Izolacja rur - otulina na rury z pianki poliuretanowej

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Izolacja termiczna rur pianą PUR
Izolację rur ciepłej wody i centralnego ogrzewania stosuje się najczęściej do zminimalizowania strat ciepła. Jak zadbać o to, aby jak najmniej ciepła uciekało z rur? Jaka jest najskuteczniejsza metoda ich termoizolacji?

Izolacje termiczne rurociągów - kiedy warto je stosować?

W warunkach technicznych, dotyczących budynków i ich usytuowania znajdziesz zapisek o obowiązku eliminacji strat ciepła przy przepływie wody ciepłej użytkowej, strat w przewodach cyrkulacyjnych, zasilających i powrotnych instalacji wodnej c.o. i przewodach ogrzewania powietrza. Ocieplenie rur ciepłej wody i centralnego ogrzewania decydują m.in. o temperaturze wody ciepłej czy wody w grzejniku, czyli o komforcie życia mieszkańców.

Odpowiednia izolacja rur ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania chroni nie tylko przed utratą ciepła, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi, które wynikają z tarcia o przegrody pod wpływem zmian temperatur przepływającej wody. W przypadku rur posadzkowych ogranicza także straty ciepła przesyłowe, powodujące zmianę temperatury czynników dostarczanych do odbiorników ciepła.

Dowiedz się również jak uzyskać dofinansowanie termomodernizacji?

Izolacja termiczna rur i jej dodatkowe zalety

Izolacja rur chroni nie tylko przed ucieczką ciepła, ale także przed wykraplaniem się pary wodnej na powierzchni rury w przypadku przepływu wody zimnej. Zapobiega kondensacji pary wodnej, powstawaniu pleśni i grzybów. Ponadto, w przypadku instalacji zewnętrznych, zapobiega zamarzaniu, które prowadzi do zatrzymania przepływu w instalacji.

Izolacja rur – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Do ochrony rur służy otulina izolacyjna, dostępna w różnych rozmiarach, o różnej budowie i strukturze. Najważniejszym czynnikiem, którym należy kierować się podczas wyboru otuliny, jest materiał użyty do jej stworzenia. Termoizolatory tego typu wykonane są najczęściej z materiałów porowatych – wełny szklanej lub mineralnej, kauczuku, styropianu, pianki poliuretanowej lub polietylenowej.

Do izolacji rurociągów centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej najczęściej stosowana jest otulina z pianki poliuretanowej. Materiał ten odporny jest w przedziale temperatury od -50°C do 135°C i wyróżnia się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Taki termoizolator jest sztywny i doskonale chroni rurę przed uszkodzeniami. Otulina z pianki poliuretanowej wyróżnia się wysokim stopniem odporności na chemikalia. Występuje w odmianie miękkiej, twardej i supertwardej.

Do izolacji rurociągów prostych dobrze nadaje się także pianka polietylenowa. Jest niemal nienasiąkliwa, charakteryzuje się dużą giętkością i łatwo nakłada się ją na rury. Jest odporna na temperatury w zakresie temperatury od -80°C do 105°C. Cienkiej grubości pianka polietylenowa doskonale ochroni rury przed ucieczką ciepła.

Zarówno otulina izolacyjna z pianki poliuretanowej, jak i polietylenowej chroni rury przed kontaktem z podłożem, co zabezpiecza przed uszkodzeniem tynku. Ponadto, jej zastosowanie niweluje hałas związany z działaniem instalacji. Otuliny zapobiegają więc ucieczce ciepła, wzrostowi rachunków, zwiększają poziom bezpieczeństwa i zapewniają wyższy komfort domownikom.

Sprawdź także w czym może pomóc wypełnianie ścian pianką.