Dziennik budowy – gdzie kupić i jak zarejestrować?
Dziennik budowy jest zazwyczaj gotową książką formatu A4 posiadającą odpowiednie, zgodne ze wzorem określonym w rozporządzeniu, rubryki, oświadczenia, protokoły oraz ponumerowane strony w dwóch egzemplarzach (oryginał i kopia), co pozwala na tworzenie kopii zapisów robót budowlanych i odrywanie ich od zeszytu.
Art. 45 ust. 1 ustawy określa, że za odpłatne wydanie dziennika budowy odpowiada właściwy organ. W praktyce oznacza to, że po zakupie czystego zeszytu dziennika budowy (który często można nabyć w dowolnej księgarni lub w punkcie sprzedaży druków w urzędzie), przekazuje się go odpowiedniemu Organowi do opieczętowania po uzyskaniu ostatecznej decyzji o możliwości rozpoczęcia prac budowlanych (formalny dokument pozwolenie na budowę). Aby rozpocząć budowę i tym samym zarejestrować dziennik budowy, należy 7 dni przed inauguracją robót złożyć następujące dokumenty do Nadzoru Budowlanego (PINB):
- oświadczenie kierownika robót o przyjęciu obowiązków
- zaświadczenie do przynależności do Izby Zawodowej
- w niektórych wypadkach PINB może wymagać kopii uprawnień budowlanych
Po dopełnieniu wszelkich formalności właściwy organ administracji budowlanej dokonuje rejestracji dziennika budowy, poprzez wypełnienie strony tytułowej (numer, data wydania, liczba stron, informacje o inwestorze, dane budowy, pouczenie o sposobie prowadzenia i odpowiedzialności), a także przybijając pieczęć po dacie uzyskania decyzji ostatecznej pozwolenia na budowę.