Istnieje kilka typów pianek poliuretanowych, które – mimo tych samych składników budulcowych – spełniają różne role. Czym są piany montażowe a czym piany izolacyjne? Jakimi cechami różnią się od siebie i gdzie znajdują zastosowanie?
Zarówno pianka izolacyjna, jak i piana montażowa stworzone są ze spienionej żywicy poliestrowej. Są łatwe w obróbce, montażu i transporcie. Nie zmieniają swoich właściwości na przestrzeni lat, są odporne na działanie pleśni i grzybów. Tworzą środowisko nieprzyjazne dla gryzoni i szczurów, będąc równocześnie w 100% bezpiecznymi dla ludzi, zwłaszcza dla alergików. Mimo wielu podobieństw – ich zastosowanie jest nieco inne.
Piana montażowa to swego rodzaju silny klej, służący do montażu izolacji termicznych, parapetów czy schodów. Nadaje się do uzupełnienia szczelin i wolnych przestrzeni, np. między rurami. Jest materiałem, który sprawdzi się doskonale przy pracach remontowo-budowlanych, jako substancja łącząca kilka elementów.
Z kolei pianka izolacyjna natryskowa to materiał termoizolacyjny, którego głównym zadaniem jest ocieplenie powierzchni – ścian, fundamentów, dachu. Aplikowana jest na duże powierzchnie metodą natrysku, z zastosowaniem odpowiednich maszyn, obsługiwanych przez doświadczonych specjalistów. Pianka izolacyjna może posłużyć jako wzmocnienie konstrukcji budynku czy izolator akustyczny. Mimo wspólnego mianownika, piana montażowa i izolacyjna mają inne zastosowanie, jednakże oba te materiały sprawdzają się w swoich rolach doskonale.