Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – prostota i skuteczność w jednym

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ocieplenie stropu pianką poliuretanową
Górna połać obiektu mieszkalnego bywa najczęściej mocno problematyczna pod kątem bilansu energetycznego budynków. Przyjmuje się, że pomiędzy belkami konstrukcyjnymi dachu może uciekać od 25 do nawet 30% ciepła z domu. Im budynek jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ocieplenie stropu betonowego na poddaszu  nie zostało wykonane w sposób zgodny z dzisiejszymi standardami oraz wymaganiami budowlanymi. Dodatkowym problemem są bardzo często bagatelizowane przez inwestorów zimne poddasza nieużytkowe. Jak zatem najlepiej ocieplić strop?

Popularne materiały do izolacji stropów, takie jak wełna mineralna, włókna celulozowe lub styropian mogą okazać się niewystarczające w dłuższym okresie ze względu na swoje właściwości. W takim przypadku najwłaściwsza wydaje się nanoszona metodą natrysku pianka poliuretanowa.

Kiedy i czym ocieplić strop?

Strop pełni w domu ważną funkcję. Z jednej strony jest on zamknięciem jednej kondygnacji, a zarazem podłogą dla kondygnacji wyższej.

Czy zastanawiałeś się kiedy powinieneś ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją, tak by zimny strych nie stanowił słabego ogniwa w termoizolacji całego budynku? Odpowiedź brzmi – w sytuacji, gdy Twoje poddasze nie jest użytkowane, bo służy np. jako składzik dla niepotrzebnych rzeczy. Istnieją też poddasza o mało skośnych i niskich dachach, które już na etapie projektu oznaczane są jako nieużytkowe.

Popularna wełna mineralna ma skłonność do chłonięcia wody, dlatego położona na świeży strop zassie resztki wilgoci z betonowej płyty i w efekcie obniży swoje właściwości termoizolacyjne. Dodatkową wadą materiału układanego w płytach  jest to, że trudno je idealnie dopasować i docisnąć do kształtów powierzchni izolowanej.

Z pomocą przychodzi pianka poliuretanowa, która wręcz idealnie nadaje się do ocieplenia stropu. Co istotne, w odróżnieniu od wełny, pianka nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych i przeciwwilgociowych na przestrzeni wielu lat. Pianę nanosi się równomiernie, tworząc jednolitą warstwę, która skutecznie zatrzymuje ciepło budynku.

Dowiedź się również czym ocieplić poddasze użytkowe.

Ocieplenie stropu pianką

Zabezpieczenie termiczne a rodzaj stropu

W większości domów jednorodzinnych występują dwa rodzaje stropów – betonowy oraz drewniany. Zróżnicowana struktura materiałowa obu rozwiązań wymaga zastosowania odmiennych produktów termoizolacyjnych. Strop wykonany z betonu zazwyczaj można spotkać w domach z poddaszem użytkowym.

Zabezpieczenie stropu wykonanego z betonu przeprowadza się najczęściej z użyciem pianki zamkniętokomórkowej. W przypadku, gdy tego rodzaju strop ma być docieplony od góry, wówczas najlepiej użyć w tym celu piany o wyższej gęstości i większej wytrzymałości. Takie rozwiązanie gwarantuje dużą wytrzymałość na obciążenie betonem posadzkowym oraz wyposażeniem pomieszczenia. Jeżeli jednak chcemy zabezpieczyć pianką poliuretanową strop od spodu, wtedy można zdecydować się na pianę o nieco niższej gęstości, ponieważ warstwa izolacyjna nie będzie niczym obciążona.

Jeżeli planujemy wykonać ocieplenie stropu drewnianego, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie pianka otwartokomórkowa, np. Purios FR, która zapewnia drewnu właściwe oddychanie, przez co konstrukcja nie pęka ani też nie ulega zawilgoceniu, zyskując w zamian dobrą izolację termiczną. Zabezpieczenie drewnianego ruszty stropu pianką poliuretanową pozwala znacząco wyciszyć hałasy dobiegające z zewnątrz.

Zarówno piana otwarto-, jak i zamkniętokomórkowa tworzą warstwy materiału termoizolacyjnego, które są bezpieczne dla zdrowia użytkowników, w tym również alergików. Ocieplenie strychu tą metodą stwarza wyjątkowo nieprzyjazne dla owadów i innych szkodników środowisko, a bezspoinowe warstwy materiału szczelnie wypełniają wszystkie zakamarki, eliminując mostki termiczne. Ponadto, ocieplenie stropu drewnianego i betonowego pianką PUR wzmacnia konstrukcję budynku.

