Wygłuszanie ścian działowych pianką PUR

2018-03-13
Wygłuszanie ścian działowych pianką PUR
Pianka PUR to specjalista od izolacji. I to nie tylko termicznej! Pianki poliuretanowe stanowią świetny element wypełnienia ścian działowych wewnątrz mieszkania, które zapewnią utrzymanie prawidłowego wygłuszenia pomieszczeń mieszkalnych w jednym lokalu na poziomie minimum RA1’ = 35 dB. Natomiast ściany wydzielające mieszkanie nie mniej niż RA1’ = 50 dB. Dla wyjaśnienia: RA1’ to wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej ściany wewnętrznej.

Dlaczego wygłuszenie ścian jest ważne?

Komfort twojego mieszkania w dużym stopniu uzależniony jest od tego, jak cicho potrafi być w jego wnętrzu. Jeżeli męczą cię dobiegające zza ściany krzyki lub śmiechy sąsiada, czy też po ciężkim dniu pracy próbujesz zasnąć na kanapie w salonie, ale wciąż dochodzą do ciebie prywatne rozmowy twojej nastoletniej córki z drugiego pokoju - prawdopodobnie twoje ściany nie są odpowiednio wygłuszone.

Ściany działowe wewnątrz domu podatne są na przenoszenie tzw. dźwięków powietrznych, a więc rozmów, odgłosów telewizora lub radia, czy hałasów zmywarki lub pralki. O odpowiednim wygłuszeniu ścian wewnątrz domu mówi parametr określany jako RA1, który powinien wynosić minimum 30 dB – gdy ściana dzieli dwa pokoje, a 35 dB – gdy ściana dzieli pokój i kuchnię lub łazienkę, czy też kuchnię i łazienkę.  

Na akustykę ścian mają także wpływ także dźwięki, które dochodzą do ciebie w związku z przenoszeniem dźwięków przez inne ściany czy stropy oraz niedoskonałości wynikające z budowy ścian. Natomiast stropy na dźwięki uderzeniowe (np. kroki). Niezależnie od stanu budynku i możliwości przenoszenia dźwięków przez inne elementy konstrukcyjne, wskaźnik RA1 powinien pozostać bez zmian.

Piana poliuretanowa otwartokomórkowa termiczno-akustyczna dedykowana dla ścian posiada ważony wskaźnik pochłaniania dźwięku (αW) na poziomie 0,55(L), zaś wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej RW = 23-27 dB. Ścianka gipsowo-kartonowa z wypełnieniem z piany PUR, w zależności od konstrukcji może osiągnąć parametry RW = 30-57 dB.

O czym pamiętać przy wygłuszaniu ścian działowych?

O czym pamiętać przy wygłuszaniu ścian działowych? Ściany działowe wewnątrz mieszkania czy domu są z założenia ścianami lżejszymi, które choć wpływają na konstrukcję budynku, ich położenie może być w pewnym zakresie zmienione bez konsultacji z konstruktorem.

Decydującym czynnikiem wpływającym na izolacyjność akustyczną ściany jest jej masa. Stąd najlepsze parametry osiągają ściany masywne, takie jak: betonowe, murowane z cegły ceramicznej, czy bloków wapienno-piaskowych. Kolejnym czynnikiem jest szczelność wykonania, usunięcie pustych przestrzeni w miejscu łączeń, osłonięcie materiałem tłumiącym łączników metalowych.

Popularnym rozwiązaniem ścian wydzielających o wysokich parametrach akustycznych są ściany warstwowe, skonstruowane tak, aby nie obciążać nadmiernie konstrukcji oraz, w przypadku istnienia łączników metalowych, następowało ich przesunięcie w płaszczyźnie. Łączniki metalowe nie powinny przechodzić przez grubość całej ściany. Najlepsza izolacyjność akustyczna jest osiągnięta, gdy przestrzeń pomiędzy ścianami (ściankami) jest wypełniona materiałem tłumiącym, a ten wypełnia przestrzeń szczelnie.

O dobrej izolacyjności akustycznej decyduje wiele czynników. Profesjonalna ocena stanu izolacyjności akustycznej obejmuje kilka parametrów, takich jak: własności dźwiękoizolacyjne zastosowanych przegród, stopień bocznego przenoszenia dźwięku, a także obecność przenoszenia dźwięku poprzez np.: kanały wentylacyjne, przestrzenie nad podwieszonymi sufitami. Izolacyjność akustyczna wykonanej przegrody jest zawsze niższa od wyznaczonej laboratoryjnie.

Izolacyjność wyznacza się w stosunku do całej przegrody, materiał tłumiący może stanowić wełna mineralna, czy pianka poliuretanowa. Trzeba zwrócić uwagę, że w ścianach znajduje się szereg wnęk (np. rozdzielnia elektryczna, podtynkowe puszki elektryczne), a także prowadzone są instalacje (np. wodne, grzewcze, gazowe, wentylacyjne, elektryczne) osłabiające izolacyjność akustyczną.

Co więcej, częstym błędem popełnianym przy wygłuszeniu jest zastosowanie nieodpowiedniej grubości materiału izolacyjnego i pozostawienie pustych przestrzeni wewnątrz ściany, które osłabiają izolację akustyczną. Jedynym systemem pozwalającym na całkowite i bezspoinowe wypełnienie przestrzeni instalacyjnych jest piana poliuretanowa.

Jak wygłuszyć ściany działowe pianką PUR?

Wagę dobrej akustyki ścian doceniamy przebywając w pomieszczeniach o zbyt małych parametrach akustyki przegród. Szczególnie problematycznie są ścianki działowe wykonane np. z betonu komórkowego, czy oddzielające od pomieszczenia o dużym natężeniu hałasu (np. korytarz, szyb windy, łazienka, pomieszczenie o dużym natężeniu ruchu).

Rozwiązaniem jest wykonanie po stronie wewnętrznej tzw. przedścianki. Konstrukcja ta jest wykonana w podobny sposób, jak ścianki działowe w obudowie gipsowo-kartonowej. Już najprostsza zabudowa grubości 7,5cm (5 cm piany poliuretanowej) obniży poziom hałasu o ok. 13-15 dB. Ścianka taka będzie niezwykle szczelna i będzie zapewniała dobrą izolację akustyczną i termiczną – pianka jako wypełniacz ścianek działowych jest w stanie dostać się w najmniejszą szczelinę i nie pozwoli przeniknąć dźwiękom na zewnątrz. Piankę możesz także zastosować jako nowy element izolacyjny i zamienić dotychczasowe wypełnienie lekkiej ścianki działowej pianką PUR.

Postępowanie z nową konstrukcją

Na tej samej zasadzie możesz zadziałać stawiając zupełnie nową ściankę działową wewnątrz pomieszczenia. Konstrukcja z profili stanowych jest bardzo lekka - podobnie wypełnienie z pianki otwartokomórkowej. Jest to korzystne rozwiązanie z uwagi na obciążenie stropu, znacznie bezpieczniejsze niż stawianie konstrukcji murowanej. Co więcej, maksymalizując zalety systemu lekkich ścianek działowych i natrysku pianką, ścianę działową możesz postawić w zaledwie jeden dzień - pianka szybko zastyga, jest niesamowicie prosta w użyciu.

Główną zaletą pianki w przypadku wygłuszenia pomieszczenia jest jej trwałość, szczelność wypełnienia przestrzeni oraz niepodawanie się zmianom fizycznym i chemicznym. Pianka nie ulega odkształceniu, a przede wszystkim nie musisz się obawiać, że z czasem osiądzie pozostawiając puste przestrzenie w ścianie, jak potrafią robić to inne materiały izolacyjne.