Trwałym i jednocześnie bardzo skutecznym rozwiązaniem jest ocieplenie stropu drewnianego pianą PUR, która dzięki swoim właściwościom zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim, charakteryzuje się wyjątkową trwałością – nie traci właściwości izolacyjnych na przestrzeni lat i w niezmienionym stanie zabezpiecza wnętrze budynku przed utratą ciepła. Dzięki temu ocieplenie stropu drewnianego stanie się inwestycją na długie lata.
Gwarancja skuteczności
Materiał ten posiada także doskonałe właściwości izolacyjne – ma niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ), dzięki czemu jest bardzo skutecznym izolatorem termicznym i pozwala na eliminację ucieczki ciepła przez strop z niższych, ogrzewanych kondygnacji domu. To z kolei przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz podniesienie komfortu termicznego mieszkańców. Pamiętajmy, że aby zapewnić poprawne działanie izolacji, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie wentylacji oraz zastosowanie folii paroizolacyjnej, które zapewnią odprowadzenie wilgoci bytowej na zewnątrz. Zapobiegnie to późniejszym problemom w powstawaniem pleśni i grzybów.
Szczelność i eliminacja mostków termicznych
Wybór piany pur do ocieplenia stropu drewnianego pod poddaszem nieogrzewanym pozwoli również osiągnąć odpowiednią szczelność warstwy izolacji. Dzięki swojej metodzie aplikacji, materiał ten dostosowuje się do powierzchni, na którą jest natryskiwany i w 100% wypełnia wolne przestrzenie oraz szczeliny. W konsekwencji ograniczone zostaje zjawisko powstawania mostków termicznych w stropie, co podnosi efektywność izolacji w domu. W przeciwieństwie do piany PUR, konwencjonalne materiały izolacyjne często mają tendencję do obkurczania się i tworzenia mostków termicznych. To z kolei w okresach zimowych prowadzi do powstawania niepożądanego zjawiska kondensacji. Dlatego właśnie w nowoczesnym budownictwie ciągłość izolacji, którą zapewnia piana poliuretanowa jest jedną z ważniejszych cech materiału izolacyjnego.
Bezpieczeństwo drewnianej konstrukcji budynku
Warto również zwrócić uwagę, że piana pur jest materiałem wyjątkowo lekkim, który nie obciąża konstrukcji budynku. Jej gęstość wynosi średnio 12 kg/m3, dla porównania alternatywny materiał termoizolacyjny charakteryzuje się gęstością na poziomie 45 a nawet więcej kg/m3. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku np. izolacji stropu drewnianego w starszym domu, gdzie zależy nam aby warstwa ocieplenia nie obciążała przegrody poziomej ku dołowi.
Cisza i spokój domowego azylu
Kolejną zaletą ocieplenia pianą PUR stropu drewnianego pod nieogrzewanym poddaszem to również poprawa izolacji akustycznej w domu. Drewniany sufit, będący przegrodą pomiędzy poddaszem a niższą kondygnacją domu, często przenosi hałas z góry na dół, gdyż izolacja akustyczna drewna jest niższa niż np. żelbetu. Piana PUR, dzięki swojej szczelności, pomoże tłumić dźwięki, które mogą zakłócać harmonię domowej przestrzeni, zapewniając komfortowe warunki do wypoczynku czy pracy.
Najszybsza metoda ocieplenia
Omawiając zalety piany PUR nie sposób nie wspomnieć, że jest to najszybsza metoda termoizolacji dostępna na rynku. Powierzchnię ok 200 m2 przestrzeni można ocieplić w jeden dzień. Pozwala to znacznie skrócić czas trwania prac związanych z ociepleniem stropu.
Jak wygląda proces ocieplenia stropu drewnianego pianą?
Konstrukcja stropu drewnianego składa się z opartych na ścianach budynku belek stropowych, pomiędzy które natryskiwana jest piana poliuretanowa z uwzględnieniem odpowiedniej grubości warstwy izolacyjnej. Podczas natrysku systemu poliuretanowego na strop od dołu warto pamiętać by zastosować folię paroizolacyjną, która pełni funkcję podłoża pod natrysk piany oraz umożliwia migrację wilgoci na zewnątrz.