Termoizolacja – co to jest?
W branży budowlanej jest to zakres prac mający na celu naniesienie lub nałożenie materiału ograniczającego przenikanie energii cieplnej przez przegrody. Pisząc prościej: chodzi o to, żeby ani ciepło, ani chłód nie przenikały przez ściany, dach czy podłogę.
Najczęściej określana jest jako ocieplenie. Jednak ta nazwa może błędnie sugerować, że celem termoizolacji jest wyłącznie zatrzymanie ciepła w domu lub mieszkaniu. Jest to nieprawda, ponieważ skuteczne materiały powinny równie wydajnie zatrzymywać chłód wewnątrz budynku, chroniąc latem mieszkańców przed upałami.
W zależności od zastosowanych materiałów do termoizolacji/ocieplenia mówi się o:
- natryskiwaniu,
- nakładaniu,
- nadmuchiwaniu na poddasze, elewacje lub stropy.
W innym artykule scharakteryzowaliśmy popularne materiały termoizolacyjne. Natomiast o celulozie, czyli nadmuchiwanym materiale do ociepleń, można przeczytać tutaj.
Co oznacza termoizolacja domu?
W potocznym ujęciu termoizolacja domu oznacza konieczność zainstalowania styropianu pod tynkiem w celu ocieplenia jakiejś nieruchomości. W praktyce jednak termoizolacja budynku ma o wiele ważniejsze zastosowanie.
Jak wspomniano wyżej, celem jest ograniczenie przenikania różnych temperatur przez przegrody budowlane, a zatem: utrzymanie możliwie stałej i optymalnej dla mieszkańców temperatury. Tak zwane „gołe ściany” nie spełniają tej funkcji, dlatego używa się wyspecjalizowanych materiałów. Właściwości piany PUR, wełny mineralnej, styropianu i celulozy w postaci granulatu sprawiają, że stosuje się je jako wyroby budowlane ograniczające straty energii.
Jednak ze względu na zmieniające się warunki wybór odpowiedniego materiału ma teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Decydując się na wybór określonego rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę:
- wymogi prawne opisane w „rozporządzeniu WT2021”,
- świadectwo charakterystyki energetycznej,
- rosnące koszty ogrzewania i ograniczenia dotyczące zakazu stosowania niektórych źródeł ciepła.
Wniosek nasuwający się po przeanalizowaniu powyższych zagadnień jest następujący: inwestycja w materiały o niezadowalających właściwościach oraz takie, które po kilku latach tracą swoje cechy, jest niepotrzebnym ryzykiem, które w najlepszym przypadku oznacza ogromne wydatki na ogrzewanie (znacznie przewyższające cenę zakupu i montażu termoizolacji), a w najgorszym – wymianę całej warstwy ocieplenia.
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową, czyli nowoczesna termoizolacja PUR
Jak sprawdzić skuteczność materiałów termoizolacyjnych?
Możliwe jest sparametryzowanie skuteczności ocieplenia. Ilość ciepła przechodzącego przez konkretny materiał to przewodnictwo cieplne, a określa je parametr lambda (λ). Jednostką jest W/mK. Im niższa wartość liczbowa, tym lepsze właściwości termoizolacyjne.
Dla całej przegrody, czyli na przykład dla ściany, liczy się współczynnik przenikania ciepła (U). W praktyce jest to suma przewodnictwa cieplnego wszystkich materiałów znajdujących się w danej przegrodzie. Widać więc wyraźnie, jak ważna staje się jakość materiałów izolujących dla osiągnięcia i utrzymania oczekiwanych wartości.
O tym, jakie są rodzaje termoizolacji, pisaliśmy w innym artykule, który również warto przeczytać.
Termoizolacja budynku – sprawdzaj przewodnictwo cieplne materiałów
Współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) nazywany jest krócej „przewodnictwem cieplnym”. Dla prawie każdego materiału termoizolacyjnego można znaleźć informacje o wartości parametru lambda. Warto je porównać ze sobą.
Niezmienne pozostaje to, że pod względem skuteczności zatrzymywania ciepła – najważniejszego parametru – ranking materiałów układa się następująco:
- piana PUR zamkniętokomórkowa – najlepsze wartości,
- piana otwartokomórkowa / wełna skalna / styropian grafitowy,
- styropian biały / wełna szklana,
- celuloza.
Oprócz właściwości termoizolacyjnych każdy z materiałów ma także inne cechy, które warto znać. Pozwoli to uniknąć trudności lub wydatków w dalszych latach eksploatacji domu. O różnicach w jakości materiałów piszemy w tym artykule.
Należy jeszcze podkreślić, że technologia budowlana rozwija się tak samo dynamicznie jak inne gałęzie przemysłu i dlatego opłaca się być na bieżąco z jej aktualnym stanem. Pozwoli to uniknąć błędnych i niebezpiecznych przekonań funkcjonujących dawniej, np. o niepotrzebnej termoizolacji albo o tym, że papa wystarczająco dobrze ociepla budynek.
Różne rodzaje termoizolacji na różne przegrody budowlane
Wyspecjalizowane materiały budowlane mogą być problemem, gdy można wybierać wśród setek bardzo podobnych. Na szczęście istnieje tylko kilka rodzajów piany Purios. Podział ten wynika z faktu, że w zależności od umiejscowienia materiał może lepiej spełniać swoje funkcje.
W przypadku dachów skośnych z konstrukcją drewnianą bardzo dobrze sprawdza się Purios ET natryśnięta na grubość 25 cm. Z kolei na elewację natryskiwana jest piana Purios E albo piana zamkniętokomórkowa o znacznie cieńszej warstwie.
Stropy ociepla się pianą otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową w zależności od tego, czy są wykonane z drewna, czy z żelbetu. Zamkniętokomórkowa piana PUR służy również do ocieplenia fundamentów.
Odpowiednia termoizolacja domu ma znaczenie
Właściwie ocieplony dom powinien zapewniać komfortowe życie jego mieszkańców. W drugiej kolejności powinno być to, aby termoizolacja domu nie stwarzała ani ryzyka, ani problemów.
Ocieplenie domu wykonuje się raz na wiele lat, a bardzo często raz na zawsze. Dlatego warto wybrać takie rozwiązanie, które cały czas będzie tak samo skuteczne jak na początku. Świadectwo niezmienności parametrów przez 25 lat zapewnia tylko producent piany Purios.
Warto również skorzystać z okazji na uzyskanie dofinansowania do termoizolacji budynku.