Kiedy i jak ocieplić dach skośny?
Do ocieplenia dachu stosowane są materiały lekkie, które nie stanowią dodatkowego obciążenia konstrukcji obiektu. W zależności od funkcji, którą ma spełniać poddasze, możesz zdecydować się na ocieplanie dachu od wewnętrznej lub zewnętrznej strony.
Ocieplanie dachu skośnego od wewnątrz jest najpopularniejszym rozwiązaniem termoizolacyjnym. Materiał izolacyjny umieszczany jest między krokwiami dachowymi oraz pod nimi. Powoduje to zmniejszenie kubatury pomieszczeń i obniżenie ich wysokości, dlatego polecane jest do ocieplania powierzchni nieużytkowych. Przeprowadzenie procesu ocieplania zajmuje stosunkowo niewiele czasu i umożliwia uzyskanie optymalnego efektu termoizolacyjnego.
Ocieplanie dachu skośnego od zewnątrz wymaga nieco większego nakładu pracy i trwa dłużej. Może być problematyczne przy zmiennej pogodzie – nie należy przeprowadzać termoizolacji np. podczas opadów deszczu. Dużą zaletą ocieplania dachu skośnego od zewnątrz jest całkowita eliminacja mostków termicznych. Metoda ta nie zmniejsza kubatury wnętrz i umożliwia ekspozycję więźby dachowej.
Ocieplanie dachu to proces, który musi być wykonany w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Izolacje poddaszy skośnych przeprowadzane są w określonej temperaturze i optymalnej wilgotności powietrza. Pamiętaj, że sama powierzchnia dachu także powinna osiągnąć wymaganą temperaturę i poziom wilgotności. Zaplanuj proces termoizolacji w okresie wiosenno-letnim, w czasie suchego i bezwietrznego dnia. Jeśli deszcz i wiatr utrzymują się przez długi czas, poczekaj na poprawę warunków atmosferycznych.
Proces termoizolacji dachu rozpocznij wówczas, gdy jego powierzchnia jest czysta i sucha. Przed rozpoczęciem prac oczyść dach, napraw lub usuń stare elementy i wilgotne warstwy. To odpowiedni moment na wykonanie obróbki blacharskiej i wymianę części instalacji.