Budowę betonowej ławy fundamentowej oraz ewentualnie stóp fundamentowych zaczynamy oczywiście od wykonania wykopu. Jego szerokość zależy od właściwości gruntu.
Jeżeli grunt się osypuje, wówczas wykop delikatnie rozszerza się ku górze, ponieważ dzięki temu będzie można swobodnie użyć szalunku drewnianego lub z płyt. Jeżeli grunt jest zbity (na przykład z twardej gliny), ściany wykopu pozostawia się pionowe. W takim przypadku deskowanie nie jest koniecznością. Dno wykopu należy ubić, a ściany wyrównać.
Nośność gruntu ma również wpływ na obecność podkładu z chudego betonu.
- Jeżeli grunt się nie osypuje i jest spoisty, wtedy nie ma potrzeby stosowania chudego betonu na dnie ławy. Wystarczy umieścić w wykopie odpowiednią folię i wywinąć ją, aby woda z mieszanki betonowej nie wsiąkała w ściany wykopu.
- Jeżeli grunt jest sypki, to nawet po utwardzeniu dna wykopu należy wykonać podkład z chudego betonu. Szalunek z desek lub płyt montujemy dobę po wylaniu podkładu. Oczywiście całość musi zostać zamontowana bardzo precyzyjnie i solidnie – mieszanka betonowa nie jest lekka, więc jej wylewanie nie może przesunąć żadnego elementu szalunku.
Po zabezpieczeniu ścian i ewentualnie dna wykopu należy zamontować belki zbrojeniowe. Najczęściej są to konstrukcje składające się z czterech prętów stalowych połączonych stalowymi strzemionami. Poszczególne belki muszą na siebie zachodzić, na przykład w narożach. Informacje dotyczące rodzaju prętów, ich średnicy czy sposobów łączenia, powinny znajdować się w dokumentacji projektowej. Standardowo pręty główne mają średnicę 12 mm, podczas gdy średnica strzemion wynosi 6 mm. Ważne, aby pręty nie leżały bezpośrednio na dnie wykopu – na przykład na podkładzie z chudego betonu – tylko były umieszczone na stabilnych podkładkach.
Następnie wylewamy beton. Przed tą operacją można zwilżyć deskowanie, ewentualnie pokryć je preparatem adhezyjnym. Dobrym rozwiązaniem jest zagęszczenie betonowej masy, na przykład wibratorem, co pozwoli na usunięcie nadmiaru powietrza z betonu, a tym samym podniesie żywotność fundamentu, jak i zbrojenia. Im sprawniej uda nam się wykonać tę operację, tym lepiej – ława powinna schnąć równomiernie. Wielogodzinne przestoje w pracach nie są dobrym pomysłem.
Gotowe fundamenty regularnie polewamy wodą, niekiedy nawet przez dwa tygodnie. Przez pierwsze kilka dni nawet 5 razy w dzień i raz w nocy. Później stopniowo zmniejszamy ilość wody dostarczaną do wysychających fundamentów. Kwestię podlewania betonu najlepiej omówić z kierownikiem budowy.
Gdy ława jest już sucha, zdejmujemy ewentualny szalunek i izolujemy jej górną powierzchnię papą lub lepikiem. A następnie zasypujemy fundamenty. Jeżeli zajdzie taka konieczność – na przykład w sytuacji, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki – układamy drenaż. Na ławie stawiamy ścianę fundamentową – monolityczną, z pustaków lub bloczków betonowych – którą następnie izolujemy termicznie, na przykład za pomocą piany PUR.