Nadproże żelbetonowe – podstawowe elementy nadprożowe
Nadproże to element konstrukcyjny obiektu budowlanego, który posiada bezpośrednio nad sobą każdy otwór drzwiowy, okienny lub inny, jak np. brama garażowa. Podstawowym zadaniem nadproża jest przeniesienie ciężaru znad otworu na sąsiadujące z nim ściany. Dzięki temu niwelowane jest ryzyko zawalenia się muru nad otworem okiennym lub drzwiowym. Elementy nadprożowe to najczęściej belki oraz kształtki, które zazwyczaj są wykonane z innych materiałów niż samo nadproże. Nadproża bardzo często powstają z materiału tzw. zimnego, czyli z żelbetu. W związku z tym często stosuje się również wraz z nimi kształtki nadprożowe, belki oraz inne elementy nadproża o innym składzie materiałowym.
Żelbetonowe nadproża charakteryzują się przede wszystkim doskonałą wytrzymałością, a także bardzo dobrą odpornością na duże obciążenia. Ich podstawowym mankamentem są jednak parametry izolacyjne, które pozostawiają wiele do życzenia. Brak jakiejkolwiek izolacji lub nieodpowiednie, niewystarczające ocieplenie nadproża sprawi, że tego typu miejsce stanie się mostkiem termicznym, przyczyniającym się do utraty sporych ilości ciepła z całego budynku. W przypadku tego rodzaju nadproży konieczne jest więc wykonania właściwej izolacji, szczególnie w przypadku, gdy znajdują się one nad dużymi otworami w ścianach jednowarstwowych.
Izolacja nadproży w ścianach jednowarstwowych nie jest jednak łatwa, głównie ze względu na problemy w dostosowaniu łącznej grubości nadproża oraz warstwy ocieplenia do niewielkiej grubości ściany. Co istotne, w tego typu ścianach jednowarstwowych mamy do czynienia z największymi różnicami występującymi pomiędzy współczynnikami przewodzenia ciepła muru oraz nadproży. Ocieplenia nadproży są zdecydowanie łatwiejsze w ścianach dwu- i trzywarstwowych, przede wszystkim ze względu na ich większą grubość oraz dodatkową warstwę izolacyjną znajdującą się na całej ich powierzchni.