Co to jest termomodernizacja budynku?
Termin ten z roku na rok coraz częściej pojawia się w świadomości właścicieli, najemców, dzierżawców i administratorów budynków mieszkalnych oraz użytkowych. Dzieje się tak z prostego powodu – wiele obecnie eksploatowanych obiektów budowlanych nie posiada żadnego ocieplenia lub ich izolacja termiczna jest niedostateczna. To przeoczenie, świadome lub nie, powoduje utratę ciepła w budynku, a to w konsekwencji wiąże się z coraz wyższymi kosztami użytkowania domu i nie tylko. Zła izolacja przegród zewnętrznych, nieszczelne okna oraz niewystarczająca sprawność instalacji grzewczych to główni winowajcy rosnących rachunków w przeciętnym gospodarstwie domowym.
Więc, co to jest termomodernizacja budynku? Mówiąc najprościej, jest to ogół prac mających na celu zniwelowanie zapotrzebowania obiektu budowlanego na energię cieplną. Suma wszystkich tych działań ma w efekcie przynieść określone korzyści. Najważniejszymi z nich są efektywność energetyczna oraz przyjazność budynku dla środowiska naturalnego.
Termomodernizacja zazwyczaj polega na:
- zaizolowaniu ścian zewnętrznych i dociepleniu newralgicznych przegród (m.in. stropów, podłóg, dachu, stropodachu, poddasza)
- uszczelnieniu stolarki okiennej i drzwiowej
- zmodernizowaniu, uszczelnieniu lub wymianie instalacji grzewczej w budynku
- modernizacji źródeł ciepła z uwzględnieniem możliwości zastosowania kogeneracji
- usprawnieniu działania systemów HVAC (wentylacja, klimatyzacja) biorąc pod uwagę wysokowydajną rekuperację energii
- unowocześnieniu pod względem technologicznym wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia wewnętrznego
- zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, a także systemów monitoringu i zarządzania energią