Ocieplenie ścian od wewnątrz – czym i kiedy wykonać?

2017-11-06
Ocieplenie ścian od wewnątrz
Specjaliści zasadniczo preferują ocieplanie ścian zewnętrznych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których możliwa jest jedynie izolacja od środka. Dowiedzcie się, o czym warto pamiętać wykonując tego typu ocieplenie i dlaczego piana poliuretanowa świetnie się do tego nadaje.

Ocieplanie ścian

Ocieplania budynków nie należy pomijać. Budynki, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone to po prostu ogromne marnotrawstwo energii, a co za tym idzie, również pieniędzy. W większości domy jednorodzinne ocieplane są od zewnętrznej strony.  Istnieją obiekty, które nie mają możliwości takiej ochrony. Co wtedy zrobić?  Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest ocieplanie pianką PUR od środka.

Ocieplanie ścian wewnętrznych – w jakich sytuacjach?

Ocieplanie od środka wykonuje się rzadziej niż wszystkim dobrze znana izolacja ścian zewnętrznych. Dlaczego? Ponieważ jest ono bardziej skomplikowane i wiąże się z różnego rodzaju utrudnieniami. Podstawowym problemem jest to, że konstrukcja całego budynku w takim przypadku (ściany zewnętrzne, stropy) znajduje się w strefie nieogrzewanej. Gdy brakuje izolacji od zewnątrz, ściana ma wyższą temperaturę, co oczywiście przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. 

Istnieją jednak sytuacje, w których izolacja ścian wewnętrznych jest konieczna. W przypadku, gdy budynek ma fasadę, której nie chcecie lub nie możecie zniszczyć, konieczna będzie izolacja właśnie od wewnątrz. Tego typu ocieplenie należy też zastosować, gdy budynek jest pod ochroną konserwatorską lub jest częścią bliźniaka, obiektu szeregowego – a właściciele pozostałych części nie wyrażają zgody na ocieplanie budynku. Taka izolacja bywa też konieczna na przykład wtedy, gdy współwłaściciele nie zgadzają się na wykonanie ocieplenia całego budynku.

Gdy zdecydowaliście się już na ocieplenie ścian od wewnątrz, powinniście pamiętać o dwóch istotnych kwestiach.  Po pierwsze, ocieplenie wewnętrzne zmniejsza obszar użytkowy obiektu. W tym przypadku należy pamiętać o grubości kładzionego izolatora. Po drugie, izolowana powierzchnia jest bardziej narażona na chłód docierający z zewnątrz, wilgoć oraz usterki.  Aby przeciwdziałać skraplaniu pary wodnej, przechodzeniu jej ze stanu gazowego w ciecz, należy dobrać właściwy materiał oraz zwrócić uwagę na odpowiednią grubość izolacji.

Ocieplanie ścian wewnętrznych pianą poliuretanową

Ocieplanie ścian wewnętrznych pianą poliuretanową Najbardziej efektywnym surowcem do wykonywania ociepleń wewnątrz budynku jest piana poliuretanowa, którą nakłada się metodą natrysku. Jej podstawową zaletą jest niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu warstwa izolacji może być naprawdę cienka. Otwartokomórkowa piana poliuretanowa posiada też zdolność dyfuzji pary wodnej dzięki czemu elementy konstrukcyjne nie ulegną zawilgoceniu i przegniciu.

Do zalet piany otwartokomórkowej trzeba też zaliczyć jej trwałość. Biorąc pod uwagę stałą, wysoką zdolność termoizolacji, może ona wytrzymać przez dziesiątki lat. W dodatku wykonana powłoka jest bezspoinowa, czego nie można wykonać skutecznie przy tradycyjnych metodach izolacji.

Do wyżej wymienionych warto dodać jeszcze kilka innych korzyści tego materiału. Piana poliuretanowa jest przyjazna środowisku, a hydrodynamiczna aplikacja powoduje, że można dotrzeć do każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Piana jest też idealna w przypadku trudnych powierzchni o nieregularnej, skośnej geometrii.

Ocieplenie ścian wewnętrznych – o czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas wykonywania izolacji od środka, należy uważać, by do ściany nie dostała się wilgoć. Dostawaniu się pary wodnej do przegrody może zapobiegać paraizolacja, która ma odpowiedni parametr oporu dyfuzyjnego. Prawidłowo przegroda ta powinna być zbudowana w taki sposób, by surowiec o najwyższym parametrze został umieszczony od środka. Wskazane jest, by współczynnik materiałów występujących kolejno był mniejszy. W przypadku ocieplania ścian wewnętrznych, takie ułożenie ulega zaburzeniu, dlatego trzeba zminimalizować występowanie pary wodnej do środka wspomnianej warstwy środkowej na tyle, na ile to możliwe.

Opór dyfuzyjny każdego surowca używanego do ocieplenia jest inny, dlatego para wodna przenika przez każdy z nich inaczej. Od rodzaju materiału izolacyjnego zależy kondensacja pary wodnej. 

Wykonując ocieplenie od środka, warto pamiętać o mostkach termicznych, których w takim przypadku trudno uniknąć. Zapewnienie ciągłości izolacji wewnętrznej w starym budynku wiązałaby się bowiem z koniecznością ocieplenia nie tylko ścian, ale też wszystkich podłóg i stropów, przeniesieniem wszystkich instalacji i zaizolowaniem ich przejść przez stropy.

I wreszcie, na koniec ważna wskazówka. Decydując się na ocieplenie ścian wewnętrznych, powierzcie wykonanie projektu fachowcom znającym fizykę budynku. Specjalista powinien zmierzyć i sprawdzić czy wewnątrz powstającej izolacji przegrody nie skropli się para wodna, a następnie zaproponuje rozwiązania adekwatne dla izolowanego budynku. Pamiętajcie! Każdy przypadek ocieplania ścian wewnętrznych jest inny, dlatego należy decyzje należy podejmować indywidualnie do przypadku.