Wbrew pozorom domy drewniane to wiele zróżnicowanych rozwiązań. Różnią je zarówno kształty, użyte materiały, sposoby budowy, jak i podejście do izolacji. Kwestia ocieplenia domku drewnianego to także temat niejednoznaczny w kontekście budynków wykonanych z tego budulca.
W lepszym zrozumieniu sposobów i możliwości, a także potrzeb związanych z termoizolacją domów drewnianych pomoże ich klasyfikacja.
Rodzaje domów drewnianych
Najbardziej ogólny podział wyróżnia domy drewniane:
- z bali,
- z listew,
- szkieletowy,
- ryglowy.
Domy z bali
Bale to kłody drewna – obrobione pnie drzew takich jak świerk czy sosna. Przyjmuje się, że już średnica 5-centymetrowa wystarcza, aby tak spreparowane drewno można było nazywać balem. Oczywiście w celach budowlanych używa się o wiele grubszych kłód, na przykład o grubości 18 cm, 28 cm lub jeszcze większej.
Ze względu na kształt wyróżniamy bale:
- okrągłe – mają kolisty przekrój, ewentualnie są wyprofilowane w jednym miejscu,
- płaskie – spłaszczone z dwóch stron,
- półokrągłe – ścięte z jednej strony,
- prostokątne – o przekroju prostokątnym, zazwyczaj nazywane belkami.
W zależności od kształtu kłody, ale przede wszystkim zgodnie z oczekiwaniami inwestora są one łączone ze sobą na różne sposoby. Używa się do tego odpowiedniego frezowania, listewek, kleju lub wkrętów. Jest także wiele sposobów łączenia drewna w narożnikach domu, jednak w tym przypadku nie ma to wpływu na szczelność termiczną domu. Wybór odpowiedniej termoizolacji jest zależny między innymi od:
- grubości bali,
- ich kształtu,
- sposobu ich łączenia.
Domy z listew
Wyglądają jak wykonane z bali. Jednak kłody w rzeczywistości wykonane zostały z listewek ukształtowanych na wzór walca. We wnętrzu znajduje się materiał izolacyjny – piana poliuretanowa, który ociepla całą ścianę. Jest to więc imitacja bali wykonana wyłącznie ze względów estetycznych.
Bale wykonane z listew okrywających pianę poliuretanową mogą mieć oczywiście różne wielkości i kształt.
Domy szkieletowe
Choć drewno stanowi w tym przypadku niewielki procent całej konstrukcji, to przyjmuje się, że dom szkieletowy to także budynek drewniany. Obok domów murowanych jest to obecnie drugi pod względem popularności rodzaj budownictwa.
Zarówno pod względem ogólnej nazwy, jak i sposobów ocieplenia konstrukcje kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie będą traktowane jednakowo.
Domy ryglowe
To także rodzaj domu szkieletowego, ale obecnie nie stosuje się już tego typu rozwiązań. Nie zmienia to faktu, że wciąż można natknąć się na historyczne budowle wzniesione z tak zwanej fachówki, czyli ściany ryglowej.
Domy ryglowe dzielą się na:
- szachulcowe – to konstrukcja drewniana złożona z poziomych, pionowych i okazjonalnie ukośnych belek, pomiędzy którymi jest zaprawa gliniano-słomiana lub gliniano-trzcinowa,
- pruskie – pomiędzy pionowymi, poziomymi i ukośnymi belkami znajdują się cegły.
Można spotkać budynki, których elewacje przywodzą na myśl dom ryglowy, jest to jednak wyłącznie element estetyczny.