10 sposobów na zatrzymanie ciepła w domu

Data publikacji:
Data aktualizacji:
10 sposobów na zatrzymanie ciepła w domu
Okres zimowy 2022/2023 dopiero przed nami, ale już teraz warto zastanowić, jak przygotować budynek do sezonu grzewczego i skutecznie utrzymywać ciepło w domu przy minimalnym wykorzystaniu instalacji cieplnej. W tym roku, w dobie kryzysu energetycznego, w sposób szczególny będziemy zwracać uwagę właśnie na oszczędzanie w tej sferze życia.

Sposób, aby zatrzymać ciepło w domu?

Okres zimowy to trudny okres dla wielu gospodarstw domowych. To właśnie wówczas konieczne staje się ogrzewanie domu, a co za tym idzie większe zużycie energii, która z roku na rok staje się coraz droższa. Oto 10 sposobów na zatrzymanie ciepła w domu, dzięki którym ogrzewanie będzie efektywniejsze i bardziej opłacalne.

Dach

Kluczowa w tym kontekście jest właściwa izolacja dachu. Ciepłe powietrze zawsze ucieka ku górze, tak więc odpowiednie zabezpieczenie dachu budynku pozwoli zatrzymać ciepło w środku budynku. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie termoizolacji, np. z wykorzystaniem piany PUR. Dzięki niej temperatura w każdym pomieszczeniu będzie utrzymana na jednostajnym, komfortowym poziomie, a minimalizacja strat ciepła w widoczny sposób wpłynie na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie.

Taka inwestycja posłuży lata, znacząco minimalizując straty ciepła. W przypadku ocieplania sufitu oraz dachu istotne znaczenie ma przede wszystkim wybór właściwego materiału dociepleniowego, m.in. pod kątem grubości i jakości.

dach - sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu

Elewacja

Podobnie, jak w przypadku dachu, izolacja ścian zewnętrznych budynku wymaga optymalnego doboru materiału izolacyjnego. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła takiego produktu, od którego uzależniona jest potrzebna grubość warstwy termoizolacyjnej. Izolacja o niższym λ gwarantuje przegrodom niższy współczynnik przenikania ciepła U. Dzięki temu w okresie letnim w pomieszczeniach mieszkalnych jest chłodniej, natomiast zimą wnętrza nie tracą ciepła. Doskonale sprawdzi się i w tym przypadku piana poliuretanowa, która dzięki swoim właściwości termoizolującym skutecznie eliminuje mostki termiczne, co z kolei blokuje ucieczkę ciepła z wszystkich newralgicznych punktów domu. Materiał ten jest wysoce przyczepny do podłoża, trwały na uszkodzenia i niezwykle lekki, przez co nie obciąża konstrukcji budynku.

Elewacja, wraz ze wszystkimi materiałami użytymi do jej położenia, stanowi barierę ochronną dla zewnętrznych warunków atmosferycznych. Tutaj liczy się nie tylko estetyka, ale również jakość i efektywność działania.

Stolarka okienna

Aby dom nie tracił ciepła, należy zadbać o szczelność okien w budynku. To przede wszystkim przez nie ucieka największa ilość ciepła (nawet 30%). W przypadku starszego typu okien, czyli tych drewnianych, warto co roku dodatkowo je uszczelniać. Najlepszym rozwiązaniem będzie, oczywiście, ich wymiana.

W przypadku okien plastikowych, mimo tego, że są bardziej szczelne, warto przed każdą zimą skontrolować stan techniczny uszczelek i w razie potrzeby je wymienić.

Co do zasady okna tego typu zapewniają lepszą ochronę przed temperaturą, w tym przed mrozami. Najczęściej ich szczelność jest tak duża, że producenci w wielu przypadkach wyposażają je domyślnie w dwa tryby: letni (wpuszczający więcej powietrza z zewnątrz) i zimowy. W trybie zimowym skrzydło ciaśniej przylega do uszczelki, co minimalizuje praktycznie do zera możliwość dostania się zimnego powietrza z zewnątrz.

Aby przestawić okna w tryb zimowy, należy poszukać z boku skrzydła charakterystyczną śrubę odpowiadającą za jego regulację, a następnie przekręcić na niej nakrętkę za pomocą kombinerek lub śrubokrętu.

okna a zatrzymanie ciepła

Drzwi

Kolejny newralgiczny punkt na liście to stolarka drzwiowa, zarówno ta frontowa, jak i wewnętrzna. Przede wszystkim warto je zamykać w zimie, aby ciepło nie uciekało z pomieszczeń. Łatwym i szybkim sposobem na zatrzymanie ciepła przy wszelkiego rodzaju nieszczelnościach drzwiowych jest ich uszczelnienie np. za pomocą tanich i ogólnie dostępnych gumowych uszczelek.

Instalacja grzewcza i wentylacja

Prawidłowo funkcjonująca instalacja grzewcza wpływa bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania podłogowego lub tradycyjnego. Przed sezonem grzewczym warto ją sprawdzić, szczególnie pod kątem czystości. Osadzający się pył i brud powodują trudności w przekazywaniu ciepła, co wpływa na znaczne straty energii. Przed sezonem należy więc dokładnie wyczyścić całą instalację, skupiając się zwłaszcza na kotłach grzewczych.

Ekrany grzejnikowe

Dzięki sprytnym i tanim rozwiązaniom można oszczędzać ciepło i kierować je tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, czyli do wnętrza pomieszczenia. Komfort cieplny można bardzo łatwo zwiększyć, zakładając za grzejnikami specjalne ekrany cieplne, które odbijają ciepło do wnętrza.

Energia słoneczna

Warto korzystać w zimie z naturalnych źródeł ciepła. W tym okresie słońce również silnie operuje. Dobrze jest więc wykorzystać promienie słoneczne, aby podnieść temperaturę w domu. W słoneczne dni warto odsłaniać zasłony i rolety, wpuszczając do środka jak najwięcej naturalnego ciepła. Nocą z kolei wracamy do pierwotnego stanu, zasłaniając okna, aby straty ciepła były jak najmniejsze.

Sprzęty i umeblowanie

Bez względu na rodzaj instalacji grzewczej zainstalowanej w domu ciepło przenosi się w dużej mierze na znajdujące się w pomieszczeniach sprzęty i często jest przez nie blokowane. Właściwe ustawienie mebli pozwoli na swobodną cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniach, eliminując konieczność zwiększania intensywności ogrzewania.

Należy pamiętać, że ustawione tuż przy grzejnikach i innych emiterach ciepła meble będą blokowały ciepło i utrudniały ogrzanie wnętrz. Jeżeli jednak nie ma inne możliwości lokowania mebli, warto pozostawić między nimi a grzejnikami przynajmniej 10 - 15 cm przerwy. Pozwoli to ciepłu rozchodzić się efektywniej po pomieszczeniu.

Wietrzenie

Dom czy mieszkanie należy wietrzyć krótko, ale intensywnie. Lepiej jest wywołać krótkotrwały przeciąg niż otworzyć nawet niewielki lufcik okienny na pół godziny. Przedostające się do wnętrza przez dłuższy czas zimne powietrze szybko schłodzi meble i ściany.

Domowe „grzejniki”

Wiadomo nie od dziś, że kuchnia to najcieplejsze miejsce w każdym domu. W niej ciągle coś się dzieje, ciągle coś gotuje. Dobrym sposobem jest wykorzystanie tego wytworzonego ciepła do ogrzania przynajmniej pomieszczeń sąsiadujących z kuchnią (np. po pieczeniu warto pozostawić otwarte drzwiczki piekarnika).