Skuteczna termoizolacja ma za zadanie utrzymywać optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń przez cały rok. Dzięki temu znacznie poprawia się komfort życia mieszkańców. Dokładnie te same potrzeby i identyczne powody pojawiają się w przypadku budynków gospodarskich. Czy warto stosować ocieplenie obory? Dlaczego należy to zrobić? Jakie korzyści zapewnia odpowiednia izolacja obory? Odpowiedzi na te pytania pomogą wznieść hodowlę bydła na wyższy poziom.
Lista korzyści dla hodowcy i rolnika zawiera bardzo mocne argumenty przemawiające za tym, że należy stosować pianę PUR do ocieplenia dachu i ścian obory.
- Doskonała termoizolacja i najniższy parametr lambda – dzięki tak dużej skuteczności punkt rosy wypada poza budynkiem, czyli dach i ściany pozostają suche.
- Rzeczywista ochrona przez stresem cieplnym – w przypadku zbyt wysokich temperatur w oborze spadek produkcji mleka może osiągnąć nawet 35%. Izolacja pianą PUR chroni przed zjawiskiem stresu cieplnego.
- Wpływ na ograniczenie spożycia paszy – zbyt niskie temperatury w oborze sprawiają, że bydło je więcej, by wyprodukować więcej ciepła. Termoizolacja pianą pomaga uniknąć tego problemu.
- Można czyścić myjką wysokociśnieniową – twarda, jednolita struktura piany jest wolna od spoin i mostków termicznych, a jednolita „skórka” na zewnątrz pozwala bardzo łatwo pozbyć się nieczystości.
- Nie nasiąka wilgocią – charakterystyczną cechą zamkniętych pęcherzyków w pianie jest to, że nie przyjmują one wilgoci, dlatego nie wchłaniają i nie przepuszczają wody.
- Certyfikat niezmienności parametrów przez 25 lat – piana zachowuje wszystkie swoje właściwości mimo działania wilgoci i mrozu, przylega do podłoża, nie zmienia objętości ani kształtu.
- Nie wymaga żadnego przykrywania – jako produkt bezpieczny dla zdrowia i środowiska, jednolity i mocny nie wymaga, żeby go przykrywać płytami lub innymi materiałami.
- Wystarczy warstwa o grubości 4 centymetrów – gdyby wełna albo styropian nadawały się do izolowania obory, to stanowiłyby grubszą warstwę, a więc wyraźnie obciążyłyby konstrukcję hali. Naszym zdaniem 4 centymetry wystarczą, aby zapewnić właściwą ochronę przed skraplaniem, które przyczynia się do chorowania bydła.
- Szczelna warstwa bez mostków termicznych – piana PUR to jedyny izolator, który tak dokładnie przylega do każdego podłoża. Dzięki temu metalowa konstrukcja obory jest w pełni chroniona przed niszczącym działaniem wilgoci.
- Bezkonkurencyjna izolacja – jedynym materiałem, który czasami uzupełnia pianę PUR, jest piana PIR w postaci płyt, a więc materiał powstały z dokładnie tych samych składników co poliuretan. W warstwie płyt PIR mogą powstawać mostki termiczne, dlatego często natryskuje się na nią piankę PUR.
- Sprawna aplikacja z pomocą certyfikowanych aplikatorów – rekomendowana przez nas firma natryskująca pianę jest w stanie nanieść nawet 500 m2 izolacją w ciągu jednego dnia.
Budynki inwentarskie to miejsce styku nowoczesnych technik budownictwa i najlepszych materiałów. Niewielki koszt zastosowania stale ulepszanej piany PUR zwróci się wielokrotnie nawet w kilka miesięcy. Natomiast przez kolejne 25 lat pianka będzie chronić zwierzęta i konstrukcję obory.