Zalety ocieplania pianą PUR
Ocieplenie domu pianką poliuretanową niesie za sobą wiele korzyści. Oprócz doskonałych właściwości termoizolacyjnych, piana pozwala niemalże całkowicie wyeliminować mostki termiczne, przez które ucieka najwięcej ciepła. Rozwiązanie to sprawdza się również latem – utrzymuje komfortowy chłód wewnątrz, kiedy temperatura na zewnątrz sięga często powyżej 30oC.
Ocieplanie domu pianką PUR pozwala zaoszczędzić zarówno energię, jak i pieniądze – zmniejszą się bowiem rachunki ponoszone za ogrzewanie, jak i klimatyzację. Odpowiednio zaaplikowana termoizolacja pozwala zredukować koszty aż do 50%. Ponadto, systematyzuje to pracę urządzeń odpowiedzialnych za grzanie i chłodzenie wnętrza. W ten sposób pośrednio wpływa to na zmniejszenie emisji do atmosfery substancji powstających w wyniku spalania w piecach węgla powodujących zanieczyszczenie powietrza.
Na rynku budowlanym dostępne są dwa rodzaje piany PUR – otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Piana otwartokomórkowa, np. Purios E, jak wskazuje nazwa, zawiera w swej strukturze komórki otwarte. Jest lżejsza i bardziej elastyczna niż zamkniętokomórkowa, mniej gęsta, ale paroprzepuszczalna. Doskonale sprawdzi się przy ocieplaniu ścian wewnętrznych, stropów i poddasza.
Piana zamkniętokomórkowa, np. Purios H, o strukturze komórek zamkniętych, posiada niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż otwartokomórkowa. Wykazuje się właściwościami hydroizolacyjnymi i jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio zabezpieczona doskonale chroni przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, niskie temperatury czy wiatr. Warto zastosować ją do ocieplenia ścian zewnętrznych, elementów konstrukcyjnych, dachów od zewnątrz oraz fundamentów.