- zamkniętokomórkowa.
Rodzaj komórek występujących w pianie pociąga za sobą liczne różnice we właściwościach materiałów, który tylko na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Z tego powodu stosowane są na różnych przegrodach w domach.
Do ocieplania stropu najczęściej używa się pianki o komórkach otwartych, dlatego w niniejszym tekście najwięcej miejsca zostanie poświęcone właśnie jej. O zaletach i zastosowaniach systemu zamkniętokomórkowego można przeczytać w tym miejscu.
Piana PUR na stropie - różne potrzeby i jedno rozwiązanie
Właściwości piany PUR otwartokomórkowej sprawiają, że idealnie nadaje się do ocieplenia stropu. Warto wymienić jej najmocniejsze strony, które jednocześnie są najbardziej pożądane przy termoizolacji sufitu albo podłogi poddasza:
- bardzo skuteczna izolacja termiczna,
- brak mostków termicznych,
- otwartość dyfuzyjna,
- niezmienność parametrów.
Skuteczna termoizolacja stropu pianą PUR
Pierwsza zaleta wynika z budowy wewnętrznej tego materiału. Piana otwartokomórkowa (nazywana również półsztywną) zbudowana jest ze spienionego poliuretanu, którego pęcherze wypełnione powietrzem łączą się ze sobą. Należy przypomnieć, że powietrze wyjątkowo skutecznie zatrzymuje ciepło. Gaz zamknięty w komórkach i poliuretan pomiędzy nimi tworzą razem bardzo skuteczną barierę, która zatrzymuje uciekanie ciepła.
Szczelność bez mostków termicznych
Za tę właściwość odpowiada unikalny sposób nanoszenia piany. Natryskiwane składniki systemu Purios pozwalają zarówno na sprawne pokrywanie dużych powierzchni, jak i na wypełnienie szczelin, otworów i kątów. Powstająca po kilku sekundach piana rozpręża się, zajmując całą przestrzeń. W ten sposób powstaje jednolita warstwa wolna od spoin, szczelin i otworów. Właśnie w takich miejscach uciekające ciepło tworzy mostki cieplne. Warstwa piany poliuretanowej zapobiega ich powstawaniu.
Materiał izolacyjny otwarty dyfuzyjnie
Dyfuzja to zjawisko przenikania gazów przez pory w materiale. W przypadku piany otwartokomórkowej porami są jej pęcherzyki, a gazem – para wodna. Oznacza to, że woda w postaci gazowej może swobodnie wnikać w izolację, a dzięki odpowiedniej budowie ścian jest odprowadzana na zewnątrz. Jest to zjawisko wyjątkowo pożądane w przypadku ocieplenia stropu.
Właściwości, które pozostają niezmienne
Są w Polsce budynki ocieplone pianą ponad 40 lat temu. Doświadczenie potwierdza więc, że ten rodzaj izolacji spełnia pokładane w nim oczekiwania bardzo długo. Niezależne badania i atesty potwierdzają, że przez co najmniej 25 lat pianka poliuretanowa zachowuje tak samo skuteczną przewodność cieplną, czyli najważniejszą właściwość termoizolacji.
Którą piankę PUR wybrać do izolacji stropu?
Różnice między dwoma rodzajami piany poliuretanowej tkwią przede wszystkim w ich budowie wewnętrznej, a także w zastosowaniu.
Czy ocieplenie stropu pianką PUR zamkniętokomórkową to dobry pomysł?
Piana zamkniętokomórkowa idealnie nadaje się do termoizolacji stropu betonowego. Jako produkt o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła tworzy szczelną i bardzo skuteczną warstwę chroniącą zarówno przed wychładzaniem poddasza w czasie zimy, jak i przegrzewaniem się podczas lata.
Gęsta i cięższa piana o zamkniętych komórkach bardzo dobrze współpracuje z wytrzymałą konstrukcją betonową. Strop żelbetowy jest zamknięty dyfuzyjnie podobnie jak pianka zamkniętokomórkowa, co stanowi kolejny argument za tym, że betonowa konstrukcja i sztywna piana to bardzo udane połączenie.
