Izolacja a ogrzewanie - ile oszczędności po ociepleniu domu?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Wpływ izolacji na wysokość rachunków za ogrzewanie
Zła izolacja budynku może powodować, że z twojego domu będzie uciekać nawet 40 proc. ciepła wytwarzanego przez ogrzewanie. Odpowiednie zabezpieczenie dachu, ścian zewnętrznych oraz fundamentów mogą znacząco obniżyć twój rachunek za ogrzewanie. Zobacz, jak izolacja pianką poliuretanową wpłynie na izolację termiczną twojego domu.

Jakie są koszty ogrzewania domu?

Koszty ogrzewania mieszkania znowu idą do góry! – grzmiały pod koniec 2017 roku portale gospodarcze. Według danych GUS koszt ogrzania 1 m² mieszkania zimą 2016/2017 wynosił średnio 3,94 zł za miesiąc. Jak pokazuje zestawienie danych GUS, we wrześniu 2017 r. koszt prądu i gazu, które często służą nam do ogrzewania mieszkania wzrósł o 2,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Koszty ogrzewania mieszkania to jednak nie tylko chwilowy skok cen. W przeciągu ostatnich 18 lat utrzymanie ciepła w domu w zimie uległo diametralnej zmianie. Dla przykładu, cena 1 tony węgla kamiennego, który wciąż w dużej mierze stanowi podstawowy środek grzewczy w domach Polaków od 1999 r. wzrosła o prawie 127 proc. W tym samym czasie średni koszt ogrzania 1 metra kwadratowego mieszkania z wykorzystaniem różnych paliw grzewczych (prąd, gaz, węgiel i inne) wzrósł o 60 proc. i z roku na rok wykazuje tendencję zwyżkową.

Oczywiście kosztów ogrzewania nigdy nie da się prognozować bardzo precyzyjnie, ze względu na to, że ogromną rolę w utrzymaniu ciepła w domu odgrywa temperatura za oknem. Im łagodniejsza zima, tym rachunek za ogrzewanie w ciągu roku jest niższy.

I tak porównując najpopularniejsze metody ogrzewania domu oraz ceny paliw, przyjąć można, że wytworzenie 1 kWh na ogrzewanie kosztuje:

 • 0,17 zł – ogrzewanie węglem kamiennym,
 • 0,20 zł – ogrzewanie gazem ziemnym,
 • 0,33 zł – ogrzewanie olejem opałowym,
 • 0,57 zł – ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi,
 • 0,10 zł – ogrzewanie drewnem opałowym.


Żeby wyliczyć całkowity koszt ogrzewania w ciągu roku, musisz pomnożyć koszt wytworzenia 1 kWh przez powierzchnię swojego mieszkania oraz to, ile kWh energii potrzebne jest do utrzymania ciepła w twoim domu. I tu pojawiają się największe różnice.

Jeżeli twój dom pochłania dużo ciepła, a przede wszystkim traci energię w wyniku niewłaściwej izolacji i niezdolności od utrzymania temperatury, koszty rocznego ogrzewania mogą być wyższe nawet o kilkadziesiąt procent. Dla porównania – przeciętny dom pasywny w ciągu roku zużywa  średnio 15 kWh/m² w ciągu roku, gdzie dom bez rozwiązań energooszczędnych i bez odpowiedniego ocieplenia może zużywać nawet powyżej 100 kWh/m²! Różnica jest kolosalna!

Co wpływa na ciepło w domu i gdzie najczęściej tracimy ciepło?

Przede wszystkim odpowiednia izolacja i szczelność budynku.

 1. Szczelne okna i drzwi

  Najwięcej ciepła tracić możesz w domu przez nieodpowiednio doszczelnione okna i drzwi. Jeżeli jesteś na etapie planowania budowy domu upewnij się, że twoi fachowcy wykorzystują dobre materiały do uszczelniania okien i drzwi. Na tym etapie warto także rozważyć zainwestowanie w okna  lepszych parametrach – bo choć teraz zapłacisz więcej, w przyszłości oszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie.

