Pozwolenie na budowę domu w 2023 roku – jak je uzyskać?

Obecnie, budowa domu podobnie jak każda inna czynność, musi zostać poparta odpowiednią dokumentacją. Nawet w przypadku wznoszenia obiektów spełniających niezbędne kryteria i niewymagających przez to pozwolenia, wciąż należy dopełnić wszelkich spraw formalnych poprzez zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia prac budowlanych do odpowiednich organów. Załatwienie wszystkich formalności związanych z pozwoleniem oraz zgłoszeniem procesu inwestycyjnego, wymaga czasu oraz określonej wiedzy osób podejmujących te działania. Warto zajrzeć więc do Prawa budowlanego i z niego dowiedzieć się, czy planowana konstrukcja wymaga pozwolenia, czy wystarczające jest wyjście do urzędu z zamiarem zgłoszenia. Niezależnie od charakteru wniosku, konieczne jest zabranie ze sobą wcześniej wybranego projektu domu oraz uwzględnienie go na planie zagospodarowania przestrzennego.

Jak zdobyć pozwolenie na budowę?

Dopełnienie formalności związanych z budową obiektów jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Żaden inwestor nie ma prawa do rozpoczęcia prac budowlanych bez odpowiedniego zgłoszenia i planu działania. Budynki przekraczające liczbę dwóch kondygnacji czy też przeznaczone do celów innych niż mieszkalne, wymagają już specjalnego pozwolenia. Z definicji, pozwoleniem na budowę określa się decyzję organów administracyjnych, niezbędną do rozpoczęcia jakichkolwiek prac ziemnych i budowlanych na zagospodarowanym pod to terenie.

Pojawia się zatem pytanie: Jak zdobyć pozwolenie na budowę w 2023 roku? W końcu, starając się załatwić wszystkie formalności, inwestorzy liczą raczej na pozytywne rozpatrzenie sprawy przez urząd. W pierwszej kolejności, niezbędne okaże się sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź też uzyskanie warunków zabudowy dla danej działki. Z takiej dokumentacji uda się wyczytać wszystkie wymagania dotyczące terenu wraz z preferowanym rodzajem zabudowy czy liczbą kondygnacji.

Jeszcze przed złożeniem wniosku należy ubiegać się o przyłącz do wszystkich sieci (energetycznej, gazowe, wodnej, kanalizacyjnej) – tylko takie działanie uchroni inwestora od późniejszych problemów związanych chociażby z brakiem możliwości podciągnięcia rurociągów na daną posesję. Oczywiście, bardzo istotnym krokiem jest również sporządzenie projektu budowlanego.

Koszty, czas oczekiwania, wybór urzędu – co należy wiedzieć podczas składania wniosku?

Zacznijmy od tego, kto wydaje pozwolenie na budowę. Otóż, w przypadku zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego najlepiej jest udać się do starosty. Dopiero większe i bardziej skomplikowane obiekty wymagają konsultacji z wojewodą, przez co raczej zaleca się wybór pierwszej opcji.

Kolejną kwestią jest cena uzyskania takiego dokumentu. Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje pozwolenie na budowę, warto byłoby zliczyć wszystkie wydatki związane z projektem, wypisem i wyrysem MPZP, a także wziąć pod uwagę stawki geodety. Raczej wszystko powinno zamknąć się w przedziale 4 000 – 6 000 zł.

Niektórym inwestorom mocno zależy na czasie. Fakt tego, ile się czeka na pozwolenie na budowę, może niekiedy pokrzyżować plany wszystkim osobom pragnącym swoich własnych czterech ścian. Organ decyzyjny w sprawie wydawania pozwoleń na budowę ma aż 65 dni na dokładne rozpatrzenie sprawy i podjęcie działania. Kiedy już uda się dany dokument uzyskać, warto wiedzieć ile jest ważne pozwolenie na budowę. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wznoszenie konstrukcji należy rozpocząć najpóźniej po 3 latach – w przeciwnym wypadku zostanie ono unieważnione.