Wentylacja dachu – ratunek dla zdrowia, komfortu i budżetu
Mieszkanie w domu to między innymi gotowanie, kąpanie, mycie. A wszystkie te czynności sprawiają, że powietrze nasyca się wilgocią „bytową” – jak ją nazywamy ze względu na jej źródła. Podlewanie kwiatów czy oddychanie również podnoszą poziom wilgotności.
Jeżeli wilgotne powietrze nie znajdzie ujścia, czyli jeżeli wentylacja nie działa prawidłowo, to da się to zauważyć w porannym roszeniu się szyb okiennych czy w powstających niewielkich wykwitach w narożnikach pokoi. Następnie zacznie rozwijać się pleśń – o jej szkodliwości na zdrowie powszechnie wiadomo. Dalsze problemy z wymianą powietrza doprowadzą do tego, że woda dostanie się do termoizolacji, która w ten sposób utraci swoje właściwości.
Na tle dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych wyróżnia się poliuretan. W branży budowlanej mówi się o tym, że jest to materiał otwarty dyfuzyjnie. Oznacza to, że gdy wilgoć dostanie się do wnętrza piany otwartokomórkowej, ta przekaże ją do szczeliny wentylacyjnej zgodnie z fizyką budowli. Tym samym zachowa swój kształt, właściwości izolacyjne i wszystkie pozostałe parametry.
Nasze doświadczenie wskazuje na fakt, że błędy w budowie domów cały czas się zdarzają. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jakie są funkcje poszczególnych rozwiązań. W przypadku dachu kluczowe są:
- folia paroizolacyjna nałożona poprawnie i bez uszkodzeń,
- wolna od mostków termicznych izolacja,
- szczelina wentylacyjna.
Całość tworzy cykl o kolosalnym znaczeniu dla wszystkich użytkowników. Warto wiedzieć jak najwięcej o rozwiązaniu, które – odpowiednio przygotowane – zadba o komfort życia całej Twojej rodziny.