Pianka poliuretanowa - wady i zalety ocieplenia pianką

2019-12-03
Zalety pianki poliuretanowej
Izolacja pianką poliuretanową to nowoczesna i wysoce skuteczna metoda ocieplania obiektów budowlanych. Aplikowana metodą natryskową dociera nawet do najmniejszej szczeliny. Zapewnia trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne ocieplenie domu, polepszając komfort życia i wpływając na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Ocieplanie pianką PUR – na czym polega natryskowa metoda termoizolacji?

Jednym z najchętniej wybieranych do izolacji budynków materiałem jest pianka poliuretanowa. Wady i zalety innych metod ocieplania pozwalają utwierdzić w przekonaniu, że to jeden z najskuteczniejszych sposobów zatrzymania ciepła wewnątrz budynku. Izolacja pianką PUR wyróżnia się krótkim czasem aplikacji i wysoką skutecznością. Poznaj jej największe zalety i przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na natryskowe ocieplanie domu. Bez wątpienia – zdecyduj się na izolację pianką poliuretanową.

Zalety pianki poliuretanowej – tańsze koszty ogrzewania

Atuty pianki poliuretanowej Wady i zalety konkurencyjnych materiałów termoizolacyjnych pozwalają stwierdzić, że ocieplanie domu wełną czy styropianem nie zawsze przynoszą wymierne korzyści. W przypadku pianki poliuretanowej  lista zalet jest imponująco długa. Jedną z nich bez wątpienia są tańsze koszty ogrzewania domu. Właściwości termoizolujące tego materiału są niezwykle wysokie. Eliminacja mostków cieplnych co blokuje ucieczkę ciepła z newralgicznych punktów domu. Pozwala to zatrzymać ciepło zimą i uniemożliwić napływ gorąca w okresie letnim.

Ta zaleta pianki poliuretanowej sprawia, że w znacznym stopniu zmniejszą się Twoje opłaty za prąd i opał. Temperatura w każdym pomieszczeniu będzie utrzymana na jednostajnym, komfortowym poziomie. Minimalizacja straty ciepła w widoczny sposób wpływa na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie. Nie jest to jednak jedyny atut pianki poliuretanowej.

Szybkość montażu – kolejna zaleta pianki poliuretanowej

Mocnym punktem pianki poliuretanowej jest jej szybkość i łatwość (oczywiście przez wyspecjalizowaną ekipę) w montażu. Pianka PUR rozpylana jest metodą natryskową – kilkudziesięciokrotnie zwiększa objętość i utwardza się w błyskawicznym tempie.  Izolacja natryskowa zajmuje więc o wiele mniej czasu niż termoizolacja innymi materiałami ociepleniowymi.

Zaletą pianki poliuretanowej jest łatwość jej aplikacji na poddaszu. Materiał doskonale dopasowuje się do skośnych, trudnych powierzchni. Dzięki swojej rozprężliwości wnika w najdrobniejsze szczeliny, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych. Do skosów i ciasnych miejsc wybierz więc piankę poliuretanową. Wady innych materiałów termoizolacyjnych uniemożliwiają uzyskanie wymiernych efektów ociepleniowych na trudnej powierzchni.

Czy są jeszcze jakieś zalety pianki poliuretanowej?

Pianka poliuretanowa, zarówno otwartokomórkowa, np. Purios E, jak i zamkniętokomórkowa, np. Purios H, wyróżnia się niskim współczynnikiem przenikania ciepła λ, co czyni ją jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Materiał jest wysoce przyczepny do podłoża, trwały na uszkodzenia i niezwykle lekki – nie obciąża konstrukcji budynków. Ponadto, izolacja pianką jest w 100% bezpieczna dla alergików i zwierząt. Nie pyli się i zawiera alergenów ani szkodliwych gazów. Zachowuje wysoki poziom termoizolacji przez długie lata. Czy istnieją więc jakiekolwiek wady piany PUR?

Wady pianki poliuretanowej

Do najskuteczniejszych metod ocieplania obiektów budowlanych należy bez wątpienia ocieplanie pianką PUR. Pozorną wadą tego sposobu termoizolacji może być cena – w porównaniu z innymi metodami ocieplenia może wydawać się, że inwestycja jest zbyt kosztowna. Okazuje się jednak, że są one porównywalne z alternatywnymi metodami izolacji, wszystkie koszty zwrócą się w ciągu kolejnych lat, a trwałość ocieplenia pianką PUR jest imponująco długa. Przy zestawieniu wszystkich zalet izolacji pianką poliuretanową, wada w postaci ceny staje się więc mało znacząca.