Jak zwiększyć przyczepność pianki poliuretanowej?
Jedną z właściwości piany PUR jest doskonała przyczepność do większości materiałów budowlanych. Są jednak pewne aspekty, które możesz wdrożyć, aby tę właściwość ulepszyć. Jak więc zwiększyć przyczepność pianki PUR?
Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które nie zawsze spełnia podstawowe wymogi. Natrysk pianki poliuretanowej przeprowadzony powinien być na spójnym, suchym podłożu. Jeśli na powierzchni znajduje się rdza, brud, piasek lub inne, łatwe do oderwania elementy, pianka przyczepi się tylko do najsłabszej, łatwej do oderwania warstwy dlatego najeży zadbać o prawidłowe przygotowanie powierzchni przed aplikowaniem piany.
Parametry pianki PUR pozwalają na jej aplikację na czystą i piaszczystą zaprawę murarską. Dla polepszania efektu, warto pokryć tę warstwę dobrej jakości zaprawą. Proces ten zwiększy spójność powierzchni i zabezpieczy podłoże przed oderwaniem się pianki poliuretanowej, wynikającym z jej naturalnych napięć.
Natrysk PUR na materiały gładkie także wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię spirytusem mineralnym i przygotować grunt pod względem antykorozyjnym. W przypadku asfaltu niechronionego, warto sprawdzić jego umocowanie na powierzchni i zadbać o usunięcie nieklejącej warstwy polietylenowej palnikiem. Jeśli masz do czynienia z warstwą starej, zniszczonej piany poliuretanowej, oczyść powierzchnię, np. szczotką drucianą lub inną metodą mechaniczną.
W przypadku natrysku pianą hal stalowych, magazynów lub rolniczych pomieszczeń inwentarzowych, sama aplikacja także nie będzie stanowić problemu. Jeśli hala jest wykonana z blachy ocynkowanej, wówczas przed naniesieniem piany, musimy użyć specjalnych preparatów, które spowodują adhezję między pianą a ocynkowaną blachą. Jeśli taka blacha jest kilkuletnia, takie przygotowania nie będzie już konieczne.