Nowe wymagania w zakresie charakterystyki energetycznej budynków to kolejny etap procesu przekształcania polskich budynków mieszkalnych w obiekty energooszczędne, w których główny nacisk jest kładziony przede wszystkim na takie kwestie, jak np. roczne zapotrzebowanie domu na energię pierwotną (Ep) oraz współczynnik przewodzenia ciepła (U) (w przypadku ścian). Zarówno wartość Ep, jak i U to dwa kluczowe parametry wpływające na cały proces projektowania i budowania domów, które powinny być brane pod uwagę zawsze w początkowych etapach prac inwestycyjnych.
Współczynniki „Ep” i „U” w praktyce
Współczynnik przenikania ciepła U określa ilość ciepła uciekającego z budynku na zewnątrz. Im niższa jest wartość U, tym mniejsze starty ciepła w obiekcie. Oblicza się go na podstawie energii (wyrażonej w watach) w odniesieniu do powierzchni przegrody (1 m2), a także różnicy temperatur po jej obu stronach (1 Kelwin). Jednostka współczynnika U to W/m2K.
W celu ograniczenia zużycia energii przez budynki dopuszczalna wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych została obniżona (dane na rok 2021) z poziomu 0,23 W/(m2K) do 0,20 W/(m2K). Z kolei dla okien i drzwi balkonowych wartość współczynnika U wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m2K), a dla okien połaciowych – nie więcej niż 1,1 W/(m2K).
Maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną Ep, która jest wykorzystywana między innymi do ogrzewania, wentylacji i chłodzenia, od 2021 roku nie może przekraczać 70 kWh/m2·rok. Dotyczy to zarówno projektowanych nowych budynków, jak i przebudowywanych.
Ważny jest również inny współczynnik – wskaźnik Ek, który określa ilość energii rzeczywiście zużytej w danym budynku w ciągu roku, z uwzględnieniem sprawności systemów ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody. Wskaźnik Ek to energia końcowa wyrażana w kWh/m2*rok, która pokazuje wykorzystanie energii we wszystkich urządzeniach i systemach, w tym również energii na cele grzewcze, klimatyzacji oraz energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia.
Stolarka okienna a efektywność energetyczna
Coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące zużycia nieodnawialnej energii zachęcają, a niejednokrotnie również wymuszają konieczność przeprowadzenia termomodernizacji budynków, ze szczególnym uwzględnieniem izolacji ścian, dachów oraz podłóg. Duży wpływ na efektywność energetyczną obiektu mieszkalnego mają także okna, które stanowią jedną z przegród budynku.
Aby poprawić efektywność energetyczną domu, należy montować okna o jak najlepszym współczynniku U. Jak już wspominaliśmy wyżej, okna muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 0,9 W/(m2K).
Gwoli wyjaśnienia – wskaźnik Uw to parametr dotyczący całego okna (w – window), Uf to współczynnik samego profilu (f – frame), natomiast Ug – szyb (g – glass).
Oprócz zadowalającego współczynnika U okna konieczny jest również właściwie przeprowadzony tzw. ciepły montaż (montaż warstwowy). Polega on na dodatkowym zaizolowaniu okna od zewnątrz taśmami wodoodpornymi (paroprzepuszczalnymi), a od wewnątrz paroizolacyjnymi. Przy tego rodzaju izolacji ważne jest, aby nie było żadnych problemów z uchodzeniem na zewnątrz wilgoci zgromadzonej w budynku.
Należy również pamiętać, że nawet najnowocześniejsze okna z najniższym współczynnikiem przenikania ciepła U nie poprawią komfortu cieplnego w pomieszczeniach, jeżeli dach oraz ściany zewnętrzne budynku nie zostaną prawidłowo zaizolowane termicznie.
Najpierw audyt energetyczny, później termomodernizacja
Audyt energetyczny, zgodnie z definicją, stanowi systematyczną procedurę, której głównym celem jest uzyskanie wiedzy na temat profilu istniejącego zużycia energii danego budynku lub zespołu budynków, działalności lub instalacji przemysłowej bądź handlowej, lub usługi prywatnej, albo publicznej.
Audytu energetyczny określa, w jaki sposób i w jakiej ilości możliwe jest uzyskanie opłacalnej oszczędności energii, a także przedkłada konkretne, optymalne rozwiązania do wdrożenia (techniczne, organizacyjne, formalne) w tym zakresie.
Audyt energetyczny określa m.in.:
- jaki jest istniejący stan techniczny obiektu i jakie są aktualne koszty energii
- co należy w budynku zmienić lub zmodernizować w celu zmniejszenia kosztów użytkowych
- jakie zastosować rozwiązania techniczne, aby to osiągnąć
- jakie będą koszty modernizacji oraz jakie będą oszczędności
- jak to sfinansować (środki własne, kredyt, pomoc państwa, programy NFOŚiGW, regionalne, samorządowe)
Audyt energetyczny budynku jest również konieczny, gdy termomodernizacja ma zostać sfinansowana przez zaciągnięcie kredytu (finansowanie na zasadach określonych w Ustawie o Wspieraniu Termomodernizacji i Remontów z dnia 21 listopada 2008 roku. (Dzienniku Ustaw nr 223 z 29 grudnia 2008 roku, pozycja 1459. Nowelizacja w dniu 7 czerwca 2010 – Dziennik Ustaw nr 76, pozycja 493.)). Audyt energetyczny jest także niezbędny, aby pozyskać środki z Regionalnych Programów Operacyjnych.