W przypadku izolacji termicznej poddaszy dużą rolę odgrywa grubość warstwy ociepleniowej, szczególnie jeśli pomieszczenie ma pełnić funkcję użytkową. Izolacja termiczna zabiera nieco przestrzeni, zmniejszając jej objętość.
Grubość ocieplenia poddasza zależna jest od wartości współczynnika przenikania ciepła U. Jego wartość wynosi obecnie 0,18 W/(m2K), dlatego grubość warstwy pianki PUR otwartokomórkowej, np. Purios E, którą należy pokryć poddasze, wynosi minimum 21 cm. Im niższy współczynnik przenikania ciepła chcesz uzyskać, tym grubszą warstwę pianki należy zaaplikować. Aby osiągnąć wartość współczynnika U w przypadku pianki zamkniętokomórkowej, np. Purios H, optymalna grubość pianki wynosi zaledwie 12 cm, co w przypadku poddaszy użytkowych ma duże znaczenie.
Jeśli oczekujesz wyższego poziomu izolacji, możesz zdecydować się na grubszą warstwę o wartości nawet 24 cm. Taka grubość pianki PUR zwiększy poziom izolacji, co wpłynie na dodatkową oszczędność w przypadku ogrzewania pomieszczeń, a w konsekwencji – na Twoje finanse.
Którą piankę PUR wybrać do ocieplenia poddasza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – oba rodzaje doskonale nadają się do izolacji termicznej. Pianka PUR otwartokomórkowa, np. Purios E, jest materiałem lekkim, o doskonałych właściwościach termicznych. Ponadto, świetnie sprawdza się jako izolator akustyczny. Z kolei pianka zamkniętokomórkowa, np. Purios H, wyróżnia się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Jest sztywna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i nie nasiąka wilgocią, co wynika z wysokiego współczynnika oporu dyfuzyjnego oraz struktury zamkniętych komórek. Pianka otwartokomórkowa polecana jest do poddaszy drewnianych, natomiast zamkniętokomórkowa – do poddaszy wykonanych z betonu.
Jeśli wyliczenie wstępnych kosztów docieplenia poddasza stanowi dla Ciebie trudność, możesz skorzystać z pomocy w postaci kalkulatora ociepleń poddasza. To narzędzie pomoże Ci określić kwotę, którą prawdopodobnie będziesz musiał przeznaczyć na izolację termiczną dachu.
Z kalkulatora ociepleń poddasza możesz skorzystać wtedy, gdy określiłeś już wielkość powierzchni dachu do ocieplenia, wiesz jakiego materiału chcesz użyć oraz znasz wymagania dotyczące grubości izolacji. Zaznacz, czy planujesz przeprowadzić ocieplenie dachu ze stropem drewnianym i po skosach poddasza użytkowego, czy ocieplanie stropu nad kondygnacją. W kolejnym kroku zostanie określona kwota za przeprowadzenie prac z uwzględnieniem rodzaju powierzchni, która będzie ocieplana.