Wentylacja dachowa, czyli do czego służy szczelina wentylacyjna

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Autor:
Schemat dachu skośnego
Budowa domu to zawsze kosztowne przedsięwzięcie. Warto wiedzieć więcej na ten poszczególnych etapów jego budowy, żeby rozsądnie oszczędzać pieniądze. Kilkuminutowa lektura na temat dachu i wentylacji dachowej to mała inwestycja, a potencjalne korzyści – wielkie. Dlaczego? Bo prawidłowo wykonana szczelina wentylacyjna zapewni sprawne odprowadzanie wilgoci z powietrza, a jej brak lub niedrożność oznacza kumulowanie się pary wodnej, rozwój pleśni, w końcu może wpłynąć na zdrowie wszystkich mieszkańców

Co warto wiedzieć o wentylacji dachowej?

Dla pełnego zrozumienia warto zacząć od wyjaśnienia najważniejszych pojęć:  

  • wentylacja dachowa – konstrukcja przegrody dachowej z wymuszoną cyrkulacją powietrza najczęściej bezpośrednio pod poszyciem dachowym,  
  • szczelina dachowa – przestrzenie w konstrukcji dachu odpowiedzialne za prawidłowy obieg powietrza,  
  • termoizolacja – ogół prac i materiałów służących temu, aby wewnątrz domu panowała optymalna temperatura.  

Wyjaśnienie tych pojęć podpowiada, że wentylacja dachowa jest bardzo ważna zarówno dla komfortu mieszkania, jak i kosztów z tym związanych. A jaki ma to związek z termoizolacją? To jest właśnie kluczowe pytanie.

Wentylacja dachowa i jej rola w termoizolacji domu

Wentylacja dachowa odgrywa kluczową rolę w tworzeniu zdrowego i komfortowego środowiska wewnętrznego. Chodzi o optymalne warunki do zdrowego życia. Odpowiednio zaprojektowana wentylacja dachu zapobiega kumulowaniu się wilgoci i rozwijaniu grzybów wewnątrz przegrody.  

Przestrzeń wentylacyjna jest istotna też z innych powodów. Zapewnia ruch powietrza, a tym samym umożliwia usuwanie nadmiaru wilgoci zgromadzonej w przegrodzie dachowej. A warto pamiętać, że codzienne czynności domowe uwalniają do powietrza nawet kilkadziesiąt litrów pary wodnej. Jeżeli nie znajdzie ujścia lub nie zostanie zebrana, zacznie gromadzić się w najwyższych częściach budynku. 

Izolacja i wentylacja – dwa sposoby na lepsze życie

Szczelna izolacja, wykonana właściwie, z odpowiedniego materiału, o właściwie dobranej grubości i bez mostków termicznych chroni zdrowie i domowy budżet. Zimą chroni przed utratą ciepła, a latem stanowi ochronę przed nadmiernym przenikaniem gorąca z zewnątrz. Należy dbać o to, żeby działała optymalnie przez wiele lat. Jednym z największych zagrożeń dla termoizolacji jest wilgoć: obecność wody w warstwie izolacyjnej obniża jej skuteczność. I właśnie dlatego szczelina wentylacyjna odgrywa tak ważną rolę w szeregu współdziałających procesów w obrębie domu.

Nieodpowiednia wentylacja w dachu – co może pójść nie tak?

Co się dzieje, gdy szczelina wentylacyjna nie spełnia swojej funkcji?  
Warto wymienić kilka najważniejszych przykładów:  

  • wilgoć, a następnie pleśń na elementach konstrukcyjnych i w warstwie izolującej – to oczywiście ma duży i negatywny wpływ na stan domu i na zdrowie mieszkańców (warto dodać, że badania wykonane na naszych systemach izolacji wykazały odporność na wzrost grzybów i drobnoustrojów), 
  • dużo gorsza termoizolacja całej przegrody dachowej – zimą rosną opłaty za ogrzewanie, a latem za chłodzenie, 
  • obciążenie konstrukcji dachu. 

Wentylacja dachu – ratunek dla zdrowia, komfortu i budżetu

Mieszkanie w domu to między innymi gotowanie, kąpanie, mycie. A wszystkie te czynności sprawiają, że powietrze nasyca się wilgocią „bytową” – jak ją nazywamy ze względu na jej źródła. Podlewanie kwiatów czy oddychanie również podnoszą poziom wilgotności.  

Jeżeli wilgotne powietrze nie znajdzie ujścia, czyli jeżeli wentylacja nie działa prawidłowo, to da się to zauważyć w porannym roszeniu się szyb okiennych czy w powstających niewielkich wykwitach w narożnikach pokoi. Następnie zacznie rozwijać się pleśń – o jej szkodliwości na zdrowie powszechnie wiadomo. Dalsze problemy z wymianą powietrza doprowadzą do tego, że woda dostanie się do termoizolacji, która w ten sposób utraci swoje właściwości.  

Na tle dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych wyróżnia się poliuretan. W branży budowlanej mówi się o tym, że jest to materiał otwarty dyfuzyjnie. Oznacza to, że gdy wilgoć dostanie się do wnętrza piany otwartokomórkowej, ta przekaże ją do szczeliny wentylacyjnej zgodnie z fizyką budowli. Tym samym zachowa swój kształt, właściwości izolacyjne i wszystkie pozostałe parametry. 

Nasze doświadczenie wskazuje na fakt, że błędy w budowie domów cały czas się zdarzają. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jakie są funkcje poszczególnych rozwiązań. W przypadku dachu kluczowe są: 

  • folia paroizolacyjna nałożona poprawnie i bez uszkodzeń, 
  • wolna od mostków termicznych izolacja, 
  • szczelina wentylacyjna. 

Całość tworzy cykl o kolosalnym znaczeniu dla wszystkich użytkowników. Warto wiedzieć jak najwięcej o rozwiązaniu, które – odpowiednio przygotowane – zadba o komfort życia całej Twojej rodziny.