Czym jest zielony dach ekstensywny?
Zielony dach pełni taką samą funkcję jak dach konwencjonalny. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi: opadami i zmianą temperatur. Zabezpieczona warstwą izolacji termicznej – np. w postaci pianki PUR – konstrukcja dachu może zostać pokryta trawą, rozchodnikiem, ziołami, kwiatami lub innymi roślinami. Wówczas mówimy, że jest to dach zielony.
Czy każdy dach się do tego nadaje? W zasadzie nie ma przeciwwskazań, by takie rozwiązanie było wykluczone w przypadku jakiegoś rodzaju dachu, choć znacznie częściej zazielenia się konstrukcje płaskie. Dla zastosowania takiego pomysłu nie ma również znaczenia wysokość obiektu budowlanego. Budynek posiadający zielony dach ma wiele zalet, zwłaszcza w miastach, w których coraz więcej terenów zielonych przeznaczanych jest pod np. budowę bloków.
Takie rozwiązanie pozwala na ciekawą aranżację, dach ekstensywny może służyć np. jako taras widokowy. Oprócz walorów estetycznych przynosi on korzyści funkcjonalne w postaci pochłaniania przez roślinność kurzu i zanieczyszczeń, jak również cyrkulację wody. W przypadku doboru roślin o małych wymaganiach wegetacyjnych roślin, mówimy, że to dach ekstensywny.