Ocieplenie stropodachu pianą poliuretanową
Dach płaski po kilkudziesięciu latach znów zyskuje na popularności, dlatego ocieplenie stropodachu to ważne zagadnienie. Jego niewielkie nachylenie względem gruntu i brak poddasza to wyzwania dla wykonawców, jak i dla materiałów. Najczęściej buduje się jeden z następujących jego typów:
- kanalikowy,
- szczelinowy,
- dwudzielny,
- pełny.
Każde z tych rozwiązań – oprócz ostatniego – przewiduje istnienie wentylacji, która jest ważna ze względu na usuwanie pary wodnej. Z jednej strony wilgoć musi mieć możliwość wydostania się przez najwyższą kondygnację, a z drugiej zewnętrzna warstwa dachu wymaga doskonałego zabezpieczenia przed działaniem wody.
Niewielkie i trudnodostępne szczeliny mają za zadanie ochronę przed kumulowaniem się skroplonej pary wodnej. Brak wyraźnych spadów oraz dużych przestrzeni do wymiany powietrza wymusza użycie materiałów o bardzo wysokiej wytrzymałości, niezmienności oraz odporności na działanie wilgoci. Przy okazji muszą one stanowić jak najlepszą izolację cieplną.
Stropodach to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla dekarza. W celu zabezpieczenia go przed działaniem wody potrzebne są: wiedza fachowa, doświadczenie i bardzo dobra hydroizolacja. Jednak zawsze istnieje ryzyko dostania się wilgoci do konstrukcji, z której nie ma ujścia. W takiej sytuacji warto wybrać zamkniętokomórkową pianę poliuretanową. To materiał o świetnych parametrach izolujących i odporny na działanie wilgoci. Mimo upływu lat zachowuje kształt, objętość i współczynnik oporu cieplnego – istotne zarówno podczas zimowych chłodów, jesiennych opadów, jak i letnich upałów.