To pieniądze uzyskane z Unii Europejskiej i rozdzielane przez polskie urzędy tym osobom i gospodarstwom, które zgłoszą chęć ocieplenia lub termomodernizacji domu, a także są zainteresowane dopłatą lub zwrotem części albo całości poniesionych kosztów.
Rzeczywiście istnieją środki na to przeznaczone. O popularności takich dopłat świadczy fakt, że przez kilka lat ich istnienia program „Czyste Powietrze” to:
- 814 tysięcy złożonych wniosków,
- 679 tysięcy podpisanych umów (ponad 83% wniosków zostało przyjętych),
- wnioski o przyznanie 25 miliardów złotych,
- prawie 19 miliardów złotych wartości podpisanych umów,
- 9,5 miliarda złotych realnego dofinansowania (50% wartości na umowach).
Z powyższego wynika, że naprawdę jest o co zabiegać.
Programy z dopłatami do ocieplenia
Wspomnieliśmy wyżej o programie „Czyste Powietrze”. To od lat najpopularniejszy z kilku projektów, z których mogą korzystać osoby prywatne. W zależności od programu pieniądze mogą być przeznaczone na różnego rodzaju usprawnienia w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Ponadto obowiązują inne warunki, dokumenty, terminy i wysokości dopłat lub zwrotów.
Czyste Powietrze
Program, który od 2018 roku zachęcił do skorzystania z niego ponad 800 tysięcy osób. Jest dedykowany właścicielom domów, którzy chcą wymienić termoizolację i/lub wymienić obecne źródło ciepła (piec) na nowocześniejsze rozwiązania (np. jeden z rodzajów pompy ciepła).
Dofinansowanie do ocieplenia domu 2024 – warunki
Maksymalna wysokość dofinansowania zależy od wysokości przychodów na jednego mieszkańca. Na trzecim, najwyższym poziomie, może wynieść do 135 tysięcy złotych. Wymienionych jest kilkanaście różnych rodzajów inwestycji. Według najnowszych zmian na rok 2024 najniższa dopłata/zwrot wynosi 40% wartości inwestycji, a najwyższa – 100%.
Możliwe jest uzyskanie prefinansowania (firma świadcząca usługę termoizolacji domu otrzyma pieniądze od Państwa przed wykonaniem usługi).
Nie ma limitu kwotowego dofinansowania do usługi termoizolacji (państwo dopłaca połowę wartości).
Czyste Powietrze to jedyny obecnie program świadczący dopłaty do termoizolacji budynków (pozostałe programy oferują dopłaty do innych gałęzi działalności oraz do innych inwestycji firm i osób prywatnych).
Ulga termomodernizacyjna
Pozwala na odliczenie nawet 53000 złotych w corocznym zeznaniu podatkowym PIT. Istniejąca od 2019 roku ulga przysługuje każdemu, kto:
- jest właścicielem albo współwłaścicielem domku jednorodzinnego,
- uzyskuje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia firmy lub pracy etatowej,
- wydał pieniądze na termomodernizację domu (np. Na wymianę ocieplenia albo zakup pompy ciepła),
- jest w stanie przedstawić faktury VAT za poniesione wydatki.
Bardzo ważną informacją jest to, że program Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna łączą się. Oznacza to, że dosłownie można zyskać pieniądze (otrzymując je z nadpłaconego podatku po pełnym sfinansowaniu termomodernizacji z pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej).
Ile można otrzymać dofinansowania do ocieplenia domu 2024?
W programie Czyste Powietrze są 3 poziomy finansowania:
- podstawowy,
- podwyższony,
- najwyższy.
Im wyższy poziom, tym większa kwota i procentowy udział dofinansowania do ocieplenia budynku, które może uzyskać osoba składająca wniosek. Wysokość przychodów na jednego członka gospodarstwa domowego decyduje o tym, do którego poziomu kwalifikuje się wnioskodawca.
Zakres usług, których zakup współfinansuje UE, jest taki sam dla każdego poziomu, a różni je maksymalna wysokość dopłat/zwrotów:
- do 66 tysięcy złotych na poziomie podstawowym,
- do 99 tysięcy złotych na poziomie podwyższonym,
- do 135 tysięcy złotych na poziomie najwyższym.
Dodatkowo można uzyskać do 1200 złotych na przeprowadzenie audytu energetycznego domu.
Im niższy poziom, tym niższe progi procentowe dopłat (wyłącznie na poziomie najwyższym wysokość dotacji wynosi 100% wartości inwestycji).
W każdym z poziomów można liczyć na różną wysokość dopłaty na wykonanie termoizolacji lub termomodernizacji:
- 50% na poziomie podstawowym,
- 75% na poziomie podwyższonym,
- 100% na poziomie najwyższym.
Ile kosztuje ocieplenie?
Powyższa informacja stanowi bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich właścicieli starszych domów. Oznacza ona, że połowę wartości tak ważnej inwestycji opłaca Unia Europejska.
W innym artykule pisaliśmy o tym, ile kosztuje ocieplenie domu pianą PUR. Dzięki dofinansowaniu z programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do ocieplenia poddasza i elewacji w cenie izolacji samego poddasza, a nawet całkowicie na koszt Unii Europejskiej.
Dlaczego Unia Europejska oferuje dopłaty do ocieplenia?
Warto wyraźnie podkreślić powody, dla których Polacy otrzymują pieniądze na termomodernizację własnych domów, ponieważ dzięki temu więcej osób rozważy złożenie wniosków (złożenie wniosku jest całkowicie bezpłatne).
Solidarnym celem wszystkich państw członkowskich UE jest zrównoważony rozwój społeczeństw. Jest to dążenie do minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne i poprawa jego stanu. Jest to możliwe między innymi dzięki ograniczeniu spalania węgla i gazu. Paliwa kopalne są największym zagrożeniem dla przyrody, a ogrzewanie powietrza, wody i produkcja prądu konsumują najwięcej energii pierwotnej (powstałej właśnie ze spalania węgla i gazu).
Dopłaty mają na celu ochronę tego, co jako ludzkość mamy najważniejszego i czego w przyszłości nie zrekompensują żadne pieniądze – całej planety.