Jaki zakres prac obejmuje termomodernizacja?
Zarówno wspomniana ustawa, jak i wszystkie następujące po niej akty prawne dotyczące zagadnienia termomodernizacji podkreślają przede wszystkim, co stanowi priorytet dla tych działań. Chodzi o sukcesywne ograniczanie spalania aż do całkowitego wyeliminowania tej formy pozyskiwania ciepła, ponieważ ogrzewanie jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Ustawa wskazuje właściwe kierunki, w których powinny iść zmiany. Jednak w zależności od rodzaju budownictwa i rozwoju technologicznego podobne oszczędności energii można uzyskać na różne sposoby.
Warto przyjrzeć się rozwiązaniom najczęściej stosowanym w wydajnych procesach termomodernizacyjnych.
1. Ocieplenie, czyli termoizolacja. Jest to najważniejszy etap. Wymiana starego, nieefektywnego materiału na nowoczesny i o bardzo dużej skuteczności wiąże się z generalnym remontem budynku, mieszkania lub osiedla. Jednocześnie od jakości materiałów izolujących oraz od staranności wykonanych prac zależy najwięcej, jeśli chodzi o oszczędności w zużyciu energii pierwotnej. Odpowiednio wysoka jakość termoizolacji może pozwolić nawet na całkowitą rezygnację z urządzeń grzewczych.
2. Uszczelnienie stolarki drzwiowej i okiennej. Obejmuje również wymianę starych i nieefektywnych okien oraz nieszczelnych drzwi. Jakość stolarki ma realny wpływ na ilość przenikającej energii, dlatego warto wybrać tę o najlepszej klasie energetycznej. Dodatkową korzyścią może być montaż powłoki refleksyjnej blokującej promieniowanie podczerwone, a więc zatrzymującej ciepło wewnątrz pomieszczeń. Konieczne jest również staranne zamontowanie okien i drzwi oraz wyeliminowanie wokół nich mostków termicznych.
3. Wymiana urządzenia grzewczego lub systemu ogrzewania. Obecnie jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła jest pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką.
Istotne okazuje się również zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywania prac termomodernizacyjnych. Wymiana urządzeń grzewczych albo uszczelnienie stolarki bez prawidłowego ocieplenia może nie przynieść pożądanych efektów (lub ich uzyskanie będzie wiązać się z wysokimi kosztami).