Gęstość piany poliuretanowej otwartokomórkowej
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest gęstość pozorna piany poliuretanowej – oznacza ona stosunek masy próbki do całkowitej objętości materiału wraz z porami. Gęstość pozorną piany oblicza się poprzez podzielenie wartości masy próbki przez jej objętość.
Do termoizolacji budynków wykorzystuje się zarówno pianę otwartokomórkową, jak i zamkniętokomórkową. Zastosowanie konkretnego rodzaju materiału zależy w głównej mierze od izolowanej powierzchni, a w tym również od gęstości piany PUR.
Do ocieplania powierzchni wewnętrznych budynku (np. poddasza, stropy, ściany, a także konstrukcja dachu, deskowanie i membrana) stosuje się pianę otwartokomórkową. Gęstość objętościowa piany poliuretanowej mieści się w przedziale 7-14 kg/m3, dzięki czemu materiał jest paroprzepuszczalny, a zaizolowana nim powierzchnia oddycha, co jest niezwykle ważne w przypadku wewnętrznych warstw dociepleniowych.
Ważną cechą piany otwartokomórkowej jest jej niska waga, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynku, zapewniając jednocześnie maksymalną ochronę cieplną i eliminując mostki termiczne. Inną istotną zaletą tego materiału jest bardzo dobra izolacyjność akustyczna, skutecznie pochłaniając zewnętrzne hałasy.