Norma PN-EN 13501-1 (jej najnowsze wydanie to PN-EN 13501-1:2019-02) wskazuje 7 podstawowych klas reakcji na ogień. Są oznaczone literowo: A1, A2, B, C, D, E, F. Produkty spełniające wymogi klasy A1 są najbardziej odporne na ogień, natomiast te z klasy F wykazują najniższą odporność. Większość rodzajów piany Purios uzyskało klasę E.
Powyższa klasa została uzyskana na podstawie badań zapalności opisanych w normie EN ISO 11925-2. Tak zwana “próba małego ognia” polega na przystawieniu małego płomienia (takiego jak zapalona zapałka) do piany poliuretanowej. To jest badanie wyrobu budowlanego.
Zgodnie z tą normą wyroby w klasie E rozgorzeją przy źródle ognia o mocy cieplnej 100 kW przed upływem 2 minut. „Rozgorzenie” to nagłe ogarnięcie spalaniem całej powierzchni. Natomiast moc 100 kW porównywana jest do płonącego kosza na śmiecie wypełnionego papierami. Klasa E oznacza, że produkt ma właściwości samogasnące i nie rozprasza ognia.
Norma wskazuje również, że dla klas A2, B, C i D wprowadzono parametry uzupełniające. Określają one:
- wytwarzanie dymu – s,
- powstawanie płonących kropli – d.
Klasyfikacja s przyjmuje wartości od s1 do s3, gdzie s1 oznacza brak dymu, natomiast s3 to intensywne dymienie.
Klasyfikacja d ma wartości od d0 do d2, przy czym d0 to brak płonących, odpadających kropli, a d2 wskazuje na ich wyraźną obecność.
Jak widać, są to informacje ściśle związane z klasą reakcji na ogień. W pierwszym przypadku mowa o dymie, który często bywa bezpośrednią przyczyną tragedii podczas pożarów, a w drugim rozpatrywane są płonące fragmenty, które mogą wzmagać płomień lub powodować zapłon innych przedmiotów.
Odpowiednią ocenę wyrób otrzymuje na podstawie testu SBI.