Izolację rur ciepłej wody i centralnego ogrzewania stosuje się najczęściej do zminimalizowania strat ciepła. Jak zadbać o to, aby jak najmniej ciepła uciekało z rur? Jaka jest najskuteczniejsza metoda ich termoizolacji?
Izolację rur ciepłej wody i centralnego ogrzewania stosuje się najczęściej do zminimalizowania strat ciepła. Jak zadbać o to, aby jak najmniej ciepła uciekało z rur? Jaka jest najskuteczniejsza metoda ich termoizolacji?
W warunkach technicznych, dotyczących budynków i ich usytuowania znajdziesz zapisek o obowiązku eliminacji strat ciepła przy przepływie wody ciepłej użytkowej, strat w przewodach cyrkulacyjnych, zasilających i powrotnych instalacji wodnej c.o. i przewodach ogrzewania powietrza. Ocieplenie rur ciepłej wody i centralnego ogrzewania decydują m.in. o temperaturze wody ciepłej czy wody w grzejniku, czyli o komforcie życia mieszkańców.
Odpowiednia izolacja rur ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania chroni nie tylko przed utratą ciepła, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi, które wynikają z tarcia o przegrody pod wpływem zmian temperatur przepływającej wody. W przypadku rur posadzkowych ogranicza także straty ciepła przesyłowe, powodujące zmianę temperatury czynników dostarczanych do odbiorników ciepła.
Dowiedz się również jak uzyskać dofinansowanie termomodernizacji?
Izolacja rur chroni nie tylko przed ucieczką ciepła, ale także przed wykraplaniem się pary wodnej na powierzchni rury w przypadku przepływu wody zimnej. Zapobiega kondensacji pary wodnej, powstawaniu pleśni i grzybów. Ponadto, w przypadku instalacji zewnętrznych, zapobiega zamarzaniu, które prowadzi do zatrzymania przepływu w instalacji.
Do ochrony rur służy otulina izolacyjna, dostępna w różnych rozmiarach, o różnej budowie i strukturze. Najważniejszym czynnikiem, którym należy kierować się podczas wyboru otuliny, jest materiał użyty do jej stworzenia. Termoizolatory tego typu wykonane są najczęściej z materiałów porowatych – wełny szklanej lub mineralnej, kauczuku, styropianu, pianki poliuretanowej lub polietylenowej.
Do izolacji rurociągów centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej najczęściej stosowana jest otulina z pianki poliuretanowej. Materiał ten odporny jest w przedziale temperatury od -50°C do 135°C i wyróżnia się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Taki termoizolator jest sztywny i doskonale chroni rurę przed uszkodzeniami. Otulina z pianki poliuretanowej wyróżnia się wysokim stopniem odporności na chemikalia. Występuje w odmianie miękkiej, twardej i supertwardej.
Do izolacji rurociągów prostych dobrze nadaje się także pianka polietylenowa. Jest niemal nienasiąkliwa, charakteryzuje się dużą giętkością i łatwo nakłada się ją na rury. Jest odporna na temperatury w zakresie temperatury od -80°C do 105°C. Cienkiej grubości pianka polietylenowa doskonale ochroni rury przed ucieczką ciepła.
Zarówno otulina izolacyjna z pianki poliuretanowej, jak i polietylenowej chroni rury przed kontaktem z podłożem, co zabezpiecza przed uszkodzeniem tynku. Ponadto, jej zastosowanie niweluje hałas związany z działaniem instalacji. Otuliny zapobiegają więc ucieczce ciepła, wzrostowi rachunków, zwiększają poziom bezpieczeństwa i zapewniają wyższy komfort domownikom.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Nasi konsultanci odpowiedzą najszybciej jak to możliwe.