Jak ocieplić kontener morski? Dominik Strzelec sprawdza ocieplenie domu z kontenerów z wykorzystaniem aplikacji PUR

Data publikacji:
Data aktualizacji:
jak ocieplić kontener morski
Jak pianka Purios sprawdziła się jako elewacja i izolacja dla całorocznego domu kontenerowego? Czy pianka o zamkniętych komórkach przepuszcza wodę? Czy też jest bardziej trwała niż inne metody izolacji? Jak piana PUR wypada w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi? Jaką grubość należy zastosować, aby uzyskać idealny parametr „U” (współczynnik przenikania ciepła)? Dlaczego inwestor zdecydował, że pianka zamkniętokomórkowa najlepiej nadaje się do izolacji w jego nowym domu z kontenerów morskim. Na te pytania odpowiedział gospodarz programu „Usterka” (HGTV) – Dominik Strzelec, którego przyjął po raz kolejny zaproszenie na nietypową realizację.

Dominik Strzelec sprawdza jak skutecznie ocieplić dom z kontenerów morskich

Cały kalejdoskop zastosowań

Nie jest wielką tajemnicą, że kontenery służą przede wszystkim do transportu dużej ilości towarów na znaczne odległości. Nie odkryjemy również Ameryki stwierdzeniem, że wykorzystuje się je głównie w transporcie morskim, a także, sporadycznie, w przewozie kolejowym oraz drogowym. Jednak kontenery to nie tylko transport, ale również doskonały budulec magazynów stacjonarnych, mobilnych, domów mieszkalnych oraz biur. Bez względu jednak na to, do czego taki duży, blaszany pojemnik ma służyć, należy zadbać o jego prawidłową izolację termiczną.

Jak ocieplić kontener morski?

Ocieplenie kontenera morskiego można wykonać na kilka sposobów z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Skupmy się jednak na dwóch najpopularniejszych i najefektywniejszych z nich.

Pierwszy sposób, znany od lat, to budowa w kontenerze wewnętrznej konstrukcji drewnianej, między którą układana jest izolacja termiczna w postaci wełny mineralnej. To rozwiązanie stosowane z powodzeniem do dziś ma jednak jedną istotną wadę, a mianowicie jest niezwykle praco- i czasochłonne, a także powoduje ryzyko powstawania mostków termicznych na łączeniach warstw. Ponadto zastosowanie wełny mineralnej jako izolatora drastycznie zmniejsza przestrzeń użytkową ocieplanego w ten sposób kontenera. Na szczęście, istnieje o wiele szybsza i prostsza alternatywa, czyli sposób nr 2.

Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe na polskim rynku, jednak zdecydowanie szybsze i efektywniejsze w wykonaniu. Chodzi, oczywiście, o piankę poliuretanową.

Poliuretan słynie ze swojej izolacyjności. Pozwala uzyskać bardzo dobry, niski współczynnik przenikania ciepła, co z kolei przekłada się na jego poziom wewnątrz kontenera. Pianka PUR eliminuje miejsca, z których ciepło mogłoby „uciekać" (tzw. mostki termiczne). Zapewnia równomierne ocieplenie całej powierzchni, a przy tym jest prosta i szybka w aplikacji.

Ocieplenie kontenera metodą natryskową, podobnie jak w przypadku wełny mineralnej, również wymaga przygotowania drewnianej konstrukcji, między którą nanoszony jest izolator sposobem natryskowym. Jednak piana PUR ma to do siebie, że po szybkim nałożeniu jej na dowolną powierzchnię zwiększa swoją objętość, wypełniając w ten sposób szczelnie całą powierzchnię roboczą. Nadmiar piany można z łatwością usunąć do wysokości konstrukcji drewnianej. Po uszczelnieniu montuje się płyty OSB i wykańcza wnętrze kontenera drewnem lub płytą typu karton-gips.

Jest jeszcze drugi wariant, o którym warto pamiętać, i który jest równie wydajny co natrysk wewnętrzny. Chodzi mianowicie, jak się łatwo można domyśleć, o aplikację piany na zewnątrz kontenera. Wówczas naniesiony w ten sposób poliuretan pokrywa się dodatkową warstwą polimocznika, która chroni go i zabezpiecza przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Pytacie, jak ocieplić kontener morski szybko i efektywnie? Oto przepis na ekonomiczną i wydajną termoizolację rodem z XXI wieku!

Co zyskujemy poprzez ocieplenie kontenera?

Odpowiednie ocieplenie kontenera morskiego pozwala zabezpieczyć jego wnętrze zarówno przed wilgocią, jak i chłodem. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w kontenerze będą przechowywane lub/i przewożone materiały wrażliwe na oddziaływanie obu wspomnianych wyżej czynników. Ocieplenie kontenera morskiego jest również niezbędne w przypadku, gdy chcemy wykorzystać go do zastosowań mieszkalnych lub użytkowych. Wówczas warto także przemyśleć całą izolację, biorąc pod uwagę m.in. rozłożenie w kontenerze instalacji hydrauliczno-elektrycznej.

Dla projektów, w których kontener ma pełnić wyłącznie funkcję mieszkalną, najlepszym rozwiązaniem pozostaje bezapelacyjnie natrysk pianką poliuretanową. Dzięki niemu unikniemy m.in. ewentualnych problemów ze skraplaniem się pary wodnej na nieosłoniętych stalowych elementach ścian. Pianka PUR zapewni szczelne wypełnienie każdego cm2 stalowego kontenera.