Ekologiczne metody ogrzewania i izolacji domu

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ekologiczne metody ogrzewania i izolacji domu
Jednym z zasadniczych zadań podczas budowy czy termomodernizacji domu jest wybór najlepszej metody ogrzewania budynku. Dzisiejszy rynek oferuje wiele rozwiązań na pewno korzystnych pod względem ekonomicznym, lecz nie zawsze ekologicznym. Czy istnieją jednak takie metody ogrzewania, które łącza w sobie obie te funkcje? Jakie ekologiczne i zarazem ekonomiczne rozwiązania możemy obecnie wyróżnić?

W trosce o ekologiczne ogrzewanie domu

Trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze dwie dekady temu odnawialne źródła energii były w zasadzie tematem tabu bliskim jedynie najbardziej zagorzałym ekologom. Dziś to jedna z najczęściej i najpowszechniej podnoszonych kwestii na całym świecie. Z kolei wysokoemisyjnych źródeł energii dotykają coraz poważniejsze ograniczenia. To cieszy.

Obecnie jednak najtańsze ogrzewanie domu najczęściej nie idzie w parze z ekologią. Warto pamiętać, że domy wybudowane po 2021 roku powinny zapewniać dobrą izolację oraz wartość wskaźnika energii pierwotnej (EP) nie większą niż 70 kWh. W niektórych województwach nałożono odgórne obostrzenia dotyczące korzystania z pieców, które generują dużą ilość zanieczyszczeń. Dziś skuteczne, ekonomiczne, a przy tym i ekologiczne ogrzewanie nie jest fanaberią czy wymysłem nielicznych, lecz absolutną koniecznością, która jest w interesie nas wszystkich oraz przyszłych pokoleń.

Jak ogrzać dom w zgodzie z naturą? Ekologiczne metody na ogrzewanie domu

Ekologiczne metody ogrzewania i izolacji domu to m.in. kotły kondensacyjne, pompy ciepła, Kotły na pellet oraz podłogowe ogrzewanie elektryczne, a w przypadku ocieplenia budynku warto wziąć pod uwagę pianę poliuretanową. Po kolei…

Ogrzewanie elektryczne – ogrzewanie ekologiczne?

Jest to rozwiązanie ekologiczne w tym sensie, że ogrzewany w ten sposób budynek nie generuje spalin ani też nie pobiera węgla. Z drugiej jednak strony użytkownik nie zawsze ma wpływ na to, z jakiego źródła pochodzi pobierana w jego domu energia elektryczna (może np. pochodzić z węgla, którego spalanie jest mało ekologiczną formą ogrzewania).

Pod hasłem ogrzewania elektrycznego kryje się kilka różnych emiterów ciepła jak np. grzejniki (wolnostojące czy pełniące funkcję kaloryferów), ale również elektryczne ogrzewanie podłogowe. Z reguły grzejniki elektryczne nie nadają się do codziennej eksploatacji z uwagi na wysokie koszty takiego ogrzewania. Warto więc zastanowić się nad drugim rozwiązaniem. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny, bez konieczności instalowania domowej kotłowni, pieca ani innych wielkogabarytowych elementów instalacji, a przy tym może być zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Takie rozwiązanie daje możliwość połączenia systemu ogrzewania podłogowego z domową fotowoltaiką lub innym źródłem energii odnawialnej, co z kolei pozwala zabezpieczyć się w znaczący sposób przed drastycznym wzrostem cen prądu. Co więcej, elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia możliwość dodatkowego, wymiernego oszczędzania poprzez regulowanie temperatury w poszczególnych strefach cieplnych zgodnie z rytmem dnia wszystkich domowników.

ekologiczne metody ogrzewania domu

Pompa ciepła – najbardziej ekologiczne

Instalacja pompy ciepła to na pewno spora inwestycja, jednak korzyści, jakie niesie ze sobą oraz stosunkowo szybki zwrot inwestycyjny skłania do tego, aby poważnie rozważyć takie rozwiązanie. W przypadku pompy ciepła nie trzeba korzystać z paliwa stałego (nie generuje więc spaliny), jednak sama sprężarka zasilana jest prądem. Urządzenie pobiera ciepło z gruntu, powietrza (słońca) lub wód stojących, a następnie oddaje je do budynku. Warto jednak pamiętać, że instalacja pompy ciepła wymaga też odpowiednich grzejników do sprawnego działania.

Atutem pomp ciepła jest na pewno ich prosta obsługa. W zasadzie można zaryzykować stwierdzenie, że są to systemy bezobsługowe. Nie jest bowiem konieczne systematyczne uzupełnianie paliwa czy czyszczenie urządzeń. Wystarczy podłączyć całą instalację do prądu i cieszyć się komfortem cieplnym w całym domu. Co ważne, w wielu gminach i powiatach na terenie całego kraju można otrzymać dofinansowanie na instalację pompy ciepła.

Kocioł kondensacyjny – na paliwo konwencjonalne

Kocioł kondensacyjny na gaz może nie jest metodą w stu procentach ekologiczną, ponieważ nadal wymaga zastosowania konwencjonalnego paliwa, jednak zastosowana w takim urządzeniu nowoczesna technologia pozwala na znaczne zmniejszenie emisji toksycznych spalin i znaczące obniżenie zużycia gazu. Kotły kondensacyjne dają możliwość uzyskania większej temperatury spalania gazu, co poprawia ogólny współczynnik efektywności cieplnej. Są rozwiązaniem skutecznym, ale i dość drogim.

Kotły na pellet - najtańsze ogrzewanie

Pellet to paliwo ekologiczne, które nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego w trakcie spalania. W porównaniu z pompami ciepła, kotły tego typu są nieco tańsze w utrzymaniu, i można je idealnie dopasować do potrzeb konkretnego budynku. Cena kotła na pellet zależy od jego mocy. Jest to urządzenie proste w obsłudze oraz łatwe w utrzymaniu czystości.

zalety piany pur

Piana poliuretanowa - skuteczny sposób na zatrzymanie ciepła

Nawet najlepszy system grzewczy nie spełni swojej funkcji, jeżeli budynek nie zostanie prawidłowo ocieplony. W przypadku piany poliuretanowej lista jej zalet jest imponująca. Jedną z najważniejszych, w kontekście ogrzewania domu, są właśnie tańsze koszty tegoż ogrzewania. Właściwości termoizolujące materiału poliuretanowego są wysokie. Eliminacja mostków cieplnych pozwala zapobiec ucieczce ciepła z newralgicznych punktów domu. Dzięki temu można w znacznym stopniu zmniejszyć opłaty za prąd (np. elektryczne ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła) oraz opał (np. kocioł kondensacyjny).

Co istotne, piana PUR to materiał ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Zawarty w niej poliuretan nie zagraża ani naturze, ani też ludziom czy zwierzętom.