Wiele osób zastanawia się, jak wygląda ocieplanie poddasza pianą PUR. Niezależny ekspert sprawdził to na swoim kanale – zobacz film!

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ocieplanie poddasza pianką PUR
Ocieplanie poddaszy pianką to metoda termoizolacji, która z każdym kolejnym rokiem swojej obecności na rynku budowlanym, zyskuje kolejnych sympatyków. Jak wygląda proces ocieplania natryskowego i czy warto zdecydować się na tę metodę izolacji termicznej?

Ocieplanie poddasza pianką – przygotowania

Tematyka budowlana cieszy się dużą popularnością także w mediach społecznościowych. Użytkownicy szukają materiałów, w których eksperci wyjaśniają zawiłości tej tematyki. Jednym z najbardziej znanych jest Mario Budowlaniec, który, dzięki swoim materiałom, zyskał rzeszę obserwatorów i milionowe wyświetlenia pod swoimi filmami na kanale YouTube.

Aby przekonać się, jak wygląda materiał termoizolacyjny i proces aplikacji, niezależny ekspert postanowił na własne oczy zobaczyć przebieg prac i ich efekty. Element budynku, który poddany miał być termoizolacji to duże poddasze o skomplikowanej konstrukcji, trudnej do ocieplenia przy użyciu tradycyjnych materiałów ociepleniowych typu wełna mineralna czy styropian. Metodą ocieplenia poddasza był oczywiście natrysk pianki poliuretanowej.

Pianę PUR dzieli się na dwa typy – otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Piana zamkniętokomórkowa, np. Purios H, o strukturze komórek zamkniętych, wyróżnia się wysokim współczynnikiem ciepła i poziomem sztywności.

Piana, jaką użyto podczas kręcenia filmu, to piana otwartokomórkowa. Purios FR, posiada strukturę komórek otwartych, które uniemożliwiają skraplanie się pary wodnej, co w efekcie chroni przed powstawaniem grzybów i pleśni. Doskonale sprawdza się do izolacji stropów, ścian i poddaszy.

Aby uzyskać pełnowartościową pianę poliuretanową, należy zmieszać w maszynie dwa surowce przechowywane w osobnych beczkach – poliol i izocyjanian. Przeszkolony pracownik ustawia w maszynie odpowiednią temperaturę i ciśnienie i pozostaje tylko czekać na dokładne połączenie się składników.

Izolacja pianą PUR – rozpoczęcie prac

Ocieplenie poddasza pianką poprzedza odpowiednie przygotowanie powierzchni. Należy zamontować wieszaki podsufitowe i ochronić poszczególne elementy (okna, ramy okienne, ściany) przed przypadkowym opiankowaniem i zniszczeniem, co skróci czas sprzątania po pracy. Wykwalifikowany pracownik pamięta o odpowiednim stroju roboczym, ochronie oczu i dróg oddechowych.

Dla fachowca ocieplanie poddasza pianką to mało skomplikowany proces. Powierzchnia natryskiwana jest pianą szybkimi ruchami, od dołu do góry, między krokwiami. Materiał termoizolacyjny rozpręża się niemal natychmiastowo, tworząc kilkucentymetrową, szczelną powłokę. Od razu można więc aplikować kolejną warstwę i dokonywać poprawek w miejscach, które tego wymagają.

Oglądając proces natrysku na filmie, możesz zauważyć jak szybkie jest ocieplenie poddasza pianką. Opinie fachowców potwierdzają, że w ciągu kilku godzin można pokryć pianą do kilkuset metrów kwadratowych powierzchni. W porównaniu do ocieplania np. wełną mineralną – proces ten jest kilkukrotnie krótszy.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – opinie specjalistów

Odpowiednie wykonanie termoizolacji poddasza pianką elimuje mostki termicznye – produkt dokładnie wypełnia każdą, nawet najmniejszą szczelinę i tworzy ciągłą warstwę. Ocieplanie poddasza pianką PUR nie obciąża konstrukcji, doskonale przyczepia się do powierzchni drewna. Wysokiej jakości składniki użyte do produkcji pian powodują, że Purios nie zmienia swoich właściwości przez wiele lat jej użytkowania.

W przypadku zalania powierzchni wodą nie traci właściwości termoizolacyjnych. Warto również wspomnieć, jak bezpieczne dla zdrowia jest ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. Opinie specjalistów świadczą o tym, że produkt można stosować w domach alergików – piana nie wydziela zapachu i szkodliwych związków chemicznych.
 
Niezależny ekspert, który do tej pory zajmował się ocieplaniem domów wełną mineralną, przekonał się, jak naprawdę wygląda proces natryskowej aplikacji pianką. Jak przyznaje – to o wiele szybszy i łatwiejszy sposób termoizolacji domu w porównaniu do alternatywnych rozwiązań. Potwierdza skuteczność ocieplania pianą poliuretanową, będąc pod wrażeniem jej właściwości.

Film spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród użytkowników. Zainteresowany? Zapraszamy do obejrzenia.