Ocieplenie ścian wewnętrznych – o czym jeszcze warto pamiętać?
Podczas wykonywania izolacji od środka, należy uważać, by do ściany od wewnątrz nie dostała się wilgoć. Dostawaniu się pary wodnej do przegrody może zapobiegać paraizolacja, która ma odpowiedni parametr oporu dyfuzyjnego. Prawidłowo przegroda ta powinna być zbudowana w taki sposób, by surowiec o najwyższym parametrze został umieszczony od środka. Wskazane jest, by współczynnik materiałów występujących kolejno był mniejszy. W przypadku ocieplania ścian wewnętrznych, takie ułożenie ulega zaburzeniu, dlatego trzeba zminimalizować występowanie pary wodnej do środka wspomnianej warstwy środkowej na tyle, na ile to możliwe.
Opór dyfuzyjny każdego surowca używanego do ocieplenia ścian jest inny, dlatego para wodna przenika przez każdy z nich inaczej. Od rodzaju materiału izolacyjnego zależy kondensacja pary wodnej.
Wykonując ocieplenie od środka, warto pamiętać o mostkach termicznych, których w takim przypadku trudno uniknąć. Zapewnienie ciągłości izolacji wewnętrznej w starym budynku wiązałaby się bowiem z koniecznością ocieplenia nie tylko ścian, ale też wszystkich podłóg i stropów, przeniesieniem wszystkich instalacji i zaizolowaniem ich przejść przez stropy.
I wreszcie, na koniec ważna wskazówka. Decydując się na ocieplenie ścian wewnętrznych, powierzcie wykonanie projektu fachowcom znającym fizykę budynku. Specjalista powinien zmierzyć i sprawdzić czy wewnątrz powstającej izolacji przegrody nie skropli się para wodna, a następnie zaproponuje rozwiązania adekwatne dla izolowanego budynku. Pamiętajcie! Każdy przypadek ocieplania ścian wewnętrznych jest inny, dlatego należy decyzje należy podejmować indywidualnie do przypadku.