W Polsce znacznie rzadziej inwestor decyduje się na strop wykonany z betonu – częściej są to stropy drewniane. Dlatego w tym przypadku piana o strukturze komórek zamkniętych ustępuje pola otwartej dyfuzyjnie pianie otwartokomórkowej.
Czy można stosować piankę PUR otwartokomórkową do ocieplenia stropu drewnianego?
Termoizolacyjna piana otwartokomórkowa została stworzona właśnie z myślą o ocieplaniu stropów drewnianych. Jest lekka, dzięki czemu nie obciąża drewnianych elementów konstrukcyjnych. Jest również otwarta dyfuzyjnie, a tym sposobem pozwala “oddychać” drewnu, odprowadzając z niego wilgoć.
Szczelnie przylegająca do drewnianej więźby piana o otwartych komórkach stanowi bardzo dobrą izolację termiczną przy minimalnym oddziaływaniu na konstrukcję domu.
Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania stropu pianką PUR?
Odpowiednie przygotowanie powierzchni stropu do nakładania piany jest tak samo konieczne jak w przypadku każdego innego izolatora.
Zadbaj o odpowiednie przygotowanie stropu:
- osusz dokładnie nie tylko miejsca natrysku, ale strop, zabezpiecz przed dostawaniem się wody, upewnij się, że również w przyszłości woda nie napłynie na drewno lub beton,
- sprzątnij powierzchnię, pozbądź się kurzu i pyłu,
- zabezpiecz odpowiednio powierzchnie tłuste lub w inny sposób trwale pobrudzone.
Zabezpiecz pozostałe elementy:
- zasłoń folią okna, otwory wentylacyjne i inne miejsca wymagające ochrony,
- upewnij się, że przewody i elementy innych instalacji są rozmieszczone właściwie (po natryśnięciu piany trudno będzie zmienić ich ułożenie).
Sprawdź prognozę pogody:
- zadbaj o to, żeby natryski pianą odbywały się w sprzyjających warunkach pogodowych (przeczytaj o temperaturze i wilgotności w naszej bazie wiedzy),
- upewnij się, że podobna aura będzie panować przez co najmniej 48 godzin od ukończenia prac termoizolacyjnych.
Natrysk pianki poliuretanowej
Jak przeprowadzić ocenę kosztów związanych z ociepleniem stropu pianką PUR?
Podczas ocieplania domu tradycyjnymi metodami należy brać pod uwagę przede wszystkim:
- rodzaj materiału izolującego,
- liczba warstw (czyli grubość),
- wielkość powierzchni,
- koszt roboczogodziny przypadający na jednego pracownika,
- zakup dodatkowych materiałów: stelaż, kołki, sznurki, kleje.
W przypadku systemów izolacji Purios bierze się pod uwagę tylko pierwszy punkt.
Ocieplenie stropu pianą PUR można wycenić bardzo dokładnie. Po zapoznaniu się z kilkoma informacjami aplikator będzie w stanie od razy podać wycenę, która średnio wynosi 110-120 złotych za 1 m2 (w roku 2024).
Ocieplenie stropu pianką - cena. Czy natryskowa izolacja opłaca się?
Jeżeli w obliczeniach uwzględni się wszystkie składowe wyceny, to okaże się, że izolacja pianą jest jednocześnie najlepsza i najtańsza.
O opłacalności inwestycji decyduje również jej rentowność w perspektywie czasu. W tym miejscu warto zatrzymać się i policzyć koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem domu. Ceny paliw stale rosną, przez co grzanie staje się największym zmartwieniem. Jak dużym? Wyliczyliśmy to w tekście na temat ogrzewania domu. Lepsza izolacja stropu może ograniczyć utratę ciepła nawet o 20-30%, a tym samym już po kilku latach piana PUR zwraca się całkowicie.
Piana poliuretanowa na strop zapewnia wiele korzyści
Przypomnijmy, dlaczego pianka jest najszybciej zdobywającym rynek materiałem termoizolacyjnym:
- skutecznie zatrzymuje uciekanie ciepła,
- jest bezpieczna dla zdrowia,
- nie stanowi obciążenia dla konstrukcji domu,
- jest otwarta dyfuzyjnie,
- nie wpływa na stan środowiska,
- jest materiałem samogasnącym,
- będzie tak samo skuteczna za 25 lat (a prawdopodobnie o wiele dłużej).