Mity związane z domami bez pozwolenia
Mimo że idea domów na zgłoszenie sięga tylko 2015 roku, to wokół niej narosło wiele niejasności, a czasami przekłamań. Zebraliśmy najważniejsze z nich, dzięki czemu decyzja o własnym domu stanie się łatwiejsza.
❌ Rząd zatwierdził projekt przepisów dopuszczających budowę domów bez zezwolenia o dowolnie dużej powierzchni zabudowy.
To często powielany mit. Prace nad takimi ryzykownymi zmianami trwały do roku 2022, w kolejnym zostały wstępnie zaakceptowane, ostatecznie jednak odrzucono je. Obecny rząd nie podjął do tej pory żadnych rozmów na temat porzuconego projektu ustawy.
❌ Prawo pozwalające na budowę domów bez zezwolenia weszło w życie w roku 2022.
To także mit, choć nieszkodliwy. Takie prawo pojawiło się już w 2015 roku w Polsce, jednak pierwotnie dotyczyło ono tylko domów o powierzchni zabudowy do 35 m². W roku 2022 jedną ze zmian było podwojenie tej wartości.
❌ Dom bez zezwolenia może być zaprojektowany z większą fantazją niż w przypadku budynku objętego standardowymi procedurami urzędowymi.
To również mit. Sugeruje on prawdopodobnie, że zarówno w projekcie, jak i podczas budowy można pozwolić sobie na dowolne odstępstwa od przyjętych standardów, podczas gdy ścieżka proceduralna jest hamulcem dla takiej inwencji. W rzeczywistości urzędnik nie ocenia fantazji architekta lub pomysłodawcy. Może natomiast zwrócić uwagę na ewentualne odstępstwa zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców – bo czasami pod pojęciem „fantazji budowlanej” rozumie się głęboką ingerencję w zatwierdzony projekt.
❌ Nowe przepisy dotyczące domów bez zezwolenia poprawiły tzw. ruch budowlany.
To intencja przyświecająca pomysłodawcom, która zmieniła się w mit. Fakty pokazują jednoznacznie, że budynki wymagające zezwolenia na budowę stawiane są ponad 50 razy częściej niż domy bez pozwolenia.
W drugim półroczu 2023 roku zgłoszono 906 takich obiektów, natomiast przez cały rok 2023 wydano 88259 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych i ponad 13000 na budynki wielorodzinne. Przyjmuje się, że w całym roku 2023 zgłoszeń było około 1700 (GUS wciąż nie udostępnił kompletnych danych za rok 2023). To ponad 50 razy mniej niż w przypadku większych domów, które nadal są preferowane przez Polaków.
❌ Dom energooszczędny zużywa przez rok mniej energii niż 70 kWh/m².
To także mit. Żaden akt prawa polskiego lub europejskiego, a także żadna obowiązująca norma nie podaje takiej definicji. Jest to raczej skrót myślowy i pewne jest, że ta granica będzie się przesuwać wraz z coraz lepszymi technologiami budowlanymi.