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – korzyści ekonomiczne

Zaizolowanie stropu jest podyktowane oszczędnościami – brak izolacji spowoduje duże straty ciepła i kolosalne rachunki za ogrzewanie. Jeśli mieszkasz w starszym budynku, powinieneś sprawdzić, czy strop został wystarczająco docieplony. Jeśli masz co do tego wątpliwości, dokładnych danych na ten temat może dostarczyć badanie termowizyjne.

W przypadku domów nowo wybudowanych musisz uwzględnić aktualne przepisy prawa budowlanego i rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Pamiętaj, że od 1 stycznia 2017 roku podniesiono wymagania izolacji przegród budowlanych, w tym ocieplenia stropu pod nieogrzewanym poddaszem. W efekcie współczynnik przenikania ciepła wynosi maksymalnie 0,18 W/(m²K).

Czy wiesz, że stropy znajdujące się nad piwnicą mają duży wpływ na sprawność energetyczną zamieszkiwanego budynku? Podobnie jak w przypadku poddaszy, ich niewłaściwe docieplenie może doprowadzić do dużych strat ciepła.

We wszystkich przypadkach ocieplenie pianką poddasza wydaje się bardzo dobrą decyzją. Ta zapewnia nie tylko komfort termiczny, ale też doskonale wycisza poszczególne kondygnacje. Co więcej, eliminuje ona mostki cieplne, idealnie pokrywa całą powierzchnię izolowaną, a przy tym nie chłonie wilgoci. Nie jest atrakcyjna dla zwierząt, dlatego aplikując ją, możesz być pewien, że żaden nieproszony gość nie zamieszka u Ciebie. I co najważniejsze dla Twojej rodziny – pianka tworzy przyjazne środowisko, pozbawione alergenów, pyłów oraz wszelkiego rodzaju pleśni i grzybów.

Pomimo niewiele wyższej ceny izolacji wykonanej za pomocą pianki PUR, korzyści płynące z tego rodzaju izolacji przewyższają poniesione koszty. Trwałość i niezmienność parametrów izolacyjnych tego materiału z biegiem lat zwróci się pod postacią oszczędności w energię. Pamiętaj – izolacji nie zmienia się co roku!

Zabezpieczenie stropu pianką różni się w zależności od jego rodzaju, konstrukcji oraz materiału, z jakiego strop jest wykonany. Dopiero po uwzględnieniu poszczególnych kryteriów, dobiera się jej odpowiedni rodzaj. Jak więc wygląda izolacja metodą natryskową stropu betonowego, a jak szkieletowego?

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – betonowy

Strop wykonany z betonu to konstrukcja monolityczna, gęstożebrowa, zazwyczaj wykorzystywana w domach, w których poddasze ma stanowić część mieszkalną. Zdarza się jednak, że poddasze z tego typu stropem pełni funkcję nieużytkową, np. strych. Wówczas ociepla się go po zbudowaniu i wykończeniu powierzchni dachu. Jak zaizolować strop wykonany z betonu? Jeśli dostęp do pomieszczenia jest swobodny i można łatwo poruszać się po powierzchni – jest to zadanie proste i szybkie do wykonania.

Na stropy betonowe z reguły stosuje się pianki poliuretanowe zamknięto-komórkowe o różnych gęstościach, w zależności od wymogów dotyczących odporności mechanicznej. Gdy strop betonowy ma być ocieplony od góry – stosuje się pianki o wyższej gęstości, bardziej wytrzymałe, np. Purios HR. Wynika to z faktu, że są one obciążone warstwą betonu posadzkowego, a później też elementami wyposażenia budynku oraz codzienną eksploatacją.

Można też zaaplikować piankę na strop od spodu, na przykład w piwnicy i w ten sposób docieplić powierzchnię mieszkalną od strony nieogrzewanych pomieszczeń. W takim przypadku również stosuje się pianki zamknięto–komórkowe, zwykle o nieco niższych gęstościach, ponieważ izolacja na suficie nie jest niczym obciążana. Do ocieplania stropu od wewnątrz wybierz np. piankę Purios H.

Warstwę izolacyjną stropu wykonanego z betonu należy zaaplikować między drewnianymi elementami konstrukcji, zwanymi legarami. Przytwierdzone zostaną do nich płyty lub deski drewniane, które stworzą płaszczyznę podłogi. Pianka PUR doskonale nadaje się do ocieplania poddasza tego typu. Szczelnie pokrywa całą powierzchnię i nie chłonie wilgoci. Ocieplanie stropu pianą poliuretanową pozwala uzyskać najwyższy współczynnik izolacyjności cieplnej w porównaniu z innymi materiałami, np. wełną mineralną czy styropianem.

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – szkieletowy

Stropy szkieletowe (inaczej belkowe) można spotkać między innymi w budynkach drewnianych, domach budowanych metodą „kanadyjską” lub starych kamienicach. Widuje się je też w tradycyjnych domach z dachem drewnianym, w których mieszkalna część poddasza jest oddzielona od części nieużytkowej rzędem belek, zwanych jętkami. Jak ocieplić strop drewniany?

Ocieplenie stropu pianką polega w takiej sytuacji na wypełnieniu pustych przestrzeni między elementami konstrukcji materiałem izolacyjnym, a w dalszej kolejności jej zabudowaniu. W tym przypadku bardzo często stosuje się pianki otwartokomórkowe, np. Purios FR. Są lekkie, a poza dobrą termiką, bardzo skutecznie pełnią funkcję izolacji akustycznej.

Zaizolowanie stropu drewnianego pianką otwarokomórkową umożliwia drewnu oddychanie, dzięki czemu materiał nie pęka, nie zmienia swojej struktury i nie ulega zawilgoceniu. Pomieszczenie doskonale utrzymuje ciepło. Podczas ocieplania stropu drewnianego poddasza nieużytkowego warto zastosować także folię paroprzepuszczalną, co dodatkowo zwiększy efektywność. Zapotrzebowanie na energię spadnie więc w znacznym stopniu.

Zabezpieczenie stropu drewnianego pianką otwartokomórkową wiąże się ze wzrostem poziomu wyciszenia hałasów. Produkt szczelnie wypełnia trudne miejsca, blokując wszelkie niepożądane dźwięki, np. intensywne opady deszczu. Pianka jest niezwykle bezpieczna dla osób wrażliwych i alergików, a jednocześnie chroni drewno przed owadami i kornikami. Tworzy bezspoinową warstwę, bez dodatkowych łączeń. Ocieplanie stropu drewnianego poddasza nieużytkowego pianą PUR wzmacnia konstrukcję budynku i przynosi niemal natychmiastowy efekt.

Natrysk pianki poliuretanowej – najczęstsze błędy

Przede wszystkim wykonywanie jakichkolwiek prac związanych z izolacją budynku mieszkalnego wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Nie można zrobić tego samodzielnie, a usługę należy zlecić profesjonalnej firmie. Wybór rodzaju pianki również należy pozostawić fachowcom, którzy znacznie lepiej orientują się w konkretnych wymaganiach danego budynków oraz doskonale znają właściwości najlepszych materiałów termoizolacyjnych.

Częstym błędem podczas natryskiwania warstwy materiału termoizolacyjnego jest nieprawidłowe ustawienie maszyny nanoszącej piankę do warunków panujących w budynku. Należy stosować folię paroizolacyjną na dachu. Jest to bardzo ważne, ponieważ jej brak uniemożliwi uzyskanie optymalnych efektów pracy ociepleniowych. Warto również zadbać o to, aby natryskowa warstwa izolacyjna zbytnio nie zanieczyściła całego pomieszczenia (zabezpieczenie okien i ścian). 

Natrysk pianki poliuretanowej

Dlaczego ocieplenie stropu jest tak ważne?

Termiczne zabezpieczenie stropu to niezwykle ważny krok w wielu budynkach mieszkalnych i domach jednorodzinnych. Pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła w pomieszczeniach, uniemożliwiając jego ucieczkę. Zwiększa komfort użytkowania przestrzeni przez mieszkańców i znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów ponoszonych za ogrzewanie.

Korzyścią ocieplania stropu w domu jednorodzinnym jest przede wszystkim pozytywny wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Dom bez przeprowadzenia izolacji stropu czy poddasza szybko wychładza się, a jego ogrzanie staje się niezwykle kosztowne.

Nieprawidłowa izolacja stropu może przyczynić się do ucieczki zgromadzonego w domu ciepła, dlatego też poprawna aplikacja odpowiedniego materiału termoizolacyjnego jest tak istotna. Izolacja stropu metodą natryskową pozwala wypełnić wszystkie szczeliny i zakamarki – jest więc niezwykle efektywna. Pianka przylega ściśle do powierzchni, wobec czego nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów wzmacniających zaaplikowaną warstwę.

Jaki jest przewidywany koszt ocieplenia stropu?

Cena zabezpieczenia termicznego stropu stanowi dużą część budżetu przeznaczonego na termoizolację domu. Jej wysokość zależna jest oczywiście od wielkości izolowanej powierzchni, ukształtowania stropu i grubości warstwy pianki. Jest to jedna z droższych metod izolacyjnych – pamiętaj jednak, że skuteczność i trwałość produktu pozwala cieszyć się z uzyskanego wyniku przez bardzo długi czas. Pianka poliuretanowa zachowuje swoje właściwości przez długie lata. Cechuje się niezwykle niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co wpływa na wzrost oszczędności na energii cieplnej. W związku z tym koszty poniesione podczas termoizolacji pianką zwrócą się z nawiązką już po kilku latach.

Koszt ocieplenia domu pianką zależy w dużej mierze od regionu, w którym mieszkasz. Sprawdź więc dokładnie ofertę wszystkich firm budowlanych, które specjalizują się w zakresie termoizolacji domu pianką poliuretanową. Wybierz fachowych, profesjonalnych usługodawców, którzy odpowiednio zaaplikują pianę metodą natryskową. Pamiętaj, że tylko poprawnie wykonany proces termoizolacji pozwoli Ci uzyskać optymalny efekt.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak ocieplić strop?

Ocieplenie stropu może być wykonywane różnymi metodami, zależnie od jego charakteru i położenia. Szczególnie ważne jest izolowanie poddasza, zwłaszcza nieużytkowego, jak też stropu bezpośrednio nad piwnicą. Z zasady do stropów betonowych stosuje się piankę zamkniętokomórkową w przypadku ocieplenia od dołu, a także pianki o dużej gęstości, gdy ocieplenie nakładane jest od góry. Stropy szkieletowe ociepla się z użyciem pianki otwartokomórkowej, która jest lżejsza i pozwala drewnu pracować.

Czym ocieplić strop?

Do ocieplenia stropu można wykorzystać wełnę mineralną, styropian oraz piankę PUR. Jednym z korzystniejszych rozwiązań jest zastosowanie pianki poliuretanowej, która wykazuje mniejszą nasiąkliwość niż wełna i większą wytrzymałość niż styropian. Jest świetnym materiałem termoizolacyjnym, ale chroni również przed wilgocią i nadmiernym hałasem. W zależności od rodzaju stropu stosuje się piankę otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową.

Jakie są korzyści ocieplenia stropu pianką poliuretanową?

Pianka poliuretanowa nanoszona metodą natryskową gwarantuje szczelność konstrukcji izolacyjnej. W ten sposób unika się tworzenia mostków cieplnych, przez które może uciekać ciepło z domu. Pianka nie chłonie wilgoci i ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, co pozwala zmniejszyć rachunki. Niezaprzeczalną zaletą jest też prostota jej aplikacji za pomocą pistoletu natryskowego oraz fakt, że w krótkim czasie zyskuje ona wysokie właściwości izolacyjne.

Jaka jest preferowana grubość ocieplenia stropu pianką PUR?

Grubość warstwy pianki PUR na stropie jest zależna od kilku aspektów, między innymi strefy geograficznej, w której stoi dom, a także przestrzeni wokół niego. Pod uwagę należy wziąć również oczekiwany współczynnik przenikania ciepła, materiał, na który nakładana jest pianka, a w końcu także typ wykorzystanej pianki. W przypadku produktu otwartokomórkowego grubość ta jest większa niż przy typie zamkniętokomórkowym. Za optymalną i wyjściową uznaje się grubość około 20 centymetrów.

Jeden krok dzieli Cię od otulenia swojego domu. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

Potrzebujesz więcej informacji o ocieplaniu natryskowym lub szukasz autoryzowanego wykonawcy
info@purios.com +48 52 56 16 727

CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.