  Jeżeli jednak mieszkasz już w swoim własnym domu, szczególnie takim, który budowany był jeszcze kilkadziesiąt lat temu, warto poszukać nieszczelności wkoło ramy okiennej i parapetu i sprawdzić stan uszczelek. Czy pamiętasz o natłuszczaniu uszczelek 2 razy do roku? A czy choć raz przeczytałeś instrukcję dobrego użytkowania stolarki okiennej? Zanim zaczniesz narzekać na stan okien, zastanów się na ile ich stan obecny zależy od ciebie samego.
  Większe szczeliny wkoło okna wypełnić możesz zaprawą do napraw, a małe nieszczelności wkoło okna – pianką montażową. W przypadku nieszczelności okien możesz także zwrócić się po pomoc do fachowca, który powinien doradzić najlepiej, czy wymienić np. same uszczelki, zestaw szybowy czy całe okno.

 2. Dobra izolacja ścian

  25-35 proc. ciepła tracisz przez złe ocieplanie ścian zewnętrznych. Ocieplanie ścian pianką poliuretanowa możesz wykonać tak na zewnętrznych ścianach – przy wykonywaniu elewacji, ale także możesz zastosować metodę ocieplania ścian wewnętrznych, jeżeli z pewnych powodów (np. ściana budynku znajduje się przy granicy działki lub jest to elewacja frontowa budynku zabytkowego) nie można wykonać tego metodą zewnętrzną. Wykonanie izolacji pianką PUR jest niezwykle ekonomiczne i skuteczne – wykonujesz je właściwie raz w ciągu życia budynku: pianka nie obsuwa się, nie ulega degradacji czy przemianom chemicznym. To inwestycja na lata, która już w ciągu kilku sezonów grzewczych z pewnością zwróci się w rachunkach za ogrzewanie.

 3. Właściwe zabezpieczenie szczelności piwnicy i fundamentów

  Ciepło twój dom może także tracić przez fundamenty i nieocieploną piwnicę. Dolne powierzchnie domu narażone są bardzo często także na zawilgocenia. Dlatego, jeżeli jesteś na etapie budowy, bądź ocieplania domu, pomyśl o uszczelnieniu fundamentów pianką poliuretanowa zamkniętokomórkową, która skutecznie ociepla, uszczelnia i chroni istniejącą izolację przed wodą. Piana poliuretanowa jest nienasiąkliwa. Jedynie w niewielkim stopniu następuje obniżenie parametrów cieplnych pod wpływem wilgoci, a jej układanie nie wymaga łączników i klejów.

 4. Odpowiednia izolacja dachu

  15-30 proc. ciepła ucieka nam przez dach. Jest wiele metod ocieplania dachów, jednak decydując się na rodzaj izolacji powinieneś wziąć pod uwagę możliwość występowania tzw. mostków termicznych. Wykorzystanie pianki poliuretanowej praktycznie całkowicie eliminuje ten problem – pianka rozprowadzana jest po całej powierzchni dachu równomiernie, bez konieczności tworzenia jakichkolwiek łączeń pomiędzy elementami izolacyjnymi. Co więcej pianka jest w stanie dotrzeć w każdą szczelinę, bez konieczności marnotrawienia materiału izolacyjnego na odpowiednie przycinanie i dopasowywanie do ukształtowania dachu. Do tego posiada znakomite właściwości izolacyjności termicznej – dla zamkniętokomórkowej współczynnik przewodności cieplnej wynosi 0,020-0,022 W/m*k.

Czym jest dobra izolacja budynku?

Dobra izolacja budynku

O tym, jak powinna być wykonana izolacja ścian budynku decydujesz nie tylko ty, jako inwestor, ale także prawo budowlane. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r., minimalny współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne budynku wynosić powinna 0,23 W/(m²K). Od 2021 r. w wartość współczynnika U spadnie do 0,20 W/(m²K).

Zmiany te dotyczą nowo powstających projektów budowlanych. Eksperci przewidują, że obniżenie wartości współczynnika utraty ciepła powinno przynieść oszczędność na rachunkach w wysokości pomiędzy 1000 – 2000 zł.

Żeby podnieść szczelność budynków eksperci budowlani zalecają polepszenie parametrów izolacyjnych ścian zewnętrznych, a także zminimalizowanie obecności mostków termicznych. Rozwój myśli technologicznej izolacyjnych materiałów budowlanych, idzie w kierunku nowocześniejszych materiałów, o lepszych parametrach termoizolacyjnych. Ma to na celu polepszenie izolacji bez nadmiernego zwiększania objętości budynku. W tym momencie na rynku budowlanym najlepszą izolacyjnością pochwalić może się właśnie pianka poliuretanowa, której współczynnik U wynosi zaledwie 0,020 – 0,023W/(m²K)!

Dowiedź się również ile kosztuje ocieplanie domu.