Ocieplanie poddasza pianką – przygotowania
Tematyka budowlana cieszy się dużą popularnością także w mediach społecznościowych. Użytkownicy szukają materiałów, w których eksperci wyjaśniają zawiłości tej tematyki. Jednym z najbardziej znanych jest Mario Budowlaniec, który, dzięki swoim materiałom, zyskał rzeszę obserwatorów i milionowe wyświetlenia pod swoimi filmami na kanale YouTube.
Aby przekonać się, jak wygląda materiał termoizolacyjny i proces aplikacji, niezależny ekspert postanowił na własne oczy zobaczyć przebieg prac i ich efekty. Element budynku, który poddany miał być termoizolacji to duże poddasze o skomplikowanej konstrukcji, trudnej do ocieplenia przy użyciu tradycyjnych materiałów ociepleniowych typu wełna mineralna czy styropian. Metodą ocieplenia poddasza był oczywiście natrysk pianki poliuretanowej.
Pianę PUR dzieli się na dwa typy – otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Piana zamkniętokomórkowa, np. Purios H, o strukturze komórek zamkniętych, wyróżnia się wysokim współczynnikiem ciepła i poziomem sztywności.
Piana, jaką użyto podczas kręcenia filmu, to piana otwartokomórkowa. Purios FR, posiada strukturę komórek otwartych, które uniemożliwiają skraplanie się pary wodnej, co w efekcie chroni przed powstawaniem grzybów i pleśni. Doskonale sprawdza się do izolacji stropów, ścian i poddaszy.
Aby uzyskać pełnowartościową pianę poliuretanową, należy zmieszać w maszynie dwa surowce przechowywane w osobnych beczkach – poliol i izocyjanian. Przeszkolony pracownik ustawia w maszynie odpowiednią temperaturę i ciśnienie i pozostaje tylko czekać na dokładne połączenie się składników.