Branża budowlana oferuje wiele rozwiązań dotyczących budowy nowego domu. Przyszły właściciel może wybierać wśród różnych rodzajów, kształtów i sposobów stawiania budynków. Może wybierać także wśród materiałów do termoizolacji ścian, dachów i podłóg. Na rynku dostępne są:
- piana PUR,
- wełna mineralna (skalna i szklana),
- polistyren (styropian),
- celuloza.
W tym zestawieniu nie znalazły się ani płyty (np. OSB, pilśniowa), ani papa, ani pusta przestrzeń powietrzna. Podane tu materiały nie mają walorów termoizolacyjnych, dlatego nie chronią przed utratą ciepła. Powietrze jest bardzo dobrym izolatorem, jednak wymaga ono dodatkowych rozwiązań, aby wyeliminować jego cyrkulację, w wyniku której ciepło i zimno mieszają się.
Izolacja domu szkieletowego celulozą
Jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób ceniących sobie budownictwo drewniane, a domy szkieletowe właśnie do takiego są zaliczane. Mimo że jest to materiał taki sam jak karton, to dzięki zastosowaniu związków chemicznych zmieniających właściwości celulozy staje się ona mniej palna.
Niestety stanowi ona jednocześnie największy problem. Aby uzyskać odpowiedni poziom izolacji cieplnej, potrzebne są zarówno włókna, jak i powietrze między nimi. Do uzyskania pożądanych rezultatów potrzeba 2, a nawet 3 razy więcej włókien celulozowych, niż zmieści się pomiędzy płytami montowanymi do drewnianego szkieletu domu.
Styropian do ocieplenia domu szkieletowego
Przycięte do odpowiednich wymiarów płyty styropianowe wydają się idealnym rozwiązaniem do ocieplenia domu szkieletowego. Z łatwością można umieścić jego fragmenty między belkami konstrukcyjnymi. Jednak w tym miejscu kończą się zalety z zastosowania polistyrenu jako ocieplenie domu wykonanego w technologii szkieletowej.
Biały styropian ma niezadowalające parametry, jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Oznacza to, że należy użyć go o wiele więcej. Prawdopodobnie warstwa znajdująca się na zewnątrz ściany byłaby dwukrotnie grubsza niż ta umieszczona w ścianie. Ponadto biały styropian utlenia się („znika”) po czasie, a fakt, że jest bardzo sztywny, powoduje powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.
Styropian grafitowy jest lepszy od białego – według producentów ma o 30% lepsze właściwości. To wciąż za mało, aby ograniczyć się tylko do jednej warstwy. Natomiast ułożenie podwójnej warstwy oznacza wyraźny wzrost kosztów – prawdopodobnie będzie to najdroższe rozwiązanie ze wszystkich opisywanych.
Wełna mineralna do izolacji domu szkieletowego
Warto przypomnieć, że najważniejszym parametrem izolacji termicznej domu jest jej jakość (podawana jako wartość liczbowa parametru U). Zarówno przepisy europejskie, jak i prawo polskie wymuszają na projektantach stosowanie rozwiązań o wymaganej przenikalności ciepła, natomiast grubość (i tym samym ilość) materiału ma małe znaczenie. Ale jest istotna dla Ciebie – dla inwestora, bo im grubsze będą ściany Twojego domu, tym droższe. Oczywiście opisywana sytuacja to ocieplenie domu szkieletowego od zewnątrz.
Spośród wymienionych do tej pory materiałów wełna wypada najlepiej. Kosztuje mniej niż styropian grafitowy, zapewniając przy tym dobre właściwości izolujące. Wciąż jednak naraża mieszkańców na znane problemy:
- nasiąka wilgocią – za każdym razem osiada, robi się bardziej zwarta, co oznacza, że traci swoje właściwości i pojawiają się puste przestrzenie,
- pozostawia mostki termiczne – każdy punkt styku z belką to miejsce, w którym zimno będzie wdzierać się do domu. A wełna powciskana pomiędzy belki to tak naprawdę setki, tysiące takich mostków cieplnych.
Skoro najważniejszą cechą izolacji cieplnej jest utrzymywanie temperatury wewnątrz na względnie stałym poziomie przez cały rok, to wystarczą te dwa argumenty, aby podważyć sens stosowania tego materiału.
Ocieplenie domu szkieletowego pianą poliuretanową
Warto wyliczyć kilka kluczowych cech tego materiału:
- zdecydowanie najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła – piana zamkniętokomórkowa ma o około 50% lepszy parametr przewodnictwa cieplnego niż wełna i o około 100% lepszy niż biały styropian; do ocieplenia domu szkieletowego zazwyczaj wystarczy jej tyle, ile wynosi przestrzeń wewnątrz ściany,
- piana zamkniętokomórkowa nie nasiąka wodą, a otwartokomórkowa może wchłaniać i oddawać parę wodną bez obawy o rozwój pleśni,
- jest lekka,
- jest sztywna, przez co dodatkowo stabilizuje konstrukcję domu,
- jest natryskiwana, a więc szczelnie wypełnia szczeliny, otwory i luki,
- przykleja się do powierzchni, więc nie wymaga dodatkowego montażu,
- ocieplenie całego dachu pianą PUR zajmuje 1-2 dni, podczas gdy w przypadku innych materiałów trwa to około 2 tygodnie.
Piana jest więc materiałem najnowocześniejszym, najłatwiejszym do naniesienia, oszczędzającym najwięcej czasu i dającym najlepsze rezultaty. Jest ona materiałem rekomendowanym do budowy domów energooszczędnych i pasywnych.