Ocieplenie stropu jest ważne. Ale dlaczego?
Celem termoizolacji zawsze jest to, żeby w domu było cieplej, a tym samym, żeby mieszkało się lepiej. Wśród pozostałych powodów na drugie miejsce wysuwają się kwestie ekonomiczne, a więc stale rosnące koszty ogrzewania, które można znacznie ograniczyć dzięki odpowiedniemu ociepleniu.
Jakie są korzyści z wykonania ocieplenia stropu?
Oprócz większego komfortu i mniejszych opłat za ogrzewanie wymienia się też inne korzyści wynikające z termoizolacji stropu:
- ograniczenie negatywnego wpływu wilgoci,
- ochrona przed rozwojem pleśni w głębszych warstwach przegród.
O wpływie pleśni na zdrowie i stan domu pisaliśmy w tym artykule.
Dlaczego decyzję o ociepleniu stropu styropianem warto przemyśleć dwa razy?
Termoizolacja jest jak szpik domu: nie da się jej łatwo wymienić i poprawić bez poważnej i kosztownej ingerencji w całą konstrukcję. Dlatego warto zainwestować w jak najlepsze materiały i profesjonalną jakość wykonania.
Efekty użycia niewłaściwych materiałów opisaliśmy wyżej. A jakie mogą być ich konsekwencje?
- Zimno w domu.
- Upał latem na poddaszu.
- Wysokie i rosnące opłaty za ogrzewanie.
- Rozwój pleśni.
- Pogorszenie stanu zdrowia.
- Naruszenie struktury domu.
- Kary finansowe za niedostosowanie budynku do norm unijnych.
- Niszczycielski wpływ na środowisko naturalne.
Niektóre niekorzystne właściwości styropianu
Sam materiał wykazuje istotne wady. Niektóre rodzaje styropianu mają klasę palności F, co oznacza, że jest to materiał palny. Pod wpływem ognia topi się, tworząc niebezpieczne palące się krople. Według niektórych danych styren – główny składnik styropianu – może być rakotwórczy. Ponadto stanowi szczególnie atrakcyjne środowisko dla szerszeni i os.
Osobnym tematem są mostki termiczne. To miejsca, przez które energia przenika szybciej niż przez inne miejsca w przegrodzie. Mostkiem cieplnym jest więc każda szczelina w termoizolacji, ale też cieńsza warstwa, źle zabezpieczony kąt, klej łączący płyty i luki powstające między krokwiami a płytami styropianu.
Mostki termiczne mogą być odpowiedzialne nawet za 20% utraty ciepła.