Trend nr 1 A.D. 2022 – czyli energooszczędnie oraz ekologicznie, ale i minimalistycznie
Każdy inwestor mający w planach budowę domu w stosunkowo tani i szybki sposób, powinien brać pod uwagę projekty obiektów o prostych bryłach. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne.
Należy pamiętać, że przepisy dotyczące energooszczędności budynków mieszkalnych ulegają dynamicznym zmianom praktycznie każdego kolejnego roku. Obecnie energooszczędność, zwłaszcza obiektów mieszkalnych i użytkowych, jest naprawdę w cenie.
Kierunek związany z energooszczędnością z całą pewnością również w kolejnych latach będzie zyskiwał na coraz większym znaczeniu. Drastycznie rosnące rachunki za energię elektryczną oraz gaz sprawiają, że każdy ekonomicznie i perspektywicznie myślący inwestor stawia obecnie na rozwiązania, które przyniosą mu w przyszłości realne oszczędności oraz korzyści w zużyciu energii. Chodzi tu m.in. o odpowiednie systemy i czujniki pogodowe sterujące żaluzjami fasadowymi, montaż okien z progiem niwelującym mostki termiczne, instalację paneli fotowoltaicznych czy efektywnych pomp ciepła.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem, wykorzystywanym jeszcze na etapie wykończenia domu energooszczędnego, staje się termoizolacja newralgicznych miejsc domu z wykorzystaniem metody natryskowej piany poliuretanowej. Jest to obecnie jedna z najwydajniejszych metod, która pozwala na realne i wymierne oszczędzanie energii grzewczej w dłuższym czasie.
Piana PUR stanowi doskonałą alternatywę dla wełny czy styropianu, zapewniając przy tym znacznie mniejszą grubość warstwy izolacyjnej. Inwestorzy coraz chętniej stawiają na pianę poliuretanową z wielu powodów:
- szybkość montażu
- mała grubość warstwy izolacyjnej
- wysokie właściwości termoizolacyjne
- niski współczynnik przenikania ciepła
- stuprocentowa eliminacja mostków termicznych
- lekkość materiału (nie obciąża konstrukcji budynku)
- nie uczula, jest bezpieczna dla zdrowia
- chroni przed upałem
- nie zmienia swoich właściwości z upływem czasu (trwałość na dziesięciolecia)
- chroni przed wilgocią
- paroprzepuszczalna (dyfuzja pary wodnej)
- zatrzymuje zimne powietrze z zewnątrz, a ciepłe – wewnątrz
- szczelnie wypełnia nawet najmniejsze szczeliny
- odporna na grzyby, pleśń i ataki szkodników
Wykorzystując jednocześnie odnawialne źródła energii, nowoczesne systemy ogrzewania pomieszczeń czy wody, należy zwracać również szczególną uwagę na izolacyjność przegród w budynkach mieszkalnych. Niska przenikalność cieplna ścian, stropów i dachu w dużym stopniu pomoże obniżyć koszty ogrzewania, a sama inwestycja w odpowiednie materiały budowlane bardzo szybko zwróci się z nawiązką, szczególnie w obliczu tak galopujących cen